Kuruluşunun 152. yıldönümünde Darüşşafaka Kurucuları kabirleri başında anıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

152 yıl önce, 30 Mart 1863 tarihinde Kapalıçarşı'daki çırakları eğitmek amacıyla "Cemiyet-i Tedrisiye-i İslamiye" adıyla beş kurucu üye tarafından temelleri atılan Darüşşafaka’nın yönetici, öğretmen ve öğrencileri, kuruluş yıldönümünde kurucularını unutmadı.

Mezarları İstanbul’da bulunan kuruculardan Yusuf Ziya Paşa (1825-1882), Darüşşafaka'da İngilizce eğitime geçişin mimarı Darüşşafaka Cemiyeti Eski Başkanı Fettah Aytaç ile Darüşşafaka'nın vasiyet bağışçısı ve büyük yazar Sait Faik Abasıyanık, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda; kuruculardan Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa (1832-1901), Eyüp Mezarlığı'nda; kuruculardan Gazi Ahmet Muhtar Paşa (1839-1919), Darüşşafaka'dan yetişen matematik bilgini Salih Zeki ve Darüşşafaka’da öğretmenlik yapmış ünlü yazar Ahmet Mithat Efendi de Fatih Camii Haziresi'nde mezarı başında 30 Mart 2015 Pazartesi günü anıldı.

Darüşşafaka 10. sınıftan bir grup öğrenciyle birlikte gerçekleştirilen bu ziyaretlere, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Yönetim Kurulu Üyeleri Lütfü Telci, Mustafa Demirci, Hakan Tahiroğlu, Yönetim Kurulu Eski Üyesi Beşir Özmen ile öğretmenler İbrahim Arlı, İsa Meşe ve Mustafa Özkat eşlik etti.

İzmir’in Konak ilçesi Basmane semtindeki Emir Sultan Türbesi’nde bulunan Darüşşafaka Kurucularından Sakızlı Ahmet Esat Paşa’nın mezarını ise, Urla Rezidans Kurum Müdürü ve Urla Grup Koordinatörü Serap Kırcı, Urla Rezidans çalışanları ve bir Urla Rezidans bağışçısı ziyaret etti.

Darüşşafaka'nın kurucularından Ali Naki Efendi'nin Trabzon'da bulunan kabrini ise Darüşşafaka Ortaokul Müdürü Ayşe Görey, Müdür Yardımcıları Sırrı Ersoy ile Funda Pekşen ziyaret etti.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?