Prof. Dr. Eradam'dan imza günü

 ›  Haberler  › ↓ 
                           IMG_9726.JPG

Darüşşafaka Lisesi 1973 yılı mezunu Prof. Dr. Yusuf Eradam, okulunu desteklemeyi sürdürüyor. Bugüne kadar Darüşşafaka yararına beş kişisel fotoğraf sergisi açan ve pek çok şairin eserlerinin bestelerinden oluşan "Edepsiz Gül" adlı albüm çıkaran Prof. Dr. Eradam, bu kez de Darüşşafaka yararına kitap çıkardı.
 
Yitik Ülke Yayınları'ndan çıkan “Yabancıların Nezaketi: Ötekileştirmeye Karşı Gerçek Hayattan İyilik, Kardeşlik ve Dayanışma Öyküleri” isimli yeni kitabının tüm telif gelirini kendisi gibi başka çocukların da yaşamını eğitimle değiştirmesi için Darüşşafaka'ya bağışlayan Prof. Dr. Eradam, 16 Kasım Pazar günü saat 15.00’de TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı'nda Yitik Ülke Yayınları standında (2. Salon, 603 D) imzalayacak.
Eradam kitabına ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor: “ Her biri bir filme, romana, öyküye konu olabilecek, yüzümüzü süsleyecek gerçek yaşam öyküleri. Hayal gücümüz artık iyiliğe, kardeşliğe, dayanışmaya çalışmaz oldu. Bu yüzden öğrencilerim, eş dost bir araya geldik ve anlattık, derledik, toparladık bu öyküleri ki iyilik, kardeşlik, dayanışma gerçek hayatta çoğalsın.”
 
yusuferadam.jpgProf. Dr. Yusuf Eradam kimdir?
Şair, öykü yazarı, çevirmen, eleştirmen, fotoğraf sanatçısı ve besteci Yusuf Eradam, 1954 yılında Bor'da doğdu. Darüşşafaka Lisesi, Hacettepe Üniversitesi’nin İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, Fransız Kültür Merkezi’nde (Ankara) ve Moray House College of Education’da (İskoçya) öğrenim gördü (MA TESOL, İngiliz Kültür Heyeti bursuyla). İngiliz Kültür Derneği ve Hacettepe Üniversitesi’nde İngilizce, University of Nevada Las Vegas’ta (UNLV) ve Saginaw Valley State University’de (SVSU, Michigan) karşılaştırmalı edebiyat dersleri verdi.

Yurt içinde ve dışında çeşitli panel, seminerlere, radyo ve televizyon programlarına ve konferanslara katılıp dil, edebiyat, çeviri ve popüler kültür alanlarında bildiriler sunup konuşmalar yaptı. Şiirleri, öyküleri, çevirileri ve fotoğrafları yurt içi ve dışında yayımlandı ve “Külkedisi” ve “Dirgendeki Tay” başlıklı iki öyküsü ABD’de üniversitelerde okutuldu. “Külkedisi” 2003’de İstanbul Kısa Filmciler Derneği’nin “Sokak” konulu kısa film öyküsü yarışmasında birincilik ödülünü aldı. Eyvah başlıklı öyküsü (What a Pity!) de Michigan’da yayımlanan Cardinal Sins dergisinin 1999 Öykü Ödülü’nü aldı. “Bitli Saniye Abla ile Dokunmatik Pehlivan Enişte” başlıklı öyküsü Deutche Welle’de yayımlandı.
Amerikan Etüdleri Derneği ve ÇEVBİR kurucuları arasında yer alan Eradam, Darüşşafakalılar Derneği, Harold Pinter, David Mamet, Turkish Pen, Edebiyatçılar Derneği, ÇEVBİR (Kitap Çevirmenleri Birliği) gibi toplulukların da üyesidir. Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Anabilim Dalı başkanıyken emekli olan Eradam, İstanbul Cihangir’e taşındı ve çeşitli üniversitelerde Amerikan Edebiyatı, Popüler Kültür, Çeviri ve Yazarlık dersleri verdi. Thespis’in Delileri adlı köşesinde Tiyatro Tiyatro dergisine kuramsal eleştiriler de yazan Eradam, Haliç Üniversitesi’nin Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü kurduktan sonra T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölüm Başkanı olarak çalışmaya devam ediyor.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?