Şahin Murat Kocar: "Darüşşafaka’da yaşamayı öğrendim"

 ›  Haberler  › ↓ 

SAHIN MURAT KOCAR2_rsz.jpg

Darüşşafaka’ya gelmeden önce bir ya da iki arkadaşım vardı, çok çekingen ve içine kapanıktım.Burada hem sosyalleştim hem resim ve müzik alanında kendimi geliştirdim.Tiyatro kulübündeyim. Bir sürü arkadaş edindim.

14 yaşındaki Şahin Murat Kocar, 9. sınıfta ve çok başarılı bir öğrenci… Önceki okulundaki sınıf öğretmeni sayesinde Darüşşafaka Sınavı’ndan haberdar olan Şahin Murat, sınava İstanbul’dan giriyor ve ikinci olarak kazanıyor. Daha önce annesinden hiç ayrılmamış olan Şahin Murat, parlak bir gelecek için Darüşşafaka’ya kaydoluyor ve yaşamını değiştiren yolculuğuna başlıyor. “Kendi yatağımızı kendimiz topluyoruz, dolabımızı düzenliyoruz. Bunlarla yaşamak evdeki yaşantıdan daha fazla emek ve zaman istiyor” diyor ve Darüşşafaka’da sorunlarını tek başına çözmeyi öğrendiğini vurguluyor. “Yemeğini alıp masaya koymak bile çok şey kazandırıyor insana... Bazen sizi zorlayan şeyleri de yapmanız gerekiyor. Bunlar da olgunlaştırıyor” diye anlatıyor.

SAHIN MURAT KOCAR1_rsz.jpgDarüşşafaka’daki altıncı yılında, “Burası benim evim oldu” diyen Şahin Murat, “Ev, sadece insanın uyuduğu, barındığı yer değil benim için. Bütün mutluluklarımı, üzüntülerimi, maneviyatımı artık öğretmenlerimle paylaşabiliyorum. Aramızda bir bağ oluştu” diyor ve öğretmenlerinden çok büyük destek gördüğünü ifade ediyor.

Darüşşafaka’da başarılarının arttığını ve çok yönlü yetiştiğini söyleyen Şahin Murat, edebiyat dersinde kendinden geçtiğini, aynı zamanda matematik problemleri çözmekten de çok keyif aldığını belirtiyor.

TEOG’da tam puan

2013-2014 2. Dönem TEOG Sınavı'nda tüm soruları doğru yanıtlayarak Türkiye birincilerinden olan Şahin Murat Kocar, “İnsanı çok mutlu ediyor, çünkü verdiğimiz emeklerin karşılığını alıyoruz. Bir de ben sadece kendimi düşünen bir insan değilim, arkadaşlarıma da yardımcı olmak beni çok mutlu ediyor” diyor. Ona göre başarının sırrı, dersi dinlemek, sıcağı sıcağına çalışmak ve arkadaşlarına ders çalıştırmak...

Hayali tıp okumak

Tıp okumayı hedefleyen Şahin Murat, “Kalp ve damar hastalıkları konusuna yönelmek istiyorum ve bu konuda araştırma yapıyorum. Doktorlarla konuşuyorum. Bir iş yaptığımda en iyisini yapmak isterim” diyor.

“Darüşşafaka’da yaşamayı öğrendim”

Darüşşafaka’nın hayatında neleri değiştirdiği sorusunu, “Her şeyi diyebilirim” diye yanıtlayan Şahin Murat, “Buraya gelmeden önce bir ya da iki arkadaşım vardı, çok çekingen ve içine kapanıktım. Burada hem sosyalleştim hem resim ve müzik alanında kendimi geliştirdim. Tiyatro kulübündeyim. Bir sürü arkadaş edindim. Çalışma tempomu artırdım. Ders çalışmak için yeni teknikler geliştirdim. Darüşşafaka’da yaşamayı öğrendim” diye anlatıyor.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?