Reşit Saffet Atabinen, vefatının 59. yılında anıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

1949 yılında yaptırdığı yurtla, Darüşşafaka mezunu üniversite öğrencilerinin barınma sorununu çözen Reşit Saffet Atabinen, Darüşşafaka Cemiyeti tarafından düzenlenen törenle anıldı.

Reşit Saffet Atabinen’in 59. vefat yıl dönümü vesilesiyle Darüşşafaka Cemiyeti tarafından 6 Şubat Salı günü düzenlenen anma günü  etkinliğine; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, Başkan Vekili Zeynep Necipoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Vedat Bayrak, Müge Ören, Eşref Biryıldız, Eski Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı ile Eğitim Kurumları yöneticileri, 1951 yılı Darüşşafaka Mezunu Erhan Yücel, Türk-Fransız Kültür Derneği Başkanı Ayhan Köksal, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bülent Katkak ile Turing çalışanları, Atabinen ailesinden Nilüfer Sirel ve Belkıs Aksoy, Darüşşafakalı öğrencilerle çalışanlar katıldı.

6 Şubat depremlerinde hayatlarını kaybedenlerin de anıldığı törenin sunuculuğunu ve açılış konuşmasını Beşir Özmen yaptı. Darüşşafaka’nın en önemli reflekslerinden birinin, kendisinden daha zor durumda olana yardım etmek olduğunu söyleyen Özmen,"Darüşşafaka Cemiyeti üyesi ve tarih öğretmeni Yusuf Akçura, Ocak 1910’da meydana gelen Büyük Türkistan Depremi ile ilgili düzenlenen bir konferansta, Türkistan’a ilk yardım edenler arasında Darüşşafaka öğrencilerini de saymaktadır. Bu duyarlılık 1939 Erzincan, 1999 Marmara, 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerde ve tüm büyük facia ve afetlerde de tekrarlanır. 6 Şubat 2023 depreminin ardından Darüşşafaka her yıl aldığı 120 öğrenciye ek olarak, depremden etkilenen illerde yaşayan öğrenciler arasından 100 öğrenci daha aldı, böylece 2023 yılında eğitime yeni başlayan öğrenci sayısı 220 oldu. Aynı uygulama bu yıl da sürecek. 1939 yılından bu yana büyük destekçimiz Türkiye İş Bankası ek 100 öğrencinin tüm giderlerini karşılamaktadır. Darüşşafaka ailesi adına huzurlarınızda teşekkürü borç biliyorum." dedi.

Atabinen Yurdu’nun inşa sürecinden ve yolu bu yurttan geçen Darüşşafakalılardan bahseden Beşir Özmen şunları söyledi: “2020 yılındaki anma töreninde, Atabinen Talebe Yurdu'nda kalmış Darüşşafakalılardan Nihat Yalçınkaya (DŞ’50), yurdun yaşamındaki anlamını şu çarpıcı sözlerle ortaya koymuştu: ‘Darüşşafaka olmasa okuyamazdım, Reşit Saffet Atabinen Yurdu olmasaydı mühendis olamazdım, her gece kendisi için de dua ederim.’ Atabinen Talebe Yurdu'nda kalmış Darüşşafakalılardan Ali Kuşi ağabeyim, 2018 yılında ‘O zamanlar yüksek tahsil yapmak çok zordu. Merhum Reşit Saffet Atabinen sayesinde bu imkân mümkün hale geldi. Sadece kalacak yer desteği vermekle kalmaz, aynı zamanda her ay 30 lira destek olur ve diğer ihtiyaçlarımızla da ilgilenirdi. O günün parasıyla değerli bir rakamdı 30 lira’ diye konuşmuştu.”

 Belkıs Aksoy

Merhum Reşit Saffet Atabinen için hazırlanan kısa video gösteriminin ardından Atabinen’in kurucusu olduğu Türk-Fransız Kültür Derneği Başkanı Ayhan Köksal, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bülent Katkak ile Atabinen ailesinden Belkıs Aksoy da kısa bir konuşma yaptılar.

