Sait Faik 112 yaşında!

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka’nın Değerli Bağışçısı Usta Yazar Sait Faik Abasıyanık 112. doğum yılında anıldı

“Dünyayı güzellik kurtaracak. Bir insanı sevmekle başlayacak her şey…” sözlerinin sahibi, kitaplarının telif haklarını Darüşşafaka'ya bağışlayan, usta yazar Sait Faik Abasıyanık’ın 112. yaş günü Burgazada’da bulunan Adalar Su Sporları Kulübü Derneği Tesisleri’nde 18 Kasım’da düzenlenen törenle kutlandı.

 

Öykülerinin çoğunu kaleme aldığı ve kendisiyle özdeşleşen Burgazada’da gerçekleşen anma törenine Sait Faik Abasıyanık’ın akrabaları, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, Ada sakinleri, Sait Faik dostları, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri ve çalışanları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hakan Tahiroğlu “Günlerden Sait Faik bugün…” diyerek başladığı sözlerini, “Sait Faik’in annesi Makbule Hanım, oğlunu 112 yıl önce bugün dünyaya getirmiş. Sait Faik, iyi ki doğmuş; edebiyatımıza, yaşamlarımıza ve Darüşşafakamıza değerli katkılarını sunabilmiş. İşte bugün onun dünyaya gelişini, çok sevdiği Burgazada’da, onun anılarını taşıyan yerde kutluyoruz hep birlikte! Sait Faik bizim için, bu yuvanın her ferdi için ölümsüz esasen… Bu yüzden 48 yaşındayken hayata veda etmiş olsa da, onun için ‘112 yaşında’ diyebiliyoruz, ne mutlu... Sait Faik, hem Darüşşafaka’da hem Burgazada’da, tüm sevenleri için yaşamaya devam ediyor.” ifadeleriyle sürdürdü.

Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hakan Tahiroğlu

1964’ten beri Cemiyet tarafından verilen Sait Faik Hikaye Armağanı’nı 2012’den bu yana Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın iş birliği ile verildiğini belirten Tahiroğlu, yazarın Burgazada’da yaşadığı ve pek çok hikâyesini kaleme aldığı köşkünü, Haziran 2013’te çağdaş müzecilik anlayışıyla yenileyerek ziyarete açtıklarını belirterek, herkesi Sait Faik’in yazınsal ve ruhsal dünyasına yolculuk etme fırsatı tanıyan Sait Faik Müzesi’ni ziyaret etmeye davet etti. 

Konuşmadan sonra, Adalılar Derneği'nin öncülüğünde, Adalıları Sait Faik ve eserleri hakkında bilinçlendirmek ve yazara sahip çıkılmasını sağlamak üzere Adalar'daki iki lisede düzenlenen hikaye yarışmasının kazananlarına ödülleri takdim edildi. 

Sait Faik’in 112. yaşının kutlandığı günde, Sait Faik’in öykülerinden alıntıların yapıldığı,  Jale Sancak tarafından oyunlaştırılan, Egemen Sancak, Ozan Elaltunterin ve Emir Baran Sezginer tarafından sahnelenen “Bir İnsanı Sevmekle Başlar Her Şey” adlı tiyatro oyunu da izleyicilerle buluştu.

Sait Faik Abasıyanık’ın Darüşşafaka’yla tanışması 

Ömrünün son günlerinde çeşitli edebiyat matinelerine katılan Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın teşvikiyle 1954’te Darüşşafaka Lisesi'nde düzenlenen bir edebiyat matinesine katılır ve ortamdan çok etkilenir. Matineden sonra o zaman İstanbul’un Fatih semtinde bulunan Darüşşafaka’yı gezen Sait Faik, orada okuyan çocuklarla ilgilenir ve onları çok takdir eder. Eve döndüğünde annesi Makbule Abasıyanık’a mal varlıklarını, babası hayatta olmayan çocuklara çok güzel olanaklar sağladığını düşündüğü Darüşşafaka'ya bağışlamayı teklif eder.

Makbule Hanım, yazarın ölümünden sonra, 8 Kasım 1954'te hazırladığı vasiyetinde mal varlıklarının çoğunu, yazarın eserlerinin telif haklarını ve Sait Faik Abasıyanık Müzesi yapılması koşuluyla Burgazada’daki köşkü Darüşşafaka Cemiyeti’ne bırakır. Darüşşafaka Cemiyeti, kendisine 1964 yılında intikal eden bu vasiyete titizlikle sahip çıkarak, Sait Faik Abasıyanık Müzesi adıyla 22 Ağustos 1959’da halka açılan müze evin bakım, onarım gibi sorumluluklarını üstlenir. Vasiyetinde, oğlunun adına her yıl bir hikâye armağanı verilmesi şartını da koşmuş olan Makbule Hanım’ın bu isteği de 1964’ten bu yana Darüşşafaka Cemiyeti tarafından yerine getirilmektedir.

Yazar Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen Armağan, edebiyat dünyamızın en büyük ödüllerinden biridir. 1955’te yazarın annesi Makbule Abasıyanık tarafından kurulan Sait Faik Hikâye Armağanı, 1964’ten itibaren Darüşşafaka Cemiyeti tarafından sürdürüldü. 2003-2011 yılları arasında Darüşşafaka Cemiyeti ve Yapı Kredi Yayınları iş birliğiyle verilen Armağan, 2012'den itibaren ise Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle verilmeye başlandı.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?