“Kızıma vereceğim harçlıkları bağışladım”

 ›  Haberler  › ↓ 

Bu yıl Darüşşafaka Ailesi’ne katılan kızı Diyar Yıldız’a vereceği harçlıkları Darüşşafaka’ya bağışlayan Sevgi Atasoy, “Bir çocuk için en büyük hediye annesi ve babasıdır. Annesi ya da babasını kaybetmişler içinse en büyük hediye Darüşşafaka’dır” diyor.

Sevgi Atasoy, bu yıl Darüşşafaka'ya başlayan 122 öğrenciden biri olan Diyar Yıldız'ın annesi... Tokat Turhal'dan Darüşşafaka Ailesi'ne katılan ve sınavda 56. olan kızıyla gurur duyuyor.
1977 doğumlu olan Atasoy, kendisini tahsilli çiftçi olarak tanımlıyor ve yaşam öyküsünü şöyle özetliyor: "Besicilik ve çiftçilik yapıyoruz. Aslında lise mezunuyum. Tokat'ta okudum. 2005’te evlendim. Bir yıllık evlilik sonrasında eşimi kaybettim ve kucağımda Diyar'la kalakaldım."Diyar'ın farklı bir çocuk olduğunu söyleyen Atasoy, "Ana sınıfına giderken öğretmeni beni çağırdı: 'Sizin çocuğunuz deha sahibi' dedi. Dördüncü sınıfa kadar Tokat'ta Çevlikler İlköğretim Okulu'nda okudu. İlkokulda dersleri gayet iyiydi. Öğretmeni, bana hep, 'Sen, Diyar'dan ekmek yiyeceksin, yeter ki onun arkasında dur' derdi. Diyar da Darüşşafaka Sınavı'nı kazanarak, onları haklı çıkardı" diye konuşuyor.

Kuzeni de Darüşşafaka öğrencisi

Diyar'ın kuzeni Ali Akgül'ün de Darüşşafaka'da okuduğunu belirten Atasoy, "Ali'nin sayesinde Darüşşafaka'yı öğrendik, yakından tanıdık. Televizyonda reklamlarını da görüyorduk. Bir gün davetiye geldi, Darüşşafaka'dan... Çok şaşırdım. Meğer tüm babası ya da annesi vefat etmiş çocuklara gönderiyorlarmış. Ardından kendi gayretiyle hazırlandı. Ben de ilgilendim. 29 Mayıs'ta Sivas'ta sınava girdi. Dedesiyle birlikte götürdük. 'Sakın vazgeçme, kazanamayacağım lafı duymak istemiyorum' dedim. Sonra Darüşşafaka'dan aradılar, 56. olmuş. Sevinçten ne yapacağımı bilemedim" diyor.

Ev ziyareti

Diyar'ın mali durum araştırmasını Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Beşir Özmen (DŞ'74) ile Darüşşafaka Cemiyeti Bağışçı Özel Hizmet ve Emanet Eşya Yöneticisi Ümit Kıvman (DŞ'73) yapıyor. O günü Sevgi Hanım şöyle anlatıyor: "Ağustos gibi Beşir ve Ümit Bey, ev ziyaretine geldi. İkisi de Darüşşafakalıymış. Bir gün kızımın da onlar gibi başka çocuklar için yollara düşeceğini düşündüm. Beşir ve Ümit Ağabeylerle sohbet ettik, sorularını sordular. O sohbet esnasında 'Bir çocuk için en büyük hediye annesi ve babasıdır. Annesi ya da babasını kaybetmişler içinse en büyük hediye Darüşşafaka'dır' dedim. Bu cümlem çok hoşlarına gitti, not aldılar. Daha sonra Darüşşafaka Cemiyeti'nin bu cümleyi çeşitli yayınlarında kullandığını gördüm, çok sevindim."

"Hiç tereddüt etmedim"

Kızını Darüşşafaka'ya gönderirken hiç tereddüt etmediğini vurgulayan Atasoy, "Burası onun için en iyi yer. Beraber ağladık, beraber güldük, her şeye beraber katlandık. Çok zor günler geçirdik. Allah bir çocuğu yetim bırakacaksa Darüşşafaka'ya girmeyi nasip etsin. Diyar da Darüşşafaka'ya geleceği için çok mutluydu. Ancak eşyalarını topladığımızda ağladı, 'sensizliğe nasıl dayanacağım?' dedi. 'Kızım çektiklerimizi unutma, orada benim yanımdan daha rahat olursun. Burada seni kayıran, mutluluğunu isteyen bir tek annen var ama Darüşşafaka'da dünya dolusu insan var, senin mutluluğunu, iyiliğini isteyen... Bak, ben liseyi bitirdim, ola ola tahsilli çiftçi oldum. Özlemek yok, vatana millete hayırlı bir evlat olacaksın' dedim. Diyar, o zaman ağlamayı kesti" diye anlatıyor.

Artık bir Darüşşafaka bağışçısı

Kızını ziyarete geldiğinde Darüşşafaka'ya bağış da yapan Sevgi Hanım, bu bağışının gerekçesini şöyle açıklıyor: "Yanımda olsaydı, Diyar'a vereceğim harçlıkları bağışladım. Kızım da o bağıştan nasibini alacak sonuçta, imkanım oldukça da bağış yapmaya devam edeceğim."
2010'da ikinci evliliğini yapan ve bu evlilikten de bir çocuğu olan Sevgi Hanım, "Diyar için kardeşinden ayrılmak da zor oldu, çünkü benden fazla ilgilendi. Eşim de Diyar'ın Darüşşafaka'ya gitmesini destekledi. 'Okuyup, kurtulsun çocuk' dedi. Darüşşafaka'yı gördükten sonra içim daha da rahat etti. Yatakhanesi, yemekhanesi son derece muntazam... Diş fırçasından macununa kadar çocukların tüm ihtiyaçlarını karşılamışlar, oyuncak bile vermişler. Diyar, doktor olmak istiyor. İnanıyorum olacak" diye sözlerini noktalıyor. 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?