Prof. Dr. Feroz Ahmad Darüşşafakalı öğrencilerle buluştu

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti’nin vasiyet bağışçılarından olan dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. Feroz Ahmad, 18 Nisan 2019 tarihinde Darüşşafaka Lisesi öğrencileriyle söyleşi gerçekleştirdi.

Darüşşafaka

İngilizce olarak gerçekleştirilen söyleşide Prof. Ahmad, öğrencilerin yönelttiği soruları yanıtladı. Darüşşafakalı öğrencilerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Ahmad, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” sözüyle söyleşiyi sona erdirdi.

Feroz Ahmad

Söyleşi sonrası Darüşşafaka Lisesi öğrencileri Prof. Dr. Feroz Ahmad’a teşekkür belgesini verirken İnci Sümeyye Ulu yapmış olduğu resmi hediye etti.

Prof.Dr. Feroz Ahmad kimdir?

 

Prof. Dr. Feroz Ahmad (d. 1938, Delhi), Hint kökenli Amerikalı ve Türk tarihçidir.
Lisans eğitimini 1958'de Delhi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde aldı. Ardından Londra Üniversitesi'ne gitti. Burada Bernard Lewis'in yanında Türk politikasında İttihat ve Terakki Partisi 1908-1913 isimli doktora tezi hazırladı. Tez kapsamında 1962-1964 yılları arasında Türkiye'de çalışmalar yaptı.
Columbia Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı. Daha sonra Massachusetts Üniversitesi'nden yardımcı doçent unvanı aldı. Aynı üniversitede 1970 yılında doçent, 1978 yılında profesör oldu. 1980-1981 yıllarında Harvard Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi'nde dersler verdi. İngiltere ve Türkiye'de araştırmalar yaptı.
1997-1998 yıllarında Türkiye'de Fulbright öğretim üyesi olarak görev yaptı. Massachusetts Üniversitesi'nden emekli olarak Türkiye'ye geldi. Türk vatandaşlığı aldı ve Yeditepe Üniversitesi'nde ders vermeye başladı.
19 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından, Türk tarihine yaptığı katkılar sebebiyle kendisine Liyakat Nişanı tevcih edildi.

Prof. Dr. Feroz Ahmad ve 1970'li yıllarda Darüşşafaka'da öğretmenlik yapan eşi Bedia Ahmad, 2015 yılında Darüşşafaka Cemiyeti'ne vasiyet bağışında bulundu ve Ahmad Çifti 2017 yılında Şenesenevler Rezidans’da yaşamaya başladı.

22 Aralık 2018 tarihinde eşi Bedia Ahmad’ı kaybeden Prof.Dr. Feroz Ahmad, hâlen Şenesenevler Rezidans’da yaşamaktadır.

Tüm Haberlere Göz Atın