Merve Acar’ın “Çalakalem 2” başlıklı 2. kişisel resim sergisi Darüşşafaka Cemiyet Binası’nda açıldı.

 ›  Haberler  › ↓ 
IMG_7479_rsz.jpg
 
Darüşşafaka Lisesi son sınıf öğrencisi Merve Acar’ın “Çalakalem 2” başlıklı kişisel resim sergisi Cemiyet Binası giriş katında açıldı. Sergide, Merve Acar’ın geçen yıl ve bu yıl yaptığı 11 resmi bulunuyor. Resimlerin çoğunluğunu Merve’nin fotoğraflardan bakarak yaptığı reprodüksiyonlar oluşturuyor. Sergide ayrıca, Merve’nin tamamen kendi eseri olan bir baskı çalışması ve canlı hayattan obje kompozisyonlarını resmettiği çalışmaları da yer alıyor.  10 yıl önce İzmir’den gelip Darüşşafaka’daki eğitimine başlayan Merve Acar bu yıl mezun oluyor. Kendisiyle, Darüşşafaka ve resim tutkusu üzerine bir söyleşi yaptık.
 
Darüşşafaka’da eğitim görürken bir taraftan da resim çalışmalarınla yoğun olarak ilgilendin sanıyorum. Resim yapmaya ne zaman başladın? Bu yolculuğunu bize biraz anlatır mısın?
 Darüşşafaka’ya gelmeden önce de resimle ilgileniyordum. Okula geldikten sonra, tabii diğer okullara göre bizim okulda resim konusunda daha fazla üstümüze düşüyorlar. Burada aldığımız eğitim daha farklı, baskı çalışmaları gibi farklı çalışmalar da yapıyoruz. 4. sınıfta pastel boyayla başladım, liseye geçtiğimde daha çok kendi tarzımı bulmaya yönelik çalışmalar yaptım. Lisede, okulun verdiği eğitimin dışında kendim artık boş zamanlarımda da resim yapıyordum. Lise 3’te ise güzel sanatlar sınavına hazırlık kursuna başladım. Burada kara kalem öğrenmeye başladım. Bu sene de devam ediyorum.
 
 IMG_7489_rsz.jpg
 
Bundan sonra eğitimine nerede devam etmeyi hedefliyorsun?
Aklımda üç, dört tane üniversite var aslında, grafik tasarım şu anda ön planda. Yaptığım araştırmaya göre, en çok zevk alarak yapacağım, kendimi bulacağım iş grafik tasarım diye düşünüyorum. Şu anda ona hazırlanıyorum. Mimar Sinan ya da Marmara Üniversitesi ilk iki tercihim. Ama sadece grafik tasarımla kalmak istemiyor insan, sonuçta o kadar kara kalem çalışma yaptık. Resme bir adım atmış bulunuyoruz. Resme adım attıktan sonra da geri dönüşü olmuyor bunun, insan daha çoğunu istiyor.
 
Resimlerini bundan önce nerelerde sergiledin? 
Daha önce geçen sene yine Pilav Günü’nde sergi açtık. İlk sergim oydu. Onun dışında yaptığım işler bazı yerlerde sergilendi ama resim değildi. Bir tane UNICEF çalışması yapmıştık, yıldız tasarımı yaptık yine lise sondan Emrecan diye bir arkadaşımla, o Bebek Parkı’nda sergilendi. Bir de, Kahve Dünyası için Darüşşafaka bardaklarının tasarımını yaptık. Onun da hala satışı devam ediyor. Aslında yavaş yavaş ismimi duyurmaya başladım. Darüşşafaka’nın verdiği olanaklar sayesinde bu şansa sahip oldum.
 
Darüşşafakalı olmanın sana neler kattığını düşünüyorsun? 
Darüşşafaka diğer okullara göre çok farklı imkanlar sunuyor. Ben başka bir okula gitseydim bu kadar çok seçenekle karşı karşıya kalmayacaktım. Ben küçükken badminton da oynuyordum, beş sene lisanslı sporcuydum. Dışarıda bir yerde olsaydım, badmintonun ismini bile duymayacaktım büyük bir ihtimalle. Buraya geldim, masa tenisiyle başladım, badmintonla devam ettim, normal tenis oynadım, voleybol oynadım. Burada kendini bulman için sana çok fazla şans tanıyorlar… Resim de bunlardan birisi tabii… Hayatımı resim için yönlendirmeye çalışıyorum şu anda. 
 
IMG_7473_rsz.jpgResimlerinde neleri ifade etmeyi, neleri resmetmeyi seviyorsun?
 Benim gözlemlediğim kadarıyla mesela bir Frida Kahlo, içinde hissettiklerini hep resmetmiş. Ne kadar acı çektiğini, yaşadığı zorlukları resmetmiş. Onun resimlerine baktığınız zaman o duyguyu alabiliyorsunuz. Ben de öyle bir şey yapmak isterim eğer ressam olursam ileride. Tasarımcı olursam işin biraz daha kariyer kısmına bakmak istiyorum aslında. İki farklı açıdan bakıyorum.
 
Sevdiğin, ilham aldığın başka büyükler var mı?
Salvador Dali çok ilgimi çekiyor. Caravaggio’nun resimlerine hayran kalıyorum, ışık-gölge orada o kadar güzel verilmiş ki… Anlattığı kompozisyonlarda insanların yüz ifadelerini yansıtmış, normal bir robot gibi çizmemiş figürü.
 
Senin gibi resme ve grafik tasarıma merak duyan diğer arkadaşlarına tavsiyelerin var mı?
Kursa gidiyorum, kara kalem çalışıyorum ama sadece bununla kalmak istemiyorum. Eğer özellikle bir tasarımcı olmak istiyorsa kişi, bunun için araştırma yapması gerekiyor, sergilere gitmesi gerekiyor, ünlü tasarımcıları, dergiler alarak araştırması gerekiyor. Ben mesela grafik tasarım dergisi alıyorum. Onu aldıktan sonra bu yönde şekillendi benim kararım grafik tasarımcı olarak. Okuduğum şeyler beni yönlendiriyor. Bir de sosyalleşmek gerekiyor. Yaptığım gözlemlere dayanarak, bazı insanlar sadece sınavı geçeceğim amacıyla çalışıyor. Sosyalleşmediği için çevre yapamıyor. Darüşşafaka’nın yine bize bu şekilde çok yardımı dokunuyor, çünkü çok fazla insanla tanıştım burası sayesinde, çok fazla mezunlar geldi Pilav Günü’nde, bana iletişim bilgilerini verdiler. Onlar sayesinde resimlerim web sitelerinde yayımlanacak, dergilerinde yayımlanacak. Ne kadar çok insan tanırsak, ne kadar çok çevre edinirsek, bizim başarımıza katkı sağlayacak, yardım alabileceğimiz insan sayısı da o kadar çoğalır.
 
 IMG_7478_rsz.jpg
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?