Salon Model Uçak Yarışması'nda Darüşşafaka'dan yeni bir rekor

 ›  Haberler  › ↓ 
model-ucak-kasim-2014 (9)_rsz.jpg
1'inci Ömer Öz, 2'nci Ferdi Bozdoğan, 3'üncü Ebubekir Derin
 
 
Salon Model Uçak Yarışmaları'nın 2014 yılı son ayağında “Darüşşafaka Havacılık ve Model Uçak Kulübü”nden öğrenciler ilk üçe girdi.
 
Ülkemizde her yıl ulusal olarak düzenlenen Salon Model Uçak Yarışmaları'nın son ayağı olan İTÜ Ulusal Serbest Uçuş Salon Model Uçak Yarışması, bu yıl da İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirildi.
 
İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından İTÜ Rektörlüğü, Hava Harp Okulu, Özel Gökjet Havacılık Meslek Lisesi ve Türk Hava Kurumu’nun destekleriyle gerçekleştirilen yarışmaya, farklı okul ve kulüplerden 79 yarışmacı katıldı.
 
Yaşlara göre gençler, yetişkinler ve ustalar olmak üzere üç farklı kategoride icra edilen yarışmada çubuk ve kabin gövdeli, lastik motorlu model uçaklar kıyasıya yarıştı.
 
model-ucak-kasim-2014 (3)_rsz.jpg
 
Ayrı ayrı her kategoride en uzun süre havada kalan uçakların derece aldığı yarışmada “Kabin Gövdeli Modeller/ Gençler  Kategorisi”nde Darüşşafakalı öğrencilerden Ömer Öz 1'inci, Ferdi Bozdoğan 2'nci, Ebubekir Derin 3'üncü oldu. Model uçak öğretmeni Yusuf Öztürk de, “Kabin Gövdeli Modeller/ Ustalar Kategorisi”nde 1'inci oldu.
 
model-ucak-kasim-2014 (4)_rsz.jpg
Darüşşafaka Eğitim Kurumları Öğretmeni Yusuf Öztürk de ustalar kategorisinde birincilik ödülünü aldı.
 
 
Yarışmada yeni bir rekor da vardı. Darüşşafakalı Ömer Öz, 4 dakika olan Türkiye Kabin Gövdeli Model Uçak rekorunu önce 4 dakika 20 saniye daha sonraki uçuşunda ise 4 dakika 52 saniye ile kırdı. Ömer Öz, yarışma öncesi çalışmalarında ve yarışma süresince üstün bir başarı göstererek her aşamada mevcut Türkiye rekoru olan 4 dakikanın üzerinde uçuşlar gerçekleştirerek gençler kategorisinde bütün kategorilerde açık ara farkla birinci oldu. Ayrıca kulübün yeni tasarımı “DAÇKA K2” modelini Ferdi Bozdoğan yarıştırarak 2'nci oldu. Hava Harp Okulu'nda düzenlenen bir önceki yarışmada da Darüşşafakalı Arda Çağlar Pulat'ın “DAÇKA K1” modeli ile 4 dakika süren uçuşu Türkiye Kabin Gövde Rekorunu kırmıştı.
 
model-ucak-kasim-2014 (2)_rsz.jpg
Ciddi bir çalışma ve disiplin ile gelen ciddi bir rekor. Ömer Öz, modeli ve kupasıyla
 
 
Türkiye Şampiyonası'na da dâhil olan 2. Ulusal İTÜ Salon Model Uçak Atatürk Kupası, her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilecek. Şampiyona'nın 2. ve 3. ayakları, Büyükçekmece Havacılık Kulübü ve Hava Harp Okulu'nda düzenlenecek.
 
 
model-ucak-kasim-2014 (6)_rsz.jpg
“DAÇKA K2” modeli uçarken
 
 
model-ucak-kasim-2014 (8)_rsz.jpg
 
Öğrenciler, İTÜ Uçak Mühendisliği öğrencisi ağabeyleri ile yarışmaya hazırlık yaparken ve yarışma süresince beraber çalıştı. İyi bir takım özelliği göstererek “Gençler” ve “Yetişkinler” kategorilerinde ödüllerini aldı.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?