Korzay Ailesi’nden geleceğin bilim insanlarına destek

 ›  Haberler  › ↓ 

Bağışçımız Süha Gündüz Korzay tarafından merhum anne ve babasının anısına Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na armağan edilen Sevdiye ve Cevdet Korzay Biyoloji ve Genetik Laboratuvarı, 24 Aralık Cuma günü düzenlenen törenle açıldı.

Törene; Süha Gündüz Korzay, eşi Meral Korzay ve aile üyeleriyle birlikte Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zeynep Necipoğlu, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nilüfer Kavaklı, Ortaokul Müdürü Şule Uyar ve Darüşşafaka öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleşti. Darüşşafakalı öğrencilerin, geleceğin bilim insanları olarak yetişmeleri için 2019 yılında Süha Gündüz Korzay tarafından merhum annesi Sevdiye Korzay ile babası Cevdet Korzay’ın anısına yaptırılan biyoloji ve genetik laboratuvarı, son teknolojik ürünleriyle öğrencilere hem modern bir derslik ortamı hem de bilimsel deney yapma imkânı sunuyor.

Açılışta Süha Gündüz Korzay adına söz alan kızı Aynur Korzay, merhum babaannesi Sevdiye Korzay’ın eğitime verdiği büyük değere vurgu yaparak, “Bu bağış, çok istediği hâlde eğitim olanağı bulamamış ama çocuklarının en iyi eğitimi alabilmesi için elinden geleni yapmış bir kadının, rahmetli babaannemin eğitim aşkının bir nişanesi olarak Darüşşafaka’da yaşayacak.” diyerek duygularını ifade etti.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, Korzay ailesinin bağışının önemine dikkat çekerek, “Süha Bey, bu bağışı korana salgını tüm insanlığı esir almadan hemen önce, 2019 yılının sonlarında yaptı ve bağışından kısa bir süre sonra Covid-19 hayatımıza girdi. Bu süreç bir kez daha hepimize bilimin, eğitimin önemini, sınırların felaketleri durdurmadığını, hepimizin aynı gemide olduğunu gösterdi. Bu karanlık günlerde hepimiz aşı bekledik, ilaç bekledik, tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini bekledik. Tek umudumuz bilimdi, ilimdi, özetle eğitimdi. Evet, neden Sevdiye ve Cevdet Korzay Biyoloji ve Genetik Laboratuvarı, Covid-19 virüsüne karşı ilk umut ışığını yakan Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci gibi bilim insanlarının başlangıç noktası olmasın? Ya da Klinik Mikrobiyoloji Profesörü Sabire Şöhret Aydemirler neden burada yetişmesin? İnanıyorum ki, bu laboratuvarda geleceğin genetik araştırmacıları, bilim insanları yetişecek.” diyerek bilimin insanlık için önemine değinip, Darüşşafaka Eğitim Kurumlarına yaptıkları bu önemli destekten dolayı bağışçılarımıza teşekkürlerini dile getirdi.

Tören; Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencilerinin Sevdiye ve Cevdet Korzay Genetik ve Biyoloji Laboratuvarı’nda kullanılan ekipmanları tanıtıp katılımcılar için hazırladıkları deney sunumlarını yapmalarının ardından Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem’in Süha Gündüz Korzay’a sertifika takdimiyle sona erdi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?