Darüşşafakalılar geleneksel Pilav Günü’nde buluştu

 ›  Haberler  › ↓ 

Pilav Günü

 “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuyla 155 yıldır annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz ve başarılı çocuklara tam burslu ve yatılı eğitim fırsatı veren Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın tüm mezunları, 6 Mayıs Pazar günü Geleneksel Pilav Günü’nde buluştu.

            .
Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Müjde Süme’nin konuşmasıyla açılan törene, Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Talha Çamaş ve Darüşşafaka Spor Kulübü Başkanı Ümit Başkırt da katıldı. En kıdemli ve en genç Darüşşafakalıların konuşmalarını yaptığı törende okul kütüğüne yıldönümü plaketi çakıldı ve 1968 yılında okula giriş yapan Darüşşafakalılara 50. Yıl sertifikaları verildi.

               

Türk iş ve basın dünyasından da geniş katılım gerçekleşen Darüşşafakalılar Pilav Günü'ne Darüşşafaka mezunu olan Procter & Gamble'ın Türkiye, Kafkasya, Orta Asya Bölge Eski Başkanı ve Türkiye Eski Genel Müdürü Saffet Karpat, Doğan Haber Ajansı Ekonomi ve Dış Haberler Müdürü Osman Şenkul, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Merkez Bankası Eski Başkan Vekili ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Başkanı Zekeriya Yıldırım gibi isimler de yer aldı. 

                Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş

Genci yaşlısı tüm Darüşşafakalıların okulum Maslak’ta bulunan yerleşkesinde bir araya gelip geleneksel kuru fasulye-pilav yediği Pilav Günü’nde konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Talha Çamaş, “Her pilav günü hepimiz için yeni bir coşku. Büyüğün küçüğe olan sevgisi, saygısı, küçüğün büyüye olan sevgisi, saygısı tekrar beslendiği bir ortam oluyor. Sosyal medyanın da gücüyle mezunlar birbiriyle iletişimi daha da kuvvetleniyor. İstanbul’da yağışlı bir hava olmasına rağmen mezunlar farklı kentlerden ve hatta yurtdışından Pilav Günü’ne ‘Yuva’ya geliyor. Bu yıl Darüşşafaka’nın 155. yılı. 2018’e özel bilhassa spor alanında müthiş bir başarı yakalandı ve Darüşşafaka Basketbol Takımı Lokomotiv Kuban’ı yenerek EuroCup şampiyonu oldu. Ben o noktada Doğuş Holding’e de teşekkür etmek istiyorum. Türkiye’ye bir Avrupa şampiyonluğunu getirmek önemli bir başarıydı” dedi.

              

Çamaş sözlerine şöyle devam etti: “Öğrencilerimizin Robot Kulübü ABD’den büyük başarılarla döndü. Dünyanın her tarafından gelen binlerce öğrenciye İstiklal Marşı’nı çaldırmış olmaları ayrı bir gurur kaynağı oldu. Darüşşafaka’nın üç geleneksel yarışması ‘Sait Faik Öykü Yarışması’, ‘Ahmet Rasim Köşe Yazısı Yarışması’ ve ‘Salih Zeki Matematik Yarışması’ iyice köklü hale geldi. Geçtiğimiz günlerde Ahmet Rasim ödülümüzü verdik. Gençlerin gelecek vadeden çok başarılı yazılarını ödüllendirdik. Müthiş yazılardı. Gençliğin bu kadar duyarlı olduklarını ve kalemlerinin kuvvetli olduğunu görmek çok heyecan verici…”

          Darüşşafaka Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Başkırt

Bu yıl EuroCup’ın galibi olan Darüşşafaka Basketbol Takımı’nın aldığı kupa ise Pilav Günü’nde Darüşşafakalılar için ‘Yuva’daydı. Darüşşafaka Spor Klübü Başkanı Ümit Başkırt, Geleneksel Darüşşafakalılar Pilav Günü’nde yaptığı konuşmada “EuroCup vesilesiyle Darüşşafaka Bayrağı Boğaz Köprüsü’nde de dalgalandı. Bu kupa hepimizin” diye konuştu.

           

"Bir Okul Adı Değildir Darüşşafaka" isimli kısa film Pilav Günü'nde gösterildi

Darüşşafaka mezunları ve öğrencileri tarafından yazılan, yönetilen ve oyunculukları gerçekleştirilen "Bir Okul Adı Değildir Darüşşafaka" adlı belgesel de Pilav Günü'nde gösterildi. Senaryosu Darüşşafaka Fotoğraf ve Sinema Kulübü ve 2005 mezunu Cihan Özkan tarafından yazılan ve Elif Avcı tarafından yönetilen kısa belgeselde farklı yıllardan Darüşşafaka mezunları rol alıyor.

Kısa belgeseli izlemek için tıklayınız.

Kaynak: DHA - Hilal Sarı (DŞ'2003)/ Deniz Kılınç (DŞ'2014)

Fotoğraflar: Ümit Oğuz Göksel (DŞ'83)

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?