Microsoft Türkiye-Young Guru Academy iş birliğinde “Hayal Okulu”

 ›  Haberler  › ↓ 
ALH0235-kucultulmus-son.jpg

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 6. ve 7.sınıflar seviyesinde 10 öğrencisi, Microsoft Türkiye ile Young Guru Academy ortaklığında düzenlenen, öğrencilerin liderlik becerilerini artırmayı ve geleceğin sosyal sorumluluk liderlerini yetiştirmeyi hedefleyen “Hayal Okulu” isimli projeye katılıyor. Darüşşafakalıların yanı sıra diğer devlet okullarından da altı öğrencinin katıldığı 16 öğrenci mevcutlu Hayal Okulu’nda dersler, 8 Haziran’a kadar sürecek. Bu tarihe kadar öğrenciler kadar her cuma, 17.00-20.00 saatleri arasında Microsoft Türkiye binasında buluşacak. Microsoft Türkiye çalışanı 25 gönüllü görev aldığı projenin ilk toplantı, 8 Ekim 2011’de Microsoft Türkiye binasında yapıldı. Öğrencilerin liderlik becerilerini artırılması ve geleceğin sosyal sorumluluk liderlerinin yetişmesi hedefleyen Hayal Okulu’nda öğrenciler her hafta Young Guru Academy tarafından geliştirilen Oku-Düşün-Paylaş programının yanı sıra Microsoft Türkiye gönüllü eğitmenleri aracılığıyla resim, müzik, İngilizce, bilgisayar gibi alanlarda uygulamalar gerçekleştiriyor. Hayal Okulu öğrencileri, Microsoft Türkiye tarafından bir servis aracılığıyla okuldan alınıyor ve çalışma sonunda okula bırakılıyor.
 
Darüşşafakalı öğrencilerin projeye ilişkin görüşleri: 
 
fatma-ezgi-1.jpgFatma Ezgi Şimşek:
" Hayal Okulu, dev hayallerime sahip çıktı"
Bu çalışmaya katılmadan önce sadece hayal kuracağımı sanıyordum. Çalışmaya katıldığım zaman tüm düşüncelerim değişti. Benim basit bir hayal kurma sandığım Hayal Okulu, dev hayallerime sahip çıktı. Artık Hayal Okulu'na her cuma giderken yolda kalbim hızlı hızlı atıyor ve bir an önce oraya varmak istiyorum. Bu projede kişilerin düşüncelerine saygılı davranıp olaylara farklı boyutlardan bakmayı öğreniyorum. 
 
semih-borkluce-2.jpgSemih Börklüce:
"Fikirlerimizi özgürce sunabilme yeteneğimiz gelişiyor"
Hayal Okulu Projesi’nin çok iyi bir proje olduğunu tahmin etmiştim, tam da beklediğim gibi. İlk hafta yaptığımız etkinlik, gezdiğimiz müze benim bu okula daha fazla bağlanmama yardımcı oldu. Bu okulda neler yapmıyoruz ki? Her hafta başka bir gönüllü ile ders yapmak, her hafta İngilizce eğitimi almak, birer hafta ara ile müzik ve resim dersi almak ve daha bir sürü şey, saymakla bitmeyecek kadar çok şey öğrendik. Gönüllüller bizi hep güler yüzle karşılıyorlar, arkadaşlık ediyorlar. Oku Düşün Paylaş seanslarında hep ders verici bir sözle başlayıp üzerine yorumlar yapıyoruz. Bu bizim fikirlerimizi özgürce sunabilme yeteneğimizi geliştiriyor. Bu projeyi hayal eden ve gerçeğe dönüştüren herkese minnettarım. 
 
ecel-kavam-3.jpgEcem Kaval:
"Bir baktım ki hayalim gerçek oldu"
Hayal Okulu bana çok şey kazandırdı, istediğim kitapları okuma fırsatı buldum, merak ettiğim  yazarları ve liderleri tanıdım. Okulda bazı konularda liderlik yaptım. İngilizce videolar, İngilizcemi geliştirmemi sağladı. Hiç görmediğim yerleri gördüm, haftanın tüm yorgunluğunu orada  attım. Tanışma olanağı bulamayacağım kişilerle tanıştım. İlk geldiğimde sadece hayal kuracağımı düşünmüştüm, ama Hayal Okulu’nda hayalden daha fazlası var. Artık hayallere inanıyorum. Benim hayalimde böyle bir proje vardı. Çocuklara okuma alışkanlığı kazandıran, kendilerine güvenmelerini sağlayan, olumlu şeylerle hayatlarına renk katan, her ne olursa olsun parmağı havadan inmeyen çocuklar için bir proje vardı aklımda. Bir baktım ki hayalim gerçek oldu. İşte bu zamandan sonra kendime ve hayallerime daha çok inanmaya başladım. Bana çok şey kazandırdı Hayal Okulu. Artık diğer arkadaşlarımdan pek çok konuda daha farklı olduğumu hissediyorum.  Bu proje derse katılımımı da çok etkiledi. Öğretmen, sorularımı dinlerken arkadaşlarım biraz sıkılıyor ama olsun. Özgüvenim yüksek olduğu için sormaya devam ediyorum. Eğer özgüven eksikliğim olsaydı, sırf arkadaşlarım sıkılıyor diye parmağımı indirebilirdim ve hiç öğrenemezdim. YGA’yı dostlarıma anlattıkça özeniyorlar, keşke ben de olsaydım diye yakınıyorlar. O zaman içimden iyi ki YGA var, iyi ki orada ben varım, iyi ki YGA Gönüllüleri var diyorum.
 
