Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması Sonuçlandı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın; ünlü matematikçi ve bilim tarihçi, Darüşşafaka Lisesi'ni 1882'de birincilikle bitiren Salih Zeki anısına, ortaöğretim öğrencilerinin matematik alanında yaratıcı yönlerinin ortaya çıkmasına destek olmak, onları bilimsel araştırma yapmaya özendirmek ve bu alanda öğrencilerin birbirleri ile iletişim ve paylaşımda bulunmalarını sağlamak amacıyla İstanbul ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlenen "Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması"nın finali 4-5 Haziran 2010 tarihlerinde gerçekleştirildi.1973 Darüşşafaka mezunu Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Ali Sinan Sertöz, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Haluk Oral ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sefa Feza Arslan’ın jüri olarak yer aldığı yarışmanın finalinde geleceğin matematikçileri projelerini sergiledi.

Yarışmaya başvuran 32 proje arasından jürinin titizlikle gerçekleştirdiği ön elemeye göre 14 proje finalde yarışmaya hak kazandı. Jürinin finalde yaptığı değerlendirme sonucunda;Özel Asfa Fen Lisesi öğrencisi Besim Fazıl Ağargün, Erkan Göktaş’ın danışmanlığında hazırladığı “İkizkenar Üçgende Ceva Noktası ve Euler Doğrusu” adlı projesi ile birincilik ödülünü,

İstanbul Atatürk Fen Lisesi öğrencisi Serdar Nair, Ersin Güzelsoy’un danışmanlığında hazırladığı “Paydası Sınırlı Aritmetik Bir Dizinin Polinom Elemanlarının Çarpımı Olan İfadenin Basit Kesirlere Ayrılması ve Katsayı Üçgeninin Bulunması” adlı projesi ile ikincilik ödülünü,

FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi öğrencileri Doğuşcan Ekdal ve Yiğit Onur Eğilmez, Savaş Akyıldız’ın danışmanlığında hazırladıkları “Karma Aritmetik-Geometrik Diziler” adlı proje ile üçüncülük ödülünü almaya hak kazandı.

Özel Kültür Lisesi öğrencileri Kubilay Korkmaz ve Şant Arslan Canan Özkul’un danışmanlığında hazırladıkları “Üçgen Çizimlerinde Belirsiz Durumların İncelenmesi” adlı proje ile Jüri Özel Ödülünü aldı. Irmak Okulları öğrencisi İpek Akbaş, Matematik Öğretmeni Hüseyin Baş’ın danışmanlığında hazırladığı “n! Sayısının Sıfırdan Farklı Son Basamağının Bulunması” adlı projesi ile; Fatih Özel Mürüvvet Evyap Koleji öğrencileri Muhammed Işık ve Oğuzhan Molla, Kürşat Cansu’nun danışmanlığında hazırladıkları “Simetrik Ritimler” adlı proje ile teşvik ödülünü aldılar.

Yarışmada matematikçi adayı öğrencilerin birbirlerini değerlendirdikleri kategoride Kültür Fen Lisesi öğrencisi Buğra Can, Ali Akyüz’ün danışmanlığında hazırladığı “Ardışık Asal Sayıların Oranları” adlı proje ile “Genç Matematikçi Ödülü”nü almaya hak kazandı.

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Haluk Oral konuşmasında, yarışmaya adını veren değerli matematikçi ve bilim tarihçisi, 1882 Darüşşafaka mezunu Salih Zeki’yi anlattı. Öğrencilerin yaptığı sunumların ardından jüri değerlendirmelere başladı. Jüri değerlendirmeleri yaparken, yarışmaya gelen konuk öğretmenler Darüşşafaka’da Nisan 2010’da açılan Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu’nu ziyaret etti.

Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi, 1973 Darüşşafaka mezunu Prof Dr. Ali Sinan Sertöz ikinci gün bir söyleşi gerçekleştirdi. Matematiğe dair pek çok soruyu cevaplayan ve insanın bu gezegendeki maceraları içinde, matematiği ayrılmaz bir parça olarak ele alan “Matematik: Kibar Dev” isimli söyleşi konuklar tarafından ilgi gördü.

Genç matematikçi adaylarının ülkemizin değerli matematikçileri ile buluşmalarını sağlayan, matematikçilerin akranları ile çalışmalarını paylaşma fırsatı veren yarışmanın bu yıl ilki gerçekleştirildi. Kısacık hayatına değer biçilmez eserler sığdırarak çağının ötesinde bir matematikçi ve bilim tarihçisi olarak tarihte yerini alan Salih Zeki’yi tanıma ve anma olanağı veren Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması’nda ödül alan tüm matematikçileri tebrik ederiz.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?