P&G ve Darüşşafaka, 3 Kasım 2009’da düzenlenen basın toplantısında, “Hayalden Gerçeğe” projesini kamuoyuyla paylaştı

 ›  Haberler  › ↓ 

P&G, Darüşşafaka Eğitim Kurumları ile bir araya gelerek geleceğin liderlerini yetiştirecek “Hayalden Gerçeğe” projesini 3 Kasım 2009 tarihinde düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaştı.Sanattan spora, bilimden kültüre farklı dallarda çocuklara içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarma imkanı sunan proje, onların başarılarını destekleyerek geleceğin liderlerini yetiştirecek.
Geleceğin liderleri, “Hayalden Gerçeğe” projesi kapsamında kültür-sanat, spor ve bilim dallarında öncülük üstlenerek projeler geliştirecekler. Bu doğrultuda, Darüşşafaka öğrencileri proje geliştirme ve liderlik niteliklerini güçlendirici eğitimlerden geçerek, Türkiye’deki tüm çocuklara ulaşacak projeler üretecekler.   
Projenin tanıtımı amacıyla 3 Kasım 2009 tarihinde Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda düzenlenen basın toplantısına P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım katıldı.
Toplantıda konuşan P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, bu proje ile P&G’nin Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, geleceğin liderlerine destek verdiğini belirtti.  Karpat, konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye’nin geleceğine yön verecek lider çocuklarımıza, kendilerini geliştirecek bir platform sunmak için kollarımızı sıvadık. P&G kendi içinde lider yetiştiren ve bunu ilke benimsemiş bir şirket. Bu doğrultuda P&G olarak, şirket ilkelerimizle uyumlu bu projenin içinde olmaktan gurur duyuyoruz. Bu proje, P&G’nin tüm dünyada yürüttüğü, 0-13 yaş grubundaki ihtiyaç sahibi çocukların yaşama daha sağlıklı tutunmaları, öğrenmelerini destekleyecek araç ile programlara erişebilmeleri ve başarmaları için yeteneklerini geliştirecek platformlara kavuşmalarını destekleyen “Yaşa, Öğren ve Başar” sosyal yardım programının Türkiye’deki uzantısıdır.”
P&G’nin her yıl dünyada 50 milyon çocuğun hayatında fark yaratmaya yönelik projeleri desteklediğini belirten Karpat Türkiye’deki tüm çocuklara ulaşmak için Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın önemli bir iş ortağı olduğunu belirtti. Karpat sözlerini şöyle tamamladı: “Darüşşafaka Eğitim Kurumları verdiği eğitim ve kültürle geçmişten bu yana çok önemli liderler yetiştirmiştir. Bugün iş, sanat ve siyaset hayatımızda önemli yeri olan birçok isim Darüşşafaka’dan yetişmiştir. Ben de bugün bulunduğum P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı konumumu Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda edindiğim eğitime ve vizyona borçlu olduğumu düşünüyorum. İnanıyorum ki “Hayalden Gerçeğe” Projesi ile hep birlikte yeni liderlerin başarılarına tanık olacağız.”
 
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım ise, projenin içinde yer alarak Türkiye genelindeki tüm çocuklara bu imkanı sunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi ve “Ülkemizin geleceği çocukların içlerindeki cevheri ortaya çıkartmada Darüşşafaka olarak bu işe öncülük ettiğimiz için gurur duyuyoruz. Biz Darüşşafaka olarak, 146 yıldır, annelerinden emanet aldığımız çocuklarımızı en iyi eğitim ve sosyal olanaklarla donatıp, onların gelecek hayallerinin gerçeğe dönüşmesini sağlıyoruz. Geleceğin liderleri olacak bu çocuklara yeni projeler gerçekleştirmeleri amacıyla ayrılan bu kaynakla, hayallerinin gerçeğe dönüştüğünü görmek, bizler için büyük mutluluk olacak. Gerçekleşecek ilk projenin ise, ülkemizin astronomi alanındaki Salih Zeki, Fatin Gökmen gibi öncü isimleriyle derin bağları olan Darüşşafaka’da kurulacak bir gözlemevi olası ayrıca çok özel anlamlar taşıyor. “Hayalden Gerçeğe” projesinin oluşturulmasında, gerçekleştirilmesinde değerli katkılarından dolayı Saffet Karpat nezdinde P&G’ye, çalışanlarına ve birlikte projeye emek veren mesai arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.
 
Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencileri Doruk Çelik ve Letisya Doğan da söz alarak “Hepimiz çok heyecanlıyız. Çünkü hayallerimize ışık tutulacak. Biz Darüşşafakalı öğrenciler, hayallerimiz ile herkese dokunmak, Türkiye’deki tüm çocuklarla ortak hayallerde buluşmak istiyoruz” dedi.
 
“İlk adım gözlemevi olacak”
“Hayalden Gerçeğe” projesi kapsamında tüm öğrencilerin kullanımına sunulacak “gözlemevi” açılması planlanıyor.
 
Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın Maslak’taki kampüsünde oluşturulacak “gözlemevi” Türkiye’deki tüm öğrencilerin kullanımına açık olacak. Gözlemevi, belirli dönemlerde düzenlenecek özel turlar ve aktivitelerle Türkiye’nin dört bir yanından öğrencileri ağırlayacak.
İçinde gökyüzü ile ilgili bilimsel filmlerin seyredilebileceği bir alanın yer alacağı gözlemevindeki teknik donanım vasıtasıyla öğrencilere yönelik aktiviteler gerçekleştirilebilecek.
 
Hayalden Gerçeğe Gazetesi
Darüşşafaka Seramik Kulübü öğrencileri, atölyelerinde hazırladıkları, “hayalden gerçeğe” çıktıkları yolculuğu simgeleyen tabakları konuklara hediye ettiler. Basın Yayın Kulübü öğrencileri ise heyecanla bekledikleri projenin başlangıç aşamasında, arkadaşlarının hayallerini anlatan çalışmaları derleyerek bir gazete çıkardılar ve bu gazeteyi toplantıya katılan konuklarla paylaştılar.
Tüm Haberlere Göz Atın