Ödüllü yazar Tristam Stuart Darüşşafakalı öğrencilerle buluştu

 ›  Haberler  › ↓ 
IMG_35831_3.jpgÜlkemizin köklü ve saygın eğitim kurumlarından Darüşşafaka, öğretim faaliyetleri yanında düzenlediği sosyal etkinliklerle de fark yaratmaya devam ediyor. Darüşşafaka Eğitim Kurumları bu kez ünlü Waste kitabının yazarı Tristam Stuart’ı öğrencileriyle bir araya getirdi. Stuart, 15 Şubat'ta gerçekleştirdiği interaktif seminerde, Avrupa ve dünyadaki gıda israfına dikkat çekerken verdiği çarpıcı rakam ve örneklerle öğrencilerin gıda israfının önlenmesi konusunda bilinçlenmelerine katkıda bulundu. Stuart, öğrencilere aşırı tüketim ve israftan kaçınmalarını öğütleyerek, “İngiltere’de satın alınan yiyeceklerin yüzde 25’i hiç tüketilmeden çöpe giderken; zengin ülkelerdeki kirli gaz emisyonunun yüzde 10’una üretilmiş olmasına rağmen hiç tüketilmeyen yiyecekler sebep oluyor” dedi.
Stuart, kitabında Batı ülkelerinin ürettikleri gıdanın yarısının ziyan olduğunu ve bu sorunun çözümünün çevre ve küresel gıda tedarik zinciri üzerindeki baskıyı hafifletmenin en iyi yolu olduğunu anlatıyor. “İnsan çalışmaları tarihine dışa vurumcu ve özgün bir katkı" olarak tanımlanan ilk kitabı The Bloodless Revolution’ın (2006) ardından büyük başarıya kavuşan Tristam Stuart; 2009 yılında Londra’nın Trafalgar Meydanı’nda normal şartlarda ziyan olması beklenen malzemelerle yapılan ücretsiz bir öğlen yemeğinin 5000 Londralıya sunulduğu “Feeding the 5000” (5000 Kişiyi Beslemek) adlı etkinliği düzenledi.
IMG_3606-kucultulmus.jpg
Soldan sağa: Mine Işık, Beşir Özmen, Çiğdem Kaya, Tristram Stuart.

Stuart, 2011 yılında gıdaların ziyan olmasına karşı verdiği mücadeleyle uluslararası bir çevre ödülü olan The Sophie Prize’ın sahibi oldu.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?