Sait Faik Abasıyanık Müzesi Restorasyon Çalışmaları

 ›  Haberler  › ↓ 

18 Kasım 1906 yılında Adapazarı’nda dünyaya gelen yazar Sait Faik Abasıyanık, Türk hikâyeciliğinin önde gelenlerinden sayılmış, çağdaş hikâyeciliğe yaptığı  katkılarla Türk edebiyatında bir dönüm noktası olmuştur.

İlköğretimini Karamürsel ve Adapazarı’nda, lise eğitimini İstanbul ve Bursa’da tamamlamış, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde iki yıl eğitim gördükten sonra Avrupa’nın çeşitli ülkelerini gezmiş 1934 yılında babasının isteği ile İstanbul'a dönmüştür. Ailenin yeni taşındığı, Nişantaşı Rumeli Caddesi üzerindeki Rumeli Apartmanı'nda yaşamıştır.

Babasının ölümünden sonra kışları bu evde yazları ise Burgazada Çayır Sokak 15 numaradaki köşkte yaşayan Sait Faik, rahatsızlandıktan sonra çoğunlukla burada zamanını geçirmiştir.

Ömrünün son günlerinde çeşitli edebiyat matinelerine de katılan Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın ısrarıyla Darüşşafaka Lisesi'nde düzenlenen edebiyat matinelerine katılmıştır. Matineden sonra Okulu da gezen Sait Faik, eve döndüğünde annesine mallarını babasız kalmış çocuklara güzel imkanlar sağladığını düşündüğü Darüşşafaka'ya bağışlamayı teklif etmiştir.

Abasıyanık'ın annesi Makbule Hanım, Sait Faik'in ölümünden sonra, 8 Kasım 1954'te hazırladığı  vasiyetinde mal varlıklarının çoğunu ve yazarın eserlerinin telif hakkını Darüşşafaka Cemiyetine bırakmış, köşk de bu vasiyeti üzerine müzeye dönüştürülmüştür. Sait Faik Abasıyanık Müzesi adıyla 22 Ağustos 1959’da açılmıştır. Müzenin bakım, onarım vb. sorumlulukları Darüşşafaka Cemiyeti’ne bırakılmıştır.  

Sait Faik Abasıyanık Müzesi Sait Faik’in okurları tarafından onun yazınsal ve ruhsal dünyasının bir parçası olarak görülmüş; açıldığı  günden bu yana Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olmuştur. 

Müzede Abasıyanık ailesinin ve Sait Faik’in kişisel eşyalarının çoğu evin kullanıldığı zamanki haliyle sergilenmektedir. Sait Faik’in kişisel evrakı (fotoğraflar, kimlikler, mektuplar, sağlık belgeleri, raporlar vb.) eserlerinin taslaklarının bulunduğu arşiv müzenin üst katındaki çalışma odasındadır.
 

Uzun yıllar boyunca pek çok ziyaretçiyi ağırlayan bu müze evde Ocak 2010 tarihinden itibaren restorasyon çalışmaları başlamıştır.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi 2011 yılında uluslararası müze standartlarına uygun, çağdaş  ve pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak biçimde yeniden ziyarete açılacaktır.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?