MEV Okulları 13. Fen Bilimleri Şenliği ve Proje Yarışması’nda Darüşşafaka’ya İki Ödül

 ›  Haberler  › ↓ 

MEV Okulları tarafından 22 Nisan’da İstanbul genelinde ortaöğretim öğrencileri arasında “13. Fen Bilimleri Şenliği ve Proje Yarışması” düzenlendi. Yarışmanın amacı; analitik ve yaratıcı düşünme becerilerine sahip, bilime ve bilimsel düşünceye değer veren, veriye dayalı yorum ve muhakeme yapabilen, problem çözen ve bilgi üreten nesillerin yetiştirilmesi.

Yarışmaya katılan Darüşşafakalı öğrenciler, okullarına iki ödülle döndü.

Fizik dalında Fatma Ezgi Şimşek ve Tuğana Mihrace Mecit, öğretmenleri Aynur Karabulut’un danışmanlığında hazırladıkları “Akıllı Otopark Sistemi” adlı projeyle birincilik ödülü aldı. 

Biyoloji dalında ise, Gonca Gül Tok ve Tuğana Mihrace Mecit, öğretmenleri Ayşegül Sevimay’ın danışmanlığında hazırladıkları “Bitkilerdeki iletim mekanizmasının hayvanlardaki sinirsel iletim mekanizması ile karşılaştırılması” adlı projeyle üçüncülük ödülünün sahibi oldu. Aynı proje, TÜBİTAK'ın düzenlediği 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Biyoloji dalında İstanbul Avrupa Bölgesi Birincisi seçilmiş ve 8-12 Mayıs’ta Ankara’da düzenlenen Türkiye Finali'nde yarışmaya hak kazanmıştı.

Gelin öğrencilerin ağzından projeleri tanıyalım…

Akıllı Otopark Sistemi:

“Nüfus artışı ve gelişen teknoloji büyük şehirlerde bazı problemleri de beraberinde getiriyor. Trafik problemi ve bu problemin önemli bir nedeni olan otopark sistemlerindeki eksiklikler de büyük şehirlerde yaşanan problemlere bir örnektir. Özel otomobillerin ve kalabalığın fazla olduğu alışveriş merkezleri, iş merkezleri ve okullar otopark sorununun en çok yaşandığı bölgelerdir. Otopark bulunamaması durumunda yol kenarlarına ve otopark alanı olmayan alanlara yapılan parklar, trafik problemine neden olmaktadır. Bu çalışma kapsamında Google haritalarla entegre edilmiş bir mobil uygulama yakın çevrede bulunan otoparkı ve bu otoparka ait doluluk ve boşluk durumunu görmenize yardımcı olacaktır. Doluluk ve boşluk durumu otoparkta bulunan her bir bölge için uygulamaya veri iletecek ve bu sayede boş park alanı ararken olabilecek zaman kaybı minimuma inecektir. Buna ek olarak sadece engelli vatandaşların kullanımında olan park alanlarına ve engelli plakalı araçlara yerleştirilecek bir tanıma sistemi sayesinde bölgenin kullanımının sadece engelli vatandaşlar tarafından yapılması denetlenecektir. Bu sistem engelli araçlarında bulunan handikap işaretini algılayacak ve handikap işareti olmayan araçlar bu alanlara girdiğinde, araç çıkış yapana kadar sesli ve yazılı olarak alanın boşaltılması için uyarı verecektir.”

Bitkilerdeki iletim mekanizmasının hayvanlardaki sinirsel iletim mekanizması ile karşılaştırılması:

“Canlıların ortak özelliklerinden biri çevrelerine tepki vermektir. Bitkilerin de özellikle ışığa, suya ve birçok farklı uyarana tepki verdiği bilinmektedir. Ama bu durum genellikle hormonlarla açıklanmaktadır. Bitkilerde sinir olmadığı için ders kitaplarında da sinirsel iletim mekanizmasının varlığından söz edilmez. Bu projede bitkilerde uyartının bitkinin diğer bölümlerine nasıl iletildiğini anlamak için Mimosa pudica (küstüm otu) bitkisi ile çeşitli deneyler yaptık ve bitkilerde uyartı iletiminin hayvanlardaki uyartı iletimi ile benzerliklerini tespit ettik. Projemizde bitkilerde sinir olmadığı halde sinirsel iletim mekanizmasının olabileceğini gösterdik.”

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?