Robotun Sultanları Houston’dan iki ödülle döndü

 ›  Haberler  › ↓ 

Türkiye’nin ilk lise robot takımı “Sultans of Türkiye”, ABD’nin Houston kentinde 20-23 Nisan tarihleri arasında düzenlenen FRC Dünya Şampiyonası’ndan iki ödülle döndü.  Takım, şampiyonanın en prestijli ödüllerinden “Engineering Inspiration” (İlham Veren Mühendislik) kazanırken, takımın kaptanı Nazlı Eren de “Dean's List Award Winner” (En İyi Kaptan) ödülünü kazanan ilk Türk oldu.

 

Kuruluşundan bugüne ulusal ve uluslararası yarışmalarda aldığı 23 ödülle ülkemizi gururlandıran Darüşşafaka Robot Takımı (Sultans of Türkiye), Houston’daki FRC Dünya Şampiyonası’ndan yine ödülle döndü.

8’i kız, 6’sı erkek toplam 14 öğrenciden oluşan Sultans Of Türkiye, bu yılki Dünya Şampiyonası’nda 459 takım arasından sıyrılarak Engineering Inspiration ödülünün sahibi oldu. Gelecek yılki Dünya Şampiyonası’na direkt katılma hakkı kazanan Sultans of Türkiye’nin kaptanı Nazlı Eren ise yarışmacıların liderlik vasıflarının ve adanmışlıklarının değerlendirildiği kategoride, on binlerce öğrenci arasından seçilerek tüm dünyada birinci sırada yer aldı ve Dean's List Award Winner ödülünü kazanan ilk Türk öğrenci oldu.

Dean's List Award Winner ödülünü kazanan ilk Türk öğrenci

2019 yılında bir Türk takımı olarak yarışmanın en prestijli ödüllerinden “Engineering Inspiration Award”a layık görülerek, bir ilki başaran  Sultans Of Türkiye, bu başarısını bu yıl bir kez daha tekrarladı.  Bu yılki Dünya Şampiyonası’nda 459 takım arasından sıyrılarak bu ödülün sahibi olan Sultans Of Türkiye böylece, gelecek yılki Dünya Şampiyonası’na direkt olarak katılma hakkı kazandı.

Sultans of Türkiye takımının kaptanı Nazlı Eren ise etki yaratan ve çevresine ilham olan öğrenciyi onurlandırmak için verilen Dean's List Award Winner ödülünü kazanan ilk Türk olarak ülkemizi gururlandırdı.

 45 bin kişiye takımının hikâyesini anlattı

 Takımı geliştirmek için sahip olduğu özveri ve tutku sayesinde, 40’tan fazla ülkeden gelen on binlerce adayın arasından sıyrılıp Dünya Şampiyonası’nda Dean’s List Winner seçilen Nazlı Eren, Dünya Şampiyonası’nda yaklaşık 45 bin insana canlı olarak konuşup hem kendi hem de takımının hikâyesini anlattı ve tüm dünyaya ülkemizi tanıttı.

Nazlı Eren: “Türk gençlerinin yapabileceklerini tüm dünyaya gösterdik”

Darüşşafaka Lisesi 11. sınıf öğrencisi Nazlı, şampiyonaya ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı: “FRC, dünya çapında düzenlenen en büyük liseler arası robotics turnuvası ve her sene bu yarışmaya 40’tan fazla ülkeden yüz binlerce öğrenci katılıyor. Türkiye’deki ilk FRC takımıyız ve 2009’dan bu yana her sene FIRST Robotics Competition’a katılıyoruz. Houston’daki Dünya Şampiyonası’ndan iki ödülle döndük. Biri Engineering Inspiration, yani İlham Veren Mühendislik Ödülü… Takımın çevresine mühendisliği yaymasına, STEM’de ilham olmasına verilen bir ödül ve biz de kurulduğumuzdan bu yana milyonlarca insana ulaştık. Her sene etkimizi daha da büyüterek devam ediyoruz. Aldığımız bu ödülle seneye dünya şampiyonasına hiçbir değerlendirmeye girmeksizin katılma hakkı kazandık. Yarışma alanında da 45 bin insana konuşma şansım oldu. Dean’s List Winner Ödülü’nü bir Türk öğrenci ilk kez aldı. Bu ödül takımdaki lidere, çevresine ilham veren öğrenciye onurlandırmak için veriliyor. Yarattığımız bu etkiyi her gün daha büyütmeyi hedefliyoruz. Dünya şampiyonasında takımca aldığımız Engineering Inspiration Ödülü ülkemize getirdiğimiz en büyük ödüllerden biri ve bu prestijli ödülü ülkemize getirmekten çok büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Türk gençlerinin yapabileceklerini tüm dünyaya gösterdik. Okulumuz Darüşşafaka’ya da bize sağladığı tüm imkânlar için gönülden teşekkür ediyoruz.”

Ödüle giden süreci de değerlendiren Nazlı Eren, “Ocak ayında başlayan çalışmalarımızda altı haftada bir robot üretiyoruz ve altı haftalık robot üretim aşamasından sonra da bölgesel turnuvalara katılıyoruz. Bölgesel turnuvada da prestijli ödüllerin kazananları Houston’da düzenlenen dünya şampiyonasına gitme hakkına sahip oluyor.” bilgisini verdi.

FIRST Robotics Competition nedir? 

  • FIRST Robotics Competition, 1989 yılında kurulan lise seviyesindeki en büyük uluslararası robotik turnuvasıdır.
  • Takımların, ocak ayının ilk haftasında açıklanan temaya uygun ve saha üzerindeki görevleri tamamlayacak bir robot tasarımları beklenir.
  • Ancak takımlar yalnızca robot yapmaz. Takımlar kendilerine sponsor bulurlar, projeler yaparlar, iş planları hazırlarlar ve âdeta sürdürülebilir birer marka oluştururlar. 
  • Altı haftalık yapım sezonunun ardından, takımlar bölgesel yarışmalarda yarışır ve yalnızca prestijli ödüllerin kazananları Houston, Teksas'taki Dünya Şampiyonası’nda dünyanın en rekabetçi takımlarıyla yarışmaya hak kazanmış olur.

Darüşşafaka FRC Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”nin şu ana kadarki başarıları:


Seattle 2009 - Judges Award
Chicago 2010 - Imagery Award in honor of Jack Kamen
Seattle 2011 - Team Spirit Award sponsored by Chrysler
Chicago 2013 - Six wins in ten matches, first backup finalist
Orlando 2015 – Regional Engineering Inspiration Award
Carson Division 2015 – First Turkish Veteran team that participated in the Championship
Off-Season Event in Turkey 2015 – Chairman’s Award
Second Off-Season Event in Turkey 2016 - Chairman's Award
San Francisco 2017- Regional Chairman's Award
Houston World Champs 2017- Team Spirit Award sponsored by FCA Foundation
4th China Robotics Challenge 2017- Inspiration Award
Third Off-Season Event in Turkey 2017- Finalist & Excellence in Engineering Award
Istanbul 2018- Judges Award
Chicago 2018 – Regional Chairman's Award
İstanbul 2019 - Team Spirit Award sponsored by FCA Foundation
New York 2019 - Regional Finalists Team Spirit Award sponsored by FCA Foundation
Wildcard
Houston 2019 - Engineering Inspiration Award
2019 Mersin Off-Season: Judges’ Award
2019 Ankara Off-Season: Entrepreneurship Award
2020 Istanbul Regional: Autonomous Award
2022 İzmir Regional: Engineering Inspiration and Dean’s List Finalist Award
2022 Houston Championship: Engineering Inspiration and Dean’s List Winner 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?