1951 yılı Darüşşafaka Mezunu Erhan Yücel ve
Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen.

 

Törende konuşan Türk-Fransız Kültür Derneği Başkanı Ayhan Köksal, Atatürk’ün Nutuk’unun Fransızca tercümesinin Reşit Saffet Atabinen tarafından yapıldığına değinerek, “Yabancı basında özellikle Fransa’da Türkiye’nin tanıtımını yapmış, konferanslar vermiştir. Fransızcayı, Fransız gazetelerinde baş yazarlık yapacak kadar iyi biliyordu. Atatürk yazdığı ünlü Nutuk’un Fransızcaya tercüme görevini Reşat Saffet Bey’e vermiştir. Atabinen de bu kutsal görevi tamamlamış ve Dolmabahçe Sarayı’nda kendisine teslim etmiştir.” dedi.

 Türk-Fransız Kültür Derneği Başkanı Ayhan Köksal
Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bülent Katkak 

 

Ardından kürsüye gelen Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bülent Katkak, 1964-1966 yılları arasında eğitim gördüğü Darüşşafaka’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Türkiye’nin ihtiyacı, gerçekten iyi yetişmiş iyi insandır. Darüşşafaka da 160 yıldır bunun için uğraşıyor.  Reşit Saffet Atabinen’in öncülüğünde  Cumhuriyetimizin ilanından kısa bir  süre sonra kurulan Turing olarak biz de başarılı üniversite öğrencilerine burs programı başlattık. Bu 10 sene içinde 6 binin üzerinde öğrenciye burs verdik, 2 bin civarında mezun bursiyerimiz var. Şu an itibarıyla mezun öğrencilerimizden 170 akademisyenimiz, 5 doçentimiz, 5 kaymakamımız, 103 hekimimiz, 300'ün üzerinde mühendisimiz, 200'ün üzerinde avukatımız, 20 de hâkim ve savcımız var. Her sene 800 civarı öğrencimize burs veriyoruz.” dedi.

Yükseköğrenim hayatı boyunca Atabinen Yurdu'nda kalan Erhan Yücel'in (DŞ'1951)  yaptığı konuşmanın ardından sona eren törende, Reşit Saffet Atabinen tarafından Fransızca yazılan ve Turing tarafından Türkçeye çevrilerek basılan “Türk Mimarisinin Ana Unsurları” isimli kitap da konuklara armağan edildi.

Reşit Saffet Atabinen’in yaptırdığı yurdu Darüşşafaka’ya bağışlamasıyla ilgili, Beşir Özmen’in kaleme aldığı “Tarihimizde Bu Ay” başlığı altındaki Nisan ayına ait 16 numaralı yazıyı okumak için tıklayınız.

 

Reşit Saffet Atabinen Kimdir?

Darüşşafaka'nın değerli bağışçısı Reşit Saffet Atabinen, 1884 yılında İstanbul’da doğdu. Paris Siyasî İlimler Mektebi mezunu olan Atabinen, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde ülkenin içinde bulunduğu birçok sorunu bizzat yaşarken hem Millî Mücadele’de hem de daha sonraki dönemlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında yer aldı. O, Batı’yı çok iyi tanıyan bir diplomat ve döneminin önemli tarihçilerinden biriydi. 1927 ve 1931 yıllarında parlamentoya girerek TBMM üçüncü ve dördüncü dönem Kocaeli Milletvekilliği yaptı.

Atabinen’in yaşamı boyunca yürüttüğü görevlerden bazıları; Lemond Herald Gazetesi Başyazarlığı, Türkiye-Romanya Karma Komisyonu Baskâtipliği, Bükreş, Washington, Madrid ve Tahran Sefaretleri Baskâtipliği, Lozan Barış Konferansı Türk Murahhas Heyeti Genel Sekreterliği, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Kuruculuğu ve Başkanlığı, Türk Fransız Kültür Derneği Kuruculuğu, Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi Başkanlığı, Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti Kurucu Üyeliği’dir. 2 Şubat 1965 tarihinde vefat eden Atabinen, evli ve üç çocuk babasıydı.

 

 

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?