Nice Yıllara Cumhuriyet

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, Cumhuriyetimizin 98. yılını 29 Ekim Cuma günü Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda düzenlediği törenle kutladı.

Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları yöneticileri, Darüşşafaka öğrencileri, öğretmenleri ve çalışanlarının katıldığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Töreni, Darüşşafaka Cemiyeti Kurucular Salonu’nda düzenlenen ve Darüşşafaka öğrencilerinin yaptığı Ulu Önder Atatürk’ün portrelerinden oluşan resim sergisiyle başladı.  Ardından yapılan törenle Cumhuriyet’in 98. yılı coşkuyla kutlandı.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı: “Her kuşak kendisinden sonraki kuşaklara daha iyi bir Türkiye bırakmak durumunda ve sorumluluğundadır”

Törenin açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı sözlerine şöyle başladı: “Bugün Cumhuriyetimizin 98. yılını coşkuyla, gururla, umutla kutluyoruz. Ülkemiz ve dünya ciddi bir pandemi sürecinden geçerken öğrencilerimizle göz göze, gönül birlikteliğiyle, elimizde bayraklarımızla kutlamayı hayal etmiştik bu büyük bayramımızı. Şimdi içimizde Atatürk sevgisiyle coşkuyla gururla yanyanayız. Biliyoruz cumhuriyet nasıl bir güneş gibi sardıysa yurdu, nasıl Anadolu uyandıysa başak başak gene sağlıklı günlerimiz geliyor, güneş umudu ve yeni başlangıçları sunacak önümüze. 29 Ekim umudun, umutlanmanın, var olmanın adı değil midir zaten”.

Ebru Arpacı, Darüşşafakalı öğrencilere şöyle seslendi: “Türkiye Cumhuriyeti’ne ve değerli emanetine sahip çıkacağız hepimiz. Ülkemizi öyle bir konuma getireceğiz ki dengeleri biz değiştireceğiz, başarılarımız konuşulacak dilden dile, sevgiyle, barışla, bilimle, çağdaşlıkla var olacağız dünyada ve hep var olacağız. Hedefimiz, ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve anayasamızın değiştirilemez ilkeleri çerçevesinde bağımsız bir ülke olarak akıl ve bilimin önderliğinde dünyanın ulaştığı en yüksek düzeye ulaşmak ve onu da aşmaktır. Her kuşak kendisinden sonraki kuşaklara daha iyi bir Türkiye bırakmak durumunda ve sorumluluğundadır. Bu, ülkemize ve yarının büyükleri çocuklarımıza olan en temel görevimizdir.”

Cumhuriyeti korumak ve ileri taşımak  görevinin gençlerde, onları en iyi şekilde yetiştirmek görevinin ise eğitimcilerde olduğunu belirten Arpacı, “Öğretmen arkadaşlarım, önce biz anlatacağız özgürlüğü, demokrasiyi, çağdaşlığı, ülke ve vatan sevgisini. Bu bizim önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sonra Darüşşafaka kurucularına, sonra mezunlarına sonra Darüşşafakalı eğitimci arkadaşlarımıza sorumluluğumuzdur.” dedi.

Tören, Darüşşafaka tiyatro yetenek atölyesi öğrencilerinin “Cumhuriyet’tir Bizi Aydınlatan” isimli oyunun ardından büyük coşkuyla sona erdi.

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?