Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 59'uncusunun sahibi Sine Ergün oldu

 ›  Haberler  › ↓ 
saitfaikarmagani_09052013_3.jpg
Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan, Sait Faik Hikaye Armağanı Jüri Başkanı Doğan Hızlan...

Eserlerinin telif haklarını ve mal varlığını Darüşşafaka’ya bağışlayan Türk hikâyeciliğinin önde gelen yazarlarından Sait Faik Abasıyanık’ın anısına 1964'ten bu yana Darüşşafaka Cemiyeti tarafından verilen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 59'uncusu 9 Mayıs'ta Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nda yapılan törenle sahibini buldu. Törene; Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Başkan Vekili Fırat Tekin,  Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan, Sait Faik Hikâye Armağanı Jüri Başkanı Doğan Hızlan’ın yanı sıra çok sayıda konuk katıldı.
 
saitfaikarmagani_dogan hizlan.jpgsaitfaikarmagani_09052013.jpgsaitfaikarmagani_09052013_2.jpg

Doğan Hızlan’ın başkanlığında toplanan Jale Parla, Metin Celâl, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Beşir Özmen ve Murat Gülsoy’dan oluşan Sait Faik Hikâye Armağanı jürisi, ödül gerekçesini şöyle açıkladı: “Yalın bir dille güncel kent yaşamından kesitleri anlatırken insanlık durumlarının tekinsizliğini resmetmekteki ustalığı nedeniyle, 59. Sait Faik Hikâye Armağanı, Sine Ergün’ün Bazen Hayat adlı kitabına oy birliğiyle verilmiştir.”
 
saitfaikarmagani_talha camas.jpg
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş

Bu yıl 150’inci yılını kutlayan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş duygularını şu sözlerle ifade etti: “Geçen yıldan beri Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlediğimiz Sait Faik Hikaye Armağanı’na yazarların ilgisi her geçen yıl artıyor. Bu yıl Armağanımıza, 40 yazar başvurdu. Jürimizin titizlikle yaptığı çalışmalar neticesinde “Bazen Hayat" isimli öyküsüyle Sine Ergün, 59. Sait Faik Hikaye Armağanı’nın sahibi oldu. Kadınların yaşı söylenmez derler ama Sine Hanım, henüz 31 yaşında… Bu özelliğiyle de muhtemelen Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazanan en genç yazar unvanının da sahibi oldu.”
 
saitfaikarmagani_sine ergun.jpg

Sine Ergün
Sine Ergün, 1982’de doğdu. Öykü, şiir, deneme ve çevirileri Notos, Kitap-lık, Sıcak Nal, Özgür Edebiyat, Sözcükler, Sınır, Ğ ve Patika dergileri ile çeşitli derlemelerde yer aldı. Yurt içi ve yurt dışı sergilere, sanatçı programlarına katıldı. İlk öykü kitabı Burası Tekin Değil’i (2010) Bazen Hayat (2012) izledi.
 
Sait Faik Hikâye Armağanı
1955’te yazarın annesi Makbule Abasıyanık tarafından kurulan Sait Faik Hikâye Armağanı, 1964’ten itibaren Darüşşafaka Cemiyeti tarafından veriliyor. Sait Faik’in vasiyetnamesi doğrultusunda dönemin ileri gelen edebiyat ustalarından oluşturulan jüri, o yıl içerisinde yazılmış en iyi hikâye kitabını seçerek “Sait Faik ve Makbule Abasıyanık Hikâye Mükâfatı”nı veriyor. Her yıl yazarın ölüm yıldönümü olan Mayıs ayında verilen Armağanla ilgili olarak 2012'den itibaren Darüşşafaka Cemiyeti, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ile işbirliği içindedir.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?