Mustafa Nuri Kınık Kütüphanesi Açıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, Türkiye’nin en çağdaş ve donanımlı okul kütüphanelerinden birine kavuştu. Darüşşafaka’ya çok değerli katkılar sağlayan bağışçımız Sayın Mustafa Nuri Kınık’ın vasiyeti üzerine, eşi Bedriye Kınık ve kızı Itır Kınık’ın katkılarıyla yeniden yapılandırılan okul kütüphanesi 18 Aralık Perşembe günü açıldı.15000’i Türkçe, 5000’i yabancı dilde olmak üzere toplam 20000 kitap, 450 CD veVCD ‘den oluşan kütüphanede toplam 101 oturma kapasitesi bulunuyor. Kütüphanede, ayrıca Darüşşafakalı öğrencilerin interaktif araştırmalar yapmasını sağlamak amacıyla 23 bilgisayar, bir tarayıcı, yazıcı ve fotokopi makinesi ile plazma TV ve DVD oynatıcı bulunuyor.Açılış töreni sırasında bir konuşma yapan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, 2005 yılında kaybettiğimiz değerli bağışçımızın ülkemiz adına yaptığı çalışmaları anlattı ve eşi Bedriye Kınık’a Darüşşafaka olarak şükranlarımızı iletmek amacıyla bir plaket sundu. Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nilgün Akalın ise yaptığı konuşmada kütüphaneciliğin çağdaş eğitimdeki önemini vurguladı ve kütüphanenin oluşmasında katkı sağlayan herkese teşekkür etti. Daha sonra Başak Sigorta Eski Genel Müdürü Muzaffer Bilgili, Mustafa Nuri Kınık’ın Başak Sigorta için önemini anlatan duygu yüklü bir konuşma yaptı.

Kütüphane açılışı sırasında yapılan kampanya ile seçilen 120’yi aşkın süreli yayın ve kitap ise törene katılan Darüşşafaka Cemiyeti üyeleri, Darüşşafakalı mezunlar ve öğretmenler tarafından kütüphaneye kazandırıldı. Bu kampanya tamamlandığında, Mustafa Nuri Kınık Kütüphanesi Türkiye’nin en geniş süreli yayın arşivlerinden birine sahip okul kütüphanesi olacak.

Yayınevlerine yapılan bağış davetine olumlu yanıt veren İş Bankası Kültür Yayınları, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Yapı Kredi Yayınları, Arkadaş Yayınevi ve D &R bağışladıkları kitaplarla olumlu destek verdiler. 5000 kitap ile en büyük kitap bağışını yapan İş Bankası Kültür Yayınları’na törende bir plaket verildi.

Mustafa Nuri Kınık Kütüphanesi’nin önemli bir özelliği ise öğrencilere ait sanatsal çalışmaların duvarlarında sergilenmesi. Otuz beş öğrencinin katkılarıyla tamamlanan kütüphane, 08.00-17.00 saatleri arasında Darüşşafakalı öğrenciler ve öğretmenlerin çalışmalarına katkı sağlayacak.

Darüşşafaka, Mustafa Nuri Kınık ve ailesine müteşekkirdir.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?