Reşit Saffet Atabinen anıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka mezunu üniversite öğrencileri için 1949 yılında yurt yaptırarak birçok Daçkalının barınma sorununu ortadan kaldıran Reşit Saffet Atabinen, Darüşşafaka Cemiyeti tarafından anıldı.

 

Reşit Saffet Atabinen’in 53. vefat yıl dönümü vesilesiyle Darüşşafaka Müzesi’nde 2 Şubat Cuma günü düzenlenen anma etkinliğine; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tekin, Atabinen’in torunu Mehmet Atabinen, Turing İdari İşler Müdürü Ümit Yürek, Turing Triptik İşletme Müdürü Ragıp Karagöz, Turing Satınalma Müdürü Engin Yavuz, Atabinen Talebe Yurdu'nda kalmış olan Darüşşafaka Mezunları Ali Kuşi (DŞ'54), Erhan Yücel (DŞ'53) ve Selahattin Odabaşı (DŞ'53), Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Üyesi Beşir Özmen, Genel Sekreter Yardımcısı Burçak Karakaya ve Cemiyet çalışanları katıldı. 

Tören, Reşit Saffet Atabinen’in, bugün aramızda olmayan tüm bağışçıların, Darüşşafaka’ya hizmeti geçenlerin, Ulu Önder Atatürk ve tüm şehitlerimizin aziz ruhlarına Fatih Savaş Hoca tarafından okunan duayla başladı. 

Darüşşafaka bağışçısı, merhum Reşit Saffet Atabinen, 22 Ekim 1949 tarihinde Fatih’teki Darüşşafaka binasının hemen yanı başında bir talebe yurdu yaptırarak Darüşşafaka’ya bağışlamış ve idaresini de Cemiyete bırakmıştı. Bu yurtta üniversite eğitimini sürdüren Darüşşafakalı öğrenciler ve Darüşşafaka Spor Kulübü’nden sporcular konaklamıştı. Bu yurt sayesinde Darüşşafakalı öğrenciler üniversite hayatları boyunca kalacak yer sıkıntısı çekmemiş ve bu durum arkalarından gelen yeni nesillerin de üniversitede okumalarını teşvik etmişti. 

Darüşşafaka Müzesi'nde sergilenen Darüşşafaka Atabinen Talebe Yurdu Talimatnamesi, Yurt Talebe Kayıt Defteri ve fotoğraflar... En öndeki fotoğraf, anma etkinliğine katılan Erhan Yücel'in ortaokuldayken 1946 yılında çekilmiş bir fotoğrafı...

Atabinen Talebe Yurdu'nda kalmış olan Darüşşafakalılardan Ali Kuşi, “O zamanlar yüksek tahsil yapmak çok zordu. Merhum Reşit Saffet Atabinen sayesinde bu imkan mümkün hale geldi. Sadece kalacak yer desteği vermekle kalmaz, aynı zamanda her ay 30 lira destek olur ve diğer ihtiyaçlarımızla da ilgilenirdi. O günün parasıyla değerli bir rakamdı 30 lira” diye konuştu.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Üyesi Beşir Özmen ise, “Biz, merhum Reşit Saffet Atabinen’i sadece yurt bağışıyla anıyoruz, halbuki Ali Kuşi Ağabey’in de bahsettiği üzere, Darüşşafakalıların üniversiteye gitme ufkunu başlatan kişi de Reşit Saffet Atabinen’dir” dedi.

Atabinen’in torunu Mehmet Atabinen, Atabinen Talebe Yurdu'nda kalmış olan Darüşşafaka Mezunları Ali Kuşi (DŞ'54), Erhan Yücel (DŞ'53) ve Selahattin Odabaşı (DŞ'53)

Atabinen Talebe Yurdu’nda kalmış olan Darüşşafakalılardan Erhan Yücel ise o yıllara dair şu anısını paylaştı: “O dönem, Darüşşafaka’da çok iyi seviyede Fransız lisanı öğretilirdi. Merhum Reşit Saffet Atabinen o kadar iyi konuşurdu ki Fransızcayı, ana dili Fransızca olanlardan bile zor ayırt edilirdi.” 

Mehmet Atabinen

Törende, Mehmet Atabinen de dedesi Reşit Saffet Atabinen’e ilişkin anılarını aktardı.

Reşit Saffet Atabinen hakkında:

Darüşşafaka'nın değerli bağışçısı Reşit Saffet Atabinen, 1884 yılında İstanbul’da doğmuştur. Paris Siyasî İlimler Mektebi mezunudur. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde doğmuş, ülkenin içinde bulunduğu birçok sorunu yaşamış, hem Milli Mücadele’de hem de daha sonraki dönemlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında yer almış çok yönlü bir Türk aydınıdır. O, batıyı çok iyi tanıyan bir diplomat, döneminin önemli tarihçilerinden birisi, 1927 ve 1931 yıllarında parlamentoya girerek TBMM üçüncü ve dördüncü dönem Kocaeli Milletvekilliği yapmış bir siyaset adamıdır.

Atabinen’in yaşamı boyunca yürüttüğü görevlerden bazıları, Lemond Herald Gazetesi Başyazarlığı, Türkiye-Romanya Karma Komisyonu Baskâtipliği, Bükreş, Washington, Madrid ve Tahran Sefaretleri Baskâtipliği, Lozan Barış Konferansı Türk Murahhas Heyeti Genel Sekreterliği, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Kuruculuğu ve Başkanlığı, Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi Başkanlığı, Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti Kurucu Üyeliği’dir. 2 Şubat 1965 tarihinde vefat eden Atabinen, evli ve üç çocuk babasıydı.

Tüm Haberlere Göz Atın