Reşat Aysu 101 Yaşında

 ›  Haberler  › ↓ 
Türk Mûsıkîsi’nin son dönemine, ufuk açıcı bestekârlığıyla iz bırakan,  1932 Darüşşafaka mezunu Reşat Aysu’nun 101’inci doğum yılı, 14 Kasım Pazartesi günü saat 20.00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda verilecek bir konserle kutlanacak.
Dârüşşafaka’da okurken, büyük bestekâr Zekai Dede’nin oğlu Hâfız Ahmet Efendi’nin öğrencisi olan Reşat Aysu, Türk Mûsıkîsi’nde çığır açan bir bestekâr olarak tarihe geçti. Çünkü kendi kendine öğrendiği halde derinlemesine vâkıf olduğu Batı müziği tekniğini, Türk Mûsıkîsi’nin ruhuna en uygun şekilde uygulamayı ustalıkla başardı. Eserlerinin tamamı virtüozite çizgisinde bir tekniği gerektirmesine rağmen kullandığı teknik hiçbir zaman eserlerindeki “yerli” ruhun önüne geçmedi. Özellikle saz eserleri bestekârlığı, Türk Mûsıkîsi dünyası için ufuk açıcıydı. Reşat Aysu’nun saz eserleri, yepyeni havalarıyla büyük yankı uyandırdığından, bestekârlığının diğer kanadını oluşturan sözlü eserleri daima gölgede kaldı. Bestekârın bu önemli yönünü de gündeme taşımayı hedefleyen “Reşat Aysu 101 Yaşında” projesi, Mehmet Güntekin tarafından hazırlandı. Proje, bestekârın şehri olan İzmir’den, Halil İbrahim Yüksel’in hazırlayıp yönettiği  Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Klasik Türk Müziği Korosu tarafından uygulanacak. 14 Kasım 2011 Pazartesi akşamı saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda verilecek olan konserin birinci bölümünde bestekârımızın saz eserlerinden; ikinci bölümünde ise sözlü eserlerinden seçmeler seslendirilecek.
 
Konserin başında, Reşat Aysu’nun dostu olan ve projeye özel koleksiyonundan verdiği orijinal notaların yanı sıra önerileriyle de katkıda bulunan tarihçi ve müzikolog Murat Bardakçı bir değerlendirme konuşması yapacak.
 
“Reşat Aysu 101 Yaşında / ufuk açan bestekârlık” konseri, CRR Konser Salonu Genel Sanat Yönetmenliği, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı, Maltepe Üniversitesi ve Türk Musikisi Vakfı’nın kurumsal destekleriyle gerçekleştiriliyor.
 
Cemal Reşit Rey Konser Salonu - CRR
Tarih: 14 Kasım 2011 Pazartesi - 20:00
Adres: Darülbedayi Caddesi - Harbiye Şişli İstanbul 
Ücret: 25.00 - 20.00 - 15.00 - 10.00 TL 
Bilet satış: Biletix Çağrı Merkezi: (0216) 556 98 00
Telefon: 0212 232 98 30
Tüm Haberlere Göz Atın