Darüşşafakalılar "Kod Saati" etkinliğinde kodlamayı öğrendi

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafakalı öğrenciler, tüm dünyada 7-13 Aralık haftasında düzenlenen; gençleri kodlama ve bilgisayar bilimleriyle buluşturmayı amaçlayan “Hour of Code” (Kod Saati) etkinliğine, 11 Aralık Cuma günü okul sonrasında gerçekleşen üç farklı etkinlikle katıldı. 

Finansbank, Habitat, Microsoft Türkiye ortaklığında yürütülen “Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor” projesinin ilk dersi, 11 Aralık Cuma günü gerçekleşti. Projenin eğitmeni olan Darüşşafaka Bilgisayar Öğretmeni Serap Sayım’ın yürüttüğü çalışmaya, 6. ve 7. sınıf seviyesindeki 15 öğrenci katıldı. Öğrenciler, 4 hafta boyunca “Kodu Game Lab” programını kullanarak 3 boyutlu oyun programlama eğitimi alacak. Kodlama eğitiminin önemi her geçen gün artarken, bu etkinlikle öğrencilerin eğlenerek program kodlamayı öğrenmesi amaçlanıyor.

Kodlama haftasında gerçekleşen bir diğer etkinlik ise 8. sınıf seviyesinde 14 öğrencinin katıldığı telefon oyunu kodlama çalışmasıydı. Tekno-Girişimcilik Gençlik Merkezi Uzmanı Sinem Taviloğlu eşliğinde okulun bilgisayar laboratuvarında gerçekleşen eğitimde, öğrenciler temel kodlama fonksiyonları ve komutları ile ilgili bilgilenme ve pratik yapma şansı buldu. 

Darüşşafaka'dan lise seviyesindeki 16 öğrenci de; Robert Kolej’de gerçekleşen “Kod Yazma” etkinliğine katıldı. Öğretmenleri Meltem Ceylan Alibeyoğlu’nun kendilerine eşlik ettiği etkinlikte öğrenciler, kod yazma üzerine düzenlenen (“Arduino ile robot programlamaya giriş”, “Scratch” vb.) atölyelere ve sonrasında da NTV’de yayınlanan “Türk İşi” isimli televizyon programının yaratıcılarının konuşmacı olarak katıldığı kapanış törenine katıldı. 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?