Salih Zeki 8. Matematik Araştırma Projeleri Yarışması’nın ardından

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Lisesi tarafından 1882’de Darüşşafaka’dan mezun olmuş, ünlü matematikçi Salih Zeki’nin anısına 2010’dan beri lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması’nın 8.’sinin Final Sergisi, 23-25 Mayıs’ta Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda geniş bir katılımla gerçekleştirildi. 

Yarışmaya 35 ilden 70 lise, toplam 109 projeyle başvurdu. Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. A. Sinan Sertöz ile Prof. Dr. Azer Kerimov, ODTÜ’den Prof. Dr. Cem Tezer ile Doç. Dr. A. Özgür Kişisel ve ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nden Yrd. Doç. Erhan Gürel’in oluşturduğu jüri heyetinin ön seçimi sonucunda 33 proje finale davet edildi. Ayrıca genel yarışma dışında değerlendirmeye alınan Darüşşafakalı öğrencilerin hazırladığı 4 proje de sergilendi. 

Final sergisi, Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nimet Atabek’in açılış konuşmasıyla başladı. Atabek, konuşmasında, “Darüşşafaka’da matematik biliminin sesi; matematikçi Hasan Ferit Bey ve matematikçi müderris Salih Zeki'yle başlamış, ODTÜ’de Öğretim Üyesi Matematikçi Doç. Dr. Hüseyin Demir, Bilkent Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi Matematikçi Prof. Dr. Sinan Sertöz, NASA’da Yüksek Mühendis Selahattin Kayalar gibi on binlerce uzmanla devam etmektedir.  Tarihinden gelen matematiğin sesi Darüşşafaka’da her zaman var olacaktır. Sevgili gençler, siz Salih Zekiler, projelerinizde matematikle bezenmiş manzaralar bizleri bekliyor. Yeni bilim insanlarının doğuşuna tanıklık etmenin heyecanını yaşatmaktasınız bizlere. Sizlerin bilimin ışığında, daha nice başarılara imza atacağınıza inanıyoruz. Yürekten kutluyoruz” dedi.

Açılış töreninin misafir konuşmacısı ise Bakü’den Prof. Dr. Asker Ali Abiyev idi. Abiyev, “Dengeli Kareler ve Küplerin Algoritması” isimli konuşmasında tüm katılımcıların ilgi ve beğenisini çeken bir sunum yaptı. Sunumunda genel olarak sihirli kareler olarak bilinen kareler ve küpler için kendisinin keşfettiği genelleştirilmiş algoritmasını anlattı.

Etkinlik süresince jüri, yarışmacı öğrencilerle çok yoğun görüşmeler gerçekleştirdi. Bu sırada konuk rehber öğretmenler ile Darüşşafaka Lisesi 10. ve 11. sınıf öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nden Doç. Dr. Alp Bassa’nın sunduğu “Müziğin Matematiği”, Sabancı Üniversitesi’nden Doç. Dr. Kağan Kurşungöz’ün sunduğu “Sayı Sayma ve Tamsayı Parçalanışları” ve Öğretmen Beyhan Şener’in “Matematiksel Nesnenin Matematik Bağlamında Niteliği” isimli sunumlarına katıldı. Yarışmanın üçüncü gününde yapılan Boğaz turu ile öğrenci ve öğretmenler daha samimi bir ortamda bir araya geldiler.

Ödül töreninde yarışmacı öğrenciler adına bir konuşma yapan, Amasya Merzifon Fen Lisesi öğrencisi Murat Emre Çolak, “Burada olmak, farklı şehirlerden birçok yeni arkadaş edinmek, matematiğin konuşulduğu bir ortamda sosyal ilişkilerimin gelişmesi, kendimi ifade edebilme cesareti ve becerimin gelişmesi benim en büyük kazancımdı. Organizasyon çok iyiydi, herkese teşekkür ederim” diyerek Darüşşafaka’da çok iyi misafir edildiklerini dile getirdi. 

Yarışmaya katılan projelerin danışman öğretmenlerini temsilen bir konuşma yapan İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nden Ahmet Ceyhan ise, “Salih Zeki Yarışması’nı çok iyi organize edilmiş ve katılımcılara çok güzel tecrübeler kazandıran bir etkinlik olarak değerlendiriyorum. Burada çok yetenekli gençleri, Genç Salih Zekileri görmek şahsen beni çok sevindirdi. Ayrıca üç gün boyunca yapılan sunumlar çok iyiydi, her şey için teşekkür ediyorum” dedi. 

Genel değerlendirme ve geri bildirim konuşması yapan Prof. Dr. Sinan Sertöz de, “Çok başarılı projeler ve çok yetenekli arkadaşlar gördük. Size tek bir konuda tavsiyede bulunacağım, sevdiğiniz, merak ettiğiniz problem ya da konularda çalışın, “aşk” ile yapın, yaptığınız çalışmalar dar bir çerçevede kalmasın, ardını merak edin” dedi.  

Konuşmalardan sonra Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Eğitim Komisyonu Başkanı Hakan Tahiroğlu’nun jüri üyelerine anı plaketlerini ve hediyelerini sunmasının ardından ödül törenine geçildi.

Ödül kazanan öğrenciler ve projeleri:

Birincilik Ödülü:

  • Ozan Kaymak ve İbrahim Suat Evren (Denizli Özel Final Anadolu Lisesi) - A276106 Sayı Dizisi ve Özellikleri

İkincilik Ödülü:

  • H. Alperen Gözeten ve Halil Özkan (Denizli Özel Final Anadolu Lisesi) - Teğetler Dörtgenine Yeni Bir Bakış Açısı

Üçüncülük Ödülleri:

  • Başak Önder ve Tuğçe Çağlayan, Danışman: Refika Duyar (Denizli Erbakır Fen Lisesi) - Tön Noktası ve İlginç Özellikleri
  • Mehmet Saim Elma ve Ahmet Hakan Mirza (Denizli Erbakır Fen Lisesi) - Üstel Eşitsizliklere Majorize Yaklaşımı: Saikan Eşitsizliği                       

Teşvik Ödülleri:

  • Ömer Talip Akalın ve Faruk Avcı, Danışman: Mehmet Mustafa Toker (Konya Meram Fen Lisesi ve Özel Nesibe Aydın Anadolu Lisesi) - Küre Üzerinde Bulunan Noktaların Diklik Merkezi Üzerine Bir Çalışma                           
  • Anıl Karadeniz, Danışman: Nursen Yılmaz (Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi) - Yolanıl Sayıları: Bir Noktadan Gidilebilecek, Sabit Uzunluktaki Farklı Yol Sayıları              
  • Hakan Karakuş, Danışman: Gülnur Özbek (Antalya Bilim ve Sanat Merkezi) - Jensen Eşitsizliğine Geometrik İspat

Darüşşafaka Lisesi Birincilik Ödülü:

  • İlayda Salkım ve Şeymanur Delipınar - Temel Geometri Problemlerinin Çözümünde ve Kareköklü İfadelerin Ekstremum Değerlerinin Bulunmasında Vektörel Çözümler
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?