Reşit Saffet Atabinen’i andık

 ›  Haberler  › ↓ 

1949 yılında Fatih’teki Darüşşafaka binasının yanında bir öğrenci yurdu yaptırarak “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuna büyük bir katkı sunan Reşit Saffet Atabinen, vefatının 51. yıl dönümünde Darüşşafaka Cemiyeti tarafından düzenlenen törenle anıldı.

Darüşşafaka Müzesi’nde 2 Şubat'ta yapılan anma etkinliğine; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Başkan Vekili Fırat Tekin, Sayman Üye Orhan Cem, Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü, merhum Reşit Saffet Atabinen’in kurucu başkanı olduğu Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun (TURİNG) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bülent Katkak, TURİNG çalışanları, Cemiyet yöneticileri, çalışanları ve Darüşşafakalılar katıldı. Anma etkinliğinde, Atabinen Talebe Yurdu'nda kalmış olan Darüşşafakalılar Erhan Yücel, Hayati Baygan, Ali Kuşi ve Selahattin Odabaşı da hazır bulundu.

TURİNG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bülent Katkak ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş

Talha Çamaş, TURİNG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bülent Katkak ve TURİNG Çalışanları ile

Merhum Reşit Saffet Atabinen'in Darüşşafaka'ya yaptığı bağış hakkında bilgi veren Talha Çamaş, "Değerli bağışçımız merhum Reşit Saffet Atabinen, 22 Ekim 1949 tarihinde Fatih’teki Darüşşafaka binasının hemen yanı başında bir talebe yurdu yaptırarak Darüşşafaka’ya bağışlamış ve idaresini de Cemiyetimize bırakmıştır. 15 öğrenci kapasiteli bu yurtta, üniversite eğitimini sürdüren Darüşşafakalı öğrenciler ve Darüşşafaka Spor Kulübü’nden sporcular konaklamıştır. Müzemizin arşivinde bulunan 1949 tarihli Atabinen Talebe Yurdu Talimatnamesi’ndeki bilgilere göre; yurdun kuruluş amacı, maddi durumu yetersiz ve başarılı Darüşşafaka Lisesi mezunlarını üniversite eğitimleri boyunca desteklemek, onlara barınacakları bir yuva sağlamaktı" dedi.

Talha Çamaş

Atabinen'in annesi Fatma Sabiha ve babası Mustafa Safvet Atabinen’in ruhlarını sevgiyle anmak maksadıyla bu yurdu yaptırdığını kaydeden Çamaş, yurdun holünde Fatma Sabiha'nın "Evladım! Medeni adamı yabaniden ayırt eden temizlik, intizam ve tasarruftur" ve Mustafa Safvet Atabinen’in "Oğlum! Kendini kıymet haline getirirsen vatanın senden faydalanabilir” sözlerinin yer aldığı kitabelerin asılı olduğunu belirtti.

“Yurt da, Darüşşafaka gibi bir aile ocağıdır” cümlesinin geçtiği talimatnamedeki bilgilere göre, öğrencilerin ders kitaplarının, kıyafetlerinin yurt tarafından temin edildiği, maddi imkanı yetersiz öğrencilere harçlık verildiği ve üniversite harçlarının dahi yurt tarafından ödendiği bilgisini veren Çamaş, sözlerini şöyle noktaladı: "Yani, bugün Cemiyetimizde var olan üniversite burs programını o dönemde düşünmüş ve hayata geçirmişti Reşit Saffet Atabinen... Bu alandaki ihtiyacı görerek, büyük bir ihtiyacı gidermiş, hem öğrencilere hem de Cemiyete büyük bir fayda sağlamıştı. Atabinen Talebe Yurdu, o günün parasıyla 35.000 Türk Lirası’na mal olmuştu. Darüşşafaka Cemiyeti olarak 2 Şubat 1965 tarihinde vefat eden Reşit Saffet Atabinen’i, ahirete intikal eden tüm bağışçılarımızı, kurucularımızı ve Darüşşafaka'ya hizmeti geçenleri rahmetle anıyor, hayatta olan değerli bağışçı ve çalışanlarımıza uzun ömürler diliyorum. Merhum Reşit Saffet Atabinen’in ruhu şad olsun. Nur içinde yatsın."

TURİNG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bülent Katkak

Çamaş’ın konuşmasının ardından söz alan TURİNG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bülent Katkak ise, “Değerli Kurucu Başkanımız Reşit Saffet Atabinen’i anma etkinliğinde bulunmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyuyorum. Atabinen, TURİNG’i 1923’te, Cumhuriyetimizin kuruluşundan çok kısa bir süre sonra kurmuştur. O gün önerdiklerinin büyük çoğunluğu aradan neredeyse bir asır geçmesine rağmen halen geçerliliğini korumaktadır. Bu değerli insanın izinden giderek biz de bugün TURİNG olarak öğrencilere burs veriyoruz. Halen 655 öğrencinin eğitimini verdiğimiz burslarla destekliyoruz” dedi. 

Fatih Savaş

Tören, Reşit Saffet Atabinen’in, bugün aramızda olmayan tüm bağışçıların, Darüşşafaka’ya hizmeti geçenlerin, Ulu Önder Atatürk ve tüm şehitlerimizin aziz ruhlarına Fatih Savaş Hoca tarafından dua okunmasıyla sona erdi.  

Reşit Saffet Atabinen kimdir?

Darüşşafaka'nın değerli bağışçısı Reşit Saffet Atabinen, 1884 yılında İstanbul’da doğmuştur. Paris Siyasî İlimler Mektebi mezunudur. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde doğmuş, ülkenin içinde bulunduğu birçok sorunu yaşamış, hem Milli Mücadele’de hem de daha sonraki dönemlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında yer almış çok yönlü bir Türk aydınıdır. O, batıyı çok iyi tanıyan bir diplomat, döneminin önemli tarihçilerinden birisi, 1927 ve 1931 yıllarında parlamentoya girerek TBMM üçüncü ve dördüncü dönem Kocaeli Milletvekilliği yapmış bir siyaset adamıdır.

Atabinen’in yaşamı boyunca yürüttüğü görevlerden bazıları, Lemond Herald Gazetesi Başyazarlığı, Türkiye-Romanya Karma Komisyonu Baskâtipliği, Bükreş, Washington, Madrid ve Tahran Sefaretleri Baskâtipliği, Lozan Barış Konferansı Türk Murahhas Heyeti Genel Sekreterliği, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Kuruculuğu ve Başkanlığı, Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi Başkanlığı, Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti Kurucu Üyeliği’dir. 2 Şubat 1965 tarihinde vefat eden Atabinen, evli ve üç çocuk babasıydı.

Tüm Haberlere Göz Atın