Çamaş: "Mükemmellik eğitimde fırsat eşitliğiyle gelecek"

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, KalDer İzmir Şubesi'nin 3-5 Haziran tarihleri arasında  düzenlenen 16. Mükemmelliği Arayış Sempozyumu'nun açılış oturumu  olan "Küresel ve Bölgesel Denge"de konuşmacı olarak yer aldı.

İzmir Hilton Otel'de 4 Haziran'da düzenlenen ve KalDer İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ünal'ın moderatörlüğünde gerçekleşen oturumun diğer konuşmacıları ise  Kadir Has Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Soli Özel ile  Türkiye'nin ilk kadın F-16 pilotu, yüzbaşı Berna Şen oldu.

Sürdürülebilir bir kalkınma için fırsat eşitliği temeline dayalı eğitimin önemi üzerinde duran Çamaş, " Dünyada bugün ilkokul çağındaki 61 milyon çocuk okula gitmiyor, gidemiyor.  Bunların 28 milyonu savaşlar, açlık ve yoksulluk nedeniyle okuldan uzakta. 250 milyon çocuk ise okula gitmiş veya gitmemiş olsun okuma, yazma ve sayı sayma gibi becerilerden yoksun. 2011’de 41 ülkede yapılan bir araştırmaya göre; sadece okuma bilmeyen 175 milyon genç insan var. Bunların %61’i kız çocuklarından oluşuyor.  Aynı zamanda düşük ve orta düzey gelire sahip ülkelerin %25’i okuma yazma bilmiyor. Aynı araştırmaya göre okulda geçirilen her bir yıl, gelir düzeyini % 10 arttırırken temel okuma becerilerine sahip olmak bile dünyadaki yoksulluğu %12 azaltan bir etkiye sahip" dedi.

34’ü OECD ülkesi olmak üzere yaklaşık 70 ülkenin yer aldığı ve 15 yaş grubu öğrencilerin örgün eğitimde matematik, fen ve okuma becerilerini değerlendiren PISA sınavlarını değerlendiren Çamaş, PISA'da üst  düzeyde  performans  gösteren  ülkelerin, yüksek  başarı ile eşitliği birleştirerek mükemmelliğe  ulaştığına ve eşitlikten asla taviz vermediğine dikkat çekti. Bu ülkelerin bütün öğrenciler için yüksek başarı sağlamaya çalıştığına değinen Çamaş, 152 yıldır eğitimde fırsat eşitliğini savunan ve dezavantajlı çocuklar için bu olanağı yaratan Darüşşafaka'nın Türkiye için mükemmel bir örnek olduğunu kaydetti. Çamaş,"Darüşşafaka, 1863 yılından bu yana babası ya da annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere çağının en iyi eğitim olanağını sunarak, eğitimle değişen yaşam öyküleri yazıyor. İyi bir eğitimin bir çocuğun yaşamını nasıl değiştirebileceğini, eğitimle değişen bir yaşamın ülke için nasıl bir katma değer yarattığını merak edenler,  Darüşşafaka'nın yetiştirdiği gençlere bakabilir. Türkiye'de her alanda mükemmelliği yakalamak istiyorsak eğitimde fırsat eşitliğini sağlamamız gerekir" diye konuştu.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?