NASA, Darüşşafaka'ya canlı bağlandı

 ›  Haberler  › ↓ 

ABD’de düzenlenen FIRST Robotics Competition (FRC) yarışmasında elde ettiği başarılarla Türkiye’yi gururlandıran ve 10 yıl önce 1941 Darüşşafaka mezunu Fikret Yüksel’in kurduğu Fikret Yüksel Vakfı’nın desteğiyle yola çıkan Darüşşafaka Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”, 4 Ocak Cumartesi günü Kick-Off 2020 etkinliğini gerçekleştirdi. 

30 liseden 600 robot takımı öğrencisi, Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu'nda bir araya geldi.
30 liseden 600 robot takımı öğrencisi, Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu'nda bir araya geldi.

Darüşşafakalı öğrencilerden oluşan Sultans of Türkiye ekibinin yanı sıra 30 okuldan gelen 600 öğrenci, uluslararası robot yarışması FIRST Robotics Competition’ın (FRC) bu seneki konusunu  NASA TV (Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı)  ile yapılan canlı bağlantıyla öğrendi. Gençler, 2020 yarışması için Infinite Recharge oyununa hazırlanacak.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı
CaptionDarüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın ev sahipliğinde yapılan etkinliğini açılış konuşmasını Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı yaptı. Ardından Darüşşafaka Robot Takımı’nın ilk mentoru olan Darüşşafaka Ortaokulu Müdür Yardımcısı Müge Tuvay, Sultans of Türkiye’nin kuruluş süreci hakkında bilgi verdi.

Farklı liselerin robot takımlarından öğrencilerin katıldığı, tüm gün süren Kick-Off 2020’de çeşitli eğitim ve atölye çalışmaları da yapıldı.  Eğitimlerin arasında “Hızlı Robot Yapımı”, “Java”, “FRC Nedir?”, “Python ve Vision”, “İş Güvenliği”, “FTC Nedir?”, “3D ve FRC” gibi başlıklarda yapılan eğitim ve atölye çalışmaları öğrencilerden yoğun ilgi gördü. 

Eğitimlerden sonra öğrenciler, FRC için bu yılın yarışma konusu NASA tarafından akşam saat altı buçukta Darüşşafaka Lisesi’nde yapılan canlı yayınla öğrendi. Darüşşafaka Robot Kulübü’nün yanı sıra diğer okullardan gelen 600 öğrencinin izlediği canlı yayında, Infinite Recharge temalı FRC 2020’de yapılacak robotun görevleri açıklandı.

 

NASA TV’den gerçekleştirilen canlı yayının ardından robot takımları, ABD’den gelen ve bu yıl ki robotun yapımında kullanacakları kitleri teslim aldı. 

Dünya finallerinde bu seviyede ödül alan ilk Türk takımı

Siemens Türkiye mühendislerinin mentorluğunu yaptığı Darüşşafaka Robot Kulübü ‘Sultans of Türkiye’, geçen yıl ABD’de 40 ülkeden 15 bine yakın öğrencinin yarıştığı FRC finallerinde “Tenten” adını verdikleri robotla Engineering Inspiration Award (İlham Veren Mühendislik Ödülü) kazanmıştı. Böylece yarışmanın dünya finallerinde bu seviyede ödül alan ilk Türk takımı olmuştu.

Aldığı bu ödülle, 2020 yılında bölgesel yarışmalara katılmadan doğrudan şampiyonaya gitmeye ve NASA’nın desteğini almaya hak kazanan takımın bu yıl Houston’da düzenlenecek şampiyonaya katılım bedeli de NASA tarafından karşılanacak.

Sultans of Türkiye, bugüne kadar FIRST’ün Seattle, Chicago, San Francisco ve Orlando gibi bölgesel robotik turnuvalarındaki en prestijli ödül olarak kabul edilen Chairman’s Award’un yanı sıra Jüri Özel Ödülü ve Team Spirit gibi birçok ödüle layık görüldü.

FIRST Robotics Competition (FRC) 2020'nin konusuna ilişkin ayrıntılar için tıklayınız

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?