Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Darüşşafakalı öğrencilerle buluştu

 ›  Haberler  › ↓ 

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Cenk Alper, eğitim ve kariyer hayatının dönüm noktalarını, deneyimlerini Darüşşafakalı öğrencilerle paylaştı.

DAÇKAFEST’2022 kapsamında 14 Haziran’da Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda düzenlenen söyleşide Darüşşafakalı öğrencilerle bir araya gelen Cenk Alper, 11. sınıf öğrencisi ve Darüşşafaka Robot Takımı Kaptanı Nazlı Eren’in yönelttiği soruları içtenlikle yanıtladı.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Cenk Alper, 11. sınıf öğrencisi Nazlı Eren’in yönelttiği soruları içtenlikle yanıtladı.

 

Ortaöğrenimini farklı illerde ve okullarda tamamladığını ifade eden Alper, “Sizler, Darüşşafakalılar çok şanslısınız. Benim sizler gibi kimliğim haline gelen bir okulum maalesef olmadı.” dedi.

Çalışma ve yöneticilik hayatından, liderlerin ortak özelliklerinden, ekip olmanın öneminden bahseden ve girişimciliğe dair fikirleriyle gençlerin ufkunu açan Cenk Alper, öğrencilere iş hayatı ile özel hayatını nasıl dengede tuttuğunu, iç motivasyonunu nasıl sağladığını da anlattı.

Hayatı boyunca örnek aldığı rol model kimdir sorusuna, “Bir numaralı rol modelim Atatürk” yanıtını veren Alper, “Çünkü, gitmek istediği yer çağdaş uygarlık düzeyi...  Elinde savaşın içinde batmakta olan bir ülke ve çok hasar görmüş bir ulus vardı. Ama yılmadan, bu kadar yıkık ve motivasyonu düşük bir toplumu alıp oradan buralara getirebildi.” dedi.

Öğrencilere kariyer basamaklarını tırmanırken karşılaştıkları zorluklar karşısında yılmamaları gerektiğini söyleyen Alper, “Elbette benim de yıkıldığım zamanlar oluyor. O zamanlarda 10 dakika gözlerimi kapatıp, kendimi dinliyorum ve hadi bakalım, kalk ayağa diyerek devam edebiliyorum. Dayanaklılık en önemli kaslardan biri. Yıkılacaksınız ama ayağa kalkıp tekrar yürüyeceksiniz. Her ayağa kalkışınızda mental olarak da fiziksel olarak da o kaslarınız gelişecek.” diye konuştu.

Öğrencilere bol bol kitap okumalarını tavsiye eden Alper, “Japonya’da bir trene bindiğinizde 100 kişiden 99’unun kitap okuduğunu görürsünüz. Peki, siz senede kaç kitap okuyorsunuz ve günde kaç saatinizi sosyal medyada geçiriyorsunuz? Siz Darüşşafakalısınız, bu ülkenin geleceğisiniz. Siz kitap okuyacaksınız. Unutmayın, kitaplar bir neslin, bir diğer nesle aktardığı bilgi birikimidir. Bizim, gelişmiş olarak nitelendirilen ülkelerden daha fazla kitap okumamız gerekiyor. Her kitaptan aklınızda bir şey kalsa, o size bir soru işareti oluştursa önümüz açılacak. Lütfen gençler, okuyun, okutun!” diye sözlerini noktaladı.

Öğrencilerinin kendisine yönelttiği soruları yanıtlayan Cenk Alper’e Darüşşafakalı öğrenciler, “Darüşşafaka Tarihine Bir Yolculuk” isimli kitabı armağan etti.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?