“Metro Dursun, Enerji Dolsun” projesine iki birincilik ödülü

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka 8. sınıf öğrencileri Dudunur Özdamar ve Emine Gücük, “Metro Dursun, Enerji Dolsun” adlı projeleriyle İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Özel Beylerbeyi Ortaokulu 1. Fen Bilimleri Proje Yarışması’nda ve Eyüboğlu Eğitim Kurumları XVIII. Bilim Şenliği ve Proje Yarışması’nda birinci oldu.

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Özel Beylerbeyi Ortaokulu tarafından 3 Mayıs’ta düzenlenen “Yenilenebilir Enerji” temalı 1. Fen Bilimleri Proje Yarışması’nda Darüşşafaka 8. sınıf öğrencileri Dudunur Özdamar ve Emine Gücük, öğretmenleri Tolga Yamatma rehberliğinde hazırladıkları “Metro Dursun, Enerji Dolsun” adlı projeyle birinci oldu.

Öğrenciler aynı projeleriyle 6 Mayıs’ta da Eyüboğlu Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen XVIII. Bilim Şenliği ve Proje Yarışması’nda 35 okul ve 127 proje arasından 8. sınıflar kategorisinde yine birinci olmayı başardı.

“Metro Dursun, Enerji Dolsun” projesinin amacı, metroların istasyona girerken sahip olduğu ve frenleme sürecinde ısıya dönüşerek kaybolan enerjiyi geri kazanarak, istasyonları aydınlatmada ve mobil şarj ünitelerinde kullanılmasını sağlamak. 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?