umut-ozdemir9.jpgUmut Özdemir:
"Ne olursa olsun mutlaka hayal kurmamız gerektiğini öğrendim"
Microsoft Hayal Okulu'nda, hayal gücünün çok önemli olduğunu, hayal kurarken hayallerimizin gerçekleşmesi için emek harcamamız gerektiğini, hayata karşı pozitif düşünmemiz gerektiğini, birçok resim sanatının olduğunu ve ne olursa olsun mutlaka hayal kurmamız gerektiğini öğrendim.
  
 
 
haci-omer-4.jpgHacı Ömer Güven:
"İngilizcemizin gelişmesini sağlıyor"
Bu proje bizim akademik başarımızı yükseltiyor. İngilizce eğitimi ile İngilizcemizin gelişmesini sağlıyor. Devlet okullarında verilen İngilizcenin yetersiz olduğunu düşünürsek bu program sayesinde İngilizcemiz hızla gelişiyor. Resim ve müzik dersleri de sanatsal açıdan bizim diğer öğrencilere göre daha ileri de olmamızı sağlıyor. Ayrıca, lider olma yolunda önümüze çıkan engelleri, hayal katillerini nasıl aşacağımız konusunda bize yol gösteriyor. Başkalarının düşüncelerine saygı duyarak dostça tartışmayı öğreniyoruz. Kısacası hepimiz zevk alıyoruz. Bu programdan başarılı bir şekilde çıkabilirsem diğer öğrencilere de gönüllü olarak ders vermek isterim.
 
ilayda-salkim-5.jpgİlayda Salkım:
"Yelkovan ve akrebin hızlıca hareket ettiği bu saatlerde hayal gücümü geliştiriyorum"
O kapıdan girdiğimde bir toplantı salonu görüyorum. Sandalyeye otururken montumu bilerek sandalyeye asıyorum, çünkü böyle yaparken hep geleceği hayal ediyorum. Gönüllü ablalarımız bir söz hakkında düşüncelerimizi soruyor. Herkes kendi fikrini ortaya koyuyor, bir münazara ortamı yaratıyoruz. Bunu yaparken herkes o kadar ciddi oluyor ki karşımdakini bir siyasetçi veya bir bakan sanıyorum. Sonra İngilizce dersi başlıyor, yabancı bir hocayla ders işlemek, onu anlamak beni mutlu ediyor. Müzik ve resim dersleri de tıpkı ODP ve İngilizce dersi gibi keyifli geçiyor. Kısacası, yelkovan ve akrebin hızlıca hareket ettiği bu saatlerde hayal gücümü geliştiriyor ve yeni bilgiler öğreniyorum. 
  
san-edosa-6.jpgŞan Edosa Imuetinyan:
"Keşke bu proje, bütün dünyaya yayılsa"
Hayal Okulu benim için çok şey ifade ediyor. Hayal Okulu benim karakterime gerçekten çok katkı sağladı. Özellikle yeni arkadaşlar edinmek ve düşüncelerimizi özgürce ifade etme şansı bulmak çok güzel bir deneyim.  Bu durum benim daha aktif ve konuşkan olmamı sağladı. Keşke bu proje, bütün dünyaya yayılsa. Bütün çocuklar bu projeden yararlanabilirler. Böyle bir olaya tanık olmak çok hoşuma giderdi.
 
 
emine-nur-kizildag-7.jpgEmine Nur Kızıldağ:
"Sürprizler ve maceralarla dolu bir yol"
Hayal Okulu benim için sürprizler ve maceralarla dolu bir yol. Umarım bu yol hiç bitmez. Senenin sonunda bu yolun biteceğini biliyorum ama gittikçe daha çok eğleniyorum. Bu yüzden de bu okulu nasıl bırakacağımı bilmiyorum.
 
 
 
gunul-kurt-8.jpgGönül Kurt:
"Her seansa girdiğimizde içimizde büyük bir mutluluk oluyor"
Bence Hayal Okulu bizim ve geleceğimiz için çok önemli. Her seansa girdiğimizde içimizde büyük bir mutluluk oluyor. Aynı zamanda bizimle beraber seansa katılan gönüllü ağabey ve ablalarımızın da bizim gibi mutlu olduklarını görünce seanslarımız hep eğlenceli geçiyor. Öğrendiklerimiz bizim gelişmemizde yardımcı oluyor. Ayrıca Microsoft binasına gittiğimizde tanımadığımız kişilerle tanışıp iletişim kurabiliyoruz. 
 
                                                       
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?