Nasuh Mahruki’den Daçkalılara kişisel gelişim eğitimi...

 ›  Haberler  › ↓ 

​​Darüşşafaka öğrencileri tarafından 12-16 Haziran tarihleri arasında organize edilen “Daçka Şenliği”nin son günün konuğu dağcı, yazar, fotoğrafçı, Arama Kurtarma Derneği’nin (AKUT) Kurucu Üyesi ve Başkanı Nasuh Mahruki oldu.

Everest’e tırmanan ilk Türk dağcı unvanını elinde bulunduran Mahruki, Özel Darüşşafaka Lisesi’nin 10. ve 11. sınıf öğrencileriyle bir araya gelerek, kendi yaşam deneyimlerini de harmanladığı  “Başarı Yöntemleri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.


Nasuh Mahruki 'yi dinleyenler arasında Darüşşafakalılar Derneği Genel Sekreteri Zübeyde Bulgu ile Darüşşafaka'nun mezun ettiği ilk kızlar arasında yer alan Perihan Yılmaz (DŞ'80) da vardı.

Akıllı insanların farkındalık ve fark yaratmayı hedeflemesi gerektiğini ifade eden Mahruki, “Kendinizle ilgili farkındalığı belirledikten sonra hedeflerinizi belirmeli ve o hedeflere odaklanmalısınız. Herkes Everest’e tırmanamayabilir ama herkesin tırmanabileceği bir Everest’i vardır” dedi. Öğrencilere büyük düşünmelerini ve büyük hedefler koymalarını öneren Mahruki, “Kolay hedeflerden zor hedeflere doğru ilerleyin, ulaştığınız her hedef diğer hedeflere ulaşmanızda basamak olacaktır.” diye konuştu.Sunumunda risk konusuna da değinen Mahruki, “Riske girmeden başarı olmaz. Ancak asla gereksiz riskler almayın!” tavsiyesinde bulundu. Meslek seçiminin önemi üzerinde duran Mahruki, öğrencilere hayatta başarılı olabilmek için sevdikleri işi yapmaları gerektiğini söyledi. Üniversite yıllarında kulüp çalışmalarına aktif katılmalarını ve hobilere sahip olmalarını öneren Nasuh Mahruki, şöyle konuştu: “Hayata daha derinden ulaşabilmek için hobilere ihtiyacınız var. Hobileriniz sizi kendi en iyi halinizle baş başa bırakır.” Çok yönlülüğün önemi üzerinde duran Mahruki, “Bir alanda uzmanlaşacaksınız ama diğer yandan da pek çok alanla ilgilenmeli ve çok yönlü olmalısınız” diye konuştu. Mahruki sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm bunlara sahip olmanın sırrı ise zaman yönetimi… Zamanı doğru kullanın! Boş zaman diye bir şey yoktur, boşa geçen zaman vardır.” Sunumunu sorumluluk duygusunun önemine değinen Mahruki, “Sorumluluklarınız unutmayın. AKUT’u kurduğumuzda 26 yaşındaydım. Bugüne kadar Akut 1230 insanın hayatını kurtardı ve bunu hiçbir maddi beklentisi olmadan sadece sorumluluk duygusuyla yaptı” dedi.

    Darüşşafaka öğrencileri, Nasuh Mahruki'ye kendi çektiğileri bir fotoğraf armağan etti.
 
Büyük ilgi gören sunumundan sonra Daçkalı öğrencilerin sorularını yanıtlayan Mahruki’ye öğrenciler kendi objektiflerinden yansıyan bir fotoğraf armağan ederken, tüm katılımcılara Nasuh Mahruki’nin geçtiğimiz sene yayınlanan  kişisel gelişimin kitabı “Kendi Everest’inize Tırmanın”  verildi.
 
Nasuh Mahruki'ye öğrencilerimize verdiği değerli bilgilerden ötürü teşekkür ederiz.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?