Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılında, Türk heyetinde bulunan Darüşşafaka’dan üç ismi minnetle anıyoruz

 ›  Haberler  › ↓ 

Sevr Antlaşması’nı tanımayan yeni Türk Devleti’nin kuruluşunu tüm dünyaya ilan eden Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılında, Türk Heyeti’nin Başkanı İsmet İnönü, Heyet Üyeleri Dr. Rıza Nur, Hasan Saka, Delegasyon Üyeleri ve  Darüşşafaka’dan üç ismi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Darüşşafaka Cemiyeti’nde Yönetim Kurulu Üyeliği Yapan Hasan Saka, Darüşşafaka Bağışçısı Reşit Saffet Atabinen ve daha sonra öğretmenlik yapan Yahya Kemal Beyatlı, Lozan’a giden Türk heyetinde yer almış, bağımsızlık mücadelemizde tarihe unutulmayacak bir iz bırakmışlardı.

Türk Lozan Konferansı Delegasyon Heyeti
Oturanlar Arasında Soldan Sağa Birinci Reşit Saffet Atabinen
Ayakta Soldan İkinci Yahya Kemal Beyatlı

 

Soldan Sağa Hasan Saka, İsmet İnönü, ABD Delegesi Joseph Grew
Fotoğraflar İnönü Vakfı https://lozanantlasmasi.com/

 

Konuya dair ayrıntılı bilgiye ulaşmak adına Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen’in “Tarihimizde Bu Ay” köşesindeki Temmuz ayı yazılarından 21 numaralı yazıyı okumak için tıklayınız.

Reşit Saffet Atabinen’in yüksek öğrenim gören Darüşşafaka öğrencileri için 1949 yılında inşa ettirdiği  “Darüşşafaka Atabinen Yurdu” ile ilgili bilgiye Beşir Özmen’in “Tarihimizde Bu Ay” köşesindeki Nisan ayı yazılarından  15 numaralı yazıyı okumak için tıklayınız.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?