Kuruluşunun 150. Yıldönümünde Darüşşafaka Kurucuları Kabirleri Başında Anıldı

 ›  Haberler  › ↓ 
kabir-ziyareti-6_rsz.jpg
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Başkan Vekili Fırat Tekin, Darüşşafaka Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Yusuf Ziya Paşa'nın kabri başında... 
 
150 yıl önce, 30 Mart 1863 tarihinde, Kapalıçarşı'daki çırakları eğitmek amacıyla "Cemiyet-i Tedrisiyye-i İslamiye" adıyla, dönemin ileri görüşlü ve idealist devlet adamları Yusuf Ziya Paşa ve arkadaşları tarafından temelleri atılan Darüşşafaka’nın yönetici, öğretmen ve öğrencileri, 150. kuruluş yıldönümünde Cemiyetin kurucularını ve Darüşşafaka'ya emeği geçen büyükleri unutmayarak, kabirlerini ziyaret etti. 
 
kabir-ziyareti-5_rsz.jpg
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen ve Darüşşafaka Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Özkat, Darüşşafakalı öğrencilerle birlikte... 
 
Mezarları İstanbul’da bulunan kuruculardan Yusuf Ziya Paşa (1825-1882), Zincirlikuyu Mezarlığı'nda; Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa (1832-1901), Eyüp Mezarlığı'nda; Gazi Ahmet Muhtar Paşa (1839-1919) da Fatih Camii Haziresi'nde mezarı başında anıldı.
 
kabir-ziyareti-1_rsz.jpg
 
Mezarlık ziyaretleri, üç ayrı grup halinde gerçekleştirildi. 10. sınıftan bir grup öğrenci ile birlikte gerçekleştirilen bu ziyaretlere, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Başkan Vekili Fırat Tekin, Yönetim Kurulu Üyeleri Beşir Özmen ve Mustafa Demirci ile Darüşşafaka Lisesi öğretmenlerinden İsa Meşe, Alper Etyemez ve Mustafa Özkat eşlik etti.
 
kabir-ziyareti-7_rsz.jpg
Darüşşafaka Cemiyeti Eski Yönetim Kurulu Başkanlarından Mehmet Fettah Aytaç da mezarı başında anıldı  

kabir-ziyareti-3_rsz.jpg
Darüşşafaka yönetici, öğretmen ve öğrencileri, Darüşşafaka mezunu ünlü Matematikçi Salih Zeki'nin ve Darüşşafaka'da öğretmenlik yapmış ünlü Yazar Ahmed Mithat Efendi'nin mezarlarını da ziyaret etti.
 
kabir-ziyareti-4_rsz.jpg
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?