Okul Müdürlerimizden Prof. Dr. Bozkurt Güvenç Ödüllendirildi

 ›  Haberler  › ↓ 

Elginkan Vakfı tarafından bu yıl üçüncüsü verilen “Türk Kültürü ve Teknoloji Ödülleri” 19 Şubat’ta İTÜ Ayazağa Kampusu Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.


Darüşşafaka Lisesi 135. Dönem Mezuniyet Töreninde, Bozkurt Güvenç mezunlara ışık tutan konuşmasıyla ayakta alkışlanmıştı.

Okulumuz Darüşşafaka Lisesi’nde 1954-63 yıllarında matematik öğretmenliği, 1963-64 öğretim yılında da bir yıl Okul müdürlüğü yapan insanbilimci Prof. Dr. Bozkurt Güvenç “Türk Kimliği: Kültür Tarihinin Kaynakları” adlı çalışmasıyla Kültür Ödülü’nü kazandı. Kendisini her zaman Darüşşafakalı hissettiğini belirten Güvenç, “Bu ödüllerin Türk kültür hayatındaki önemi nedir?” sorusuna, “Böyle bir ödülün benim çalışmama verilmesi vakfın yaklaşımını ve kültürel çalışmalara verdiği önemi çok iyi ortaya koyuyor. Kitabımın ilk baskısı aslında 1993’te yapılmıştı. Aradan geçen 16 yıldan sonra kitabımın böyle bir Vakıf tarafından ödüllendirilmesi, her iyi çalışmanın bir gün mutlaka karşılığını bulacağını ortaya koyuyor. Bazen bazı kitapların toplum tarafından benimsenmesi uzun sürebilir. Bu bir kuluçka dönemidir. Ayrıca kitabım ilk yayınlandığında ülkemizden çok yurtdışında tanınıp ilgi görmüştü,” şeklinde konuştu.

Darüşşafaka denilince aklına ilk gelen şeyin, “öncü bir kurum” olduğunu belirten Bozkurt Güvenç, “Darüşşafaka’nın Türk kültür hayatındaki yeri nedir?” sorumuzu şöyle yanıtladı: “Darüşşafaka ülkemiz için çok önemli bir eğitim ve kültür kurumudur. Büyük hizmetleri var. Sahip olduğu milli değerler çok önemli. Ülkemize bir Galatasaray kadar büyük hizmetleri geçmiştir. Bir dönem bütün mühendisler, telgrafçılar vs. Darüşşafakalıydı. Bir ara Darüşşafaka Üniversitesi kurma fikri ortaya atılmıştı. Bundan benim de haberim oldu. Keşke yapılabilseydi, ama üniversite kurmak çok pahalı bir iştir. Onun yerine Darüşşafaka bu misyonuyla bütün ülkeye yayılmalıdır. Bir değil, on, yirmi Darüşşafaka olmalıdır Türkiye’de. Darüşşafaka deneyimi yaygınlaşmalıdır."

Prof. Dr. Güvenç’in ödüllendirilen “Türk Kimliği” adlı eseri yaklaşık 4 bin yıllık bir tarihi olan Türk kimliğini, değişen zaman içinde inceleyerek günümüze kadar olan süre içinde sorguluyor ve Türk kimliği nedir? Var mıdır? Nasıl oluşmuştur? gibi sorulara yanıt vermeye çalışıyor.

Darüşşafaka Cemiyeti sevgili üyesi Güvenç’i kutlar ve başarılarının devamını diler.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?