Sait Faik Abasıyanık Müzesi 11 Mayıs'ta yenilenmiş olarak açılıyor

 ›  Haberler  › ↓ 
SAIT FAIK DAVETİYE_rsz.jpg
Eserlerinin telif haklarını ve mal varlığını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlayan Türk hikâyeciliğinin büyük ismi Sait Faik Abasıyanık, vefatının 59’uncu yılında Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nin açılışıyla anılıyor. 
 
Sait Faik'in Burgazada’da yaşadığı ve pek çok hikâyesini kaleme aldığı köşkü, Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2010 yılından bu yana sürdürdüğü restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından, çağdaş müzecilik anlayışıyla yenilenmiş olarak ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Sait Faik’in yaşamına tanıklık etmiş eşyaları, fotoğrafları, yazarın el yazması öykülerini, mektupları, kartpostalları, eserlerine konu olan sayısız hatırasının izlerini taşıyan nice eşya ve belgeyi ziyaretçileriyle buluşturacak olan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, 11 Mayıs 2013 tarihinde yeniden kapılarını açıyor.
 
1959 yılında halkın ziyaretine giriş ücreti alınmaksızın açılan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, Sait Faik’in annesi Makbule Abasıyanık’ın vasiyetinin Darüşşafaka Cemiyeti’ne intikal ettiği 1964 yılından beri Darüşşafaka Cemiyeti’nin sorumluluğunda yaşatılıyor. Babasının vefatından sonra kışları Şişli’de yazları ise Burgazada Çayır Sokak 15 numaradaki köşkte yaşamını sürdüren Sait Faik, hastalandıktan sonra zamanının büyük bir kısmını burada geçirdi.
 
Sait Faik, vefatından bir yıl önce, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın davetiyle, o dönem Fatih’te bulunan Darüşşafaka Lisesi'nde düzenlenen bir edebiyat matinesine katıldı. Matineden sonra okulu gezdiğinde çok etkilenen, öğrencileri takdir eden ve duygulanan Sait Faik, eve döndüğünde mallarını, babasını kaybetmiş çocuklara çok güzel imkânlar sağladığını düşündüğü Darüşşafaka'ya bağışlama hayalini annesiyle paylaştı. Yazarın annesi Makbule Hanım, Sait Faik'in ölümünden sonra, 8 Kasım 1954'te hazırladığı vasiyetinde mal varlıklarının çoğunu, yazarın eserlerinin telif haklarını ve Burgazada’daki köşkü Darüşşafaka Cemiyeti’ne bıraktı. Köşk, Abasıyanık’ın vasiyeti doğrultusunda müzeye dönüştürüldü. Sait Faik Abasıyanık Müzesi adıyla 22 Ağustos 1959’da halka açılan müze evin bakım, onarım gibi sorumlulukları 1964’ten itibaren Darüşşafaka Cemiyeti’ne bırakıldı.
 
Sait Faik’i sevenleri ve onu keşfetmek isteyenleri, 11 Mayıs 2013 Cumartesi günü Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nin açılışına bekliyoruz. Açılış öncesinde ayrıca, Darüşşafaka Cemiyeti ve Adalar Belediyesi iş birliğiyle Sait Faik’i Anma Etkinliği düzenlenecek.
 
Program:
 
Saat 13.30 -    Sait Faik Abasıyanık heykeli önünde buluşma
Saat 14.15 -    Müze önünde tören ve açılış
Saat 15.00 -    Müze’nin gezilmesi, ikram ve kapanış
 
Sait Faik Abasıyanık Müzesi Künyesi:
 
Küratör: Sevengül Sönmez
Müze Sergi Tasarımı: Tetrazon Yapı Tasarım ve Prodüksiyon Tic. Ltd. Şti.
Sergi Tasarım Uygulama: Tetrazon Yapı Tasarım ve Prodüksiyon Tic. Ltd. Şti.
Eser Konservasyon ve Restorasyonu: Katharsis Konservasyon ve Restorasyon Atölyesi
Mimari Restorasyon: A3 Mimarlık
Mimari Uygulama: Temel Güçlendirme Çalışmaları SOMUN İNŞAAT, Bina Restorasyon İşleri AKÇAY İNŞAAT
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?