Kitapcan üç yaşında..

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Lisesi 1970 mezunu bankacı Bülent Şenver’in kurucusu olduğu Herkese Kitap Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen "Kitapcan Velilerini Arıyor" kampanyası kapsamında bugüne kadar 636 Darüşşafakalı öğrenci "Kitapcan Kartı" sahibi oldu.

Kitapcan projesi öğrencilere kitapçıya gitme, kendi kitabını seçme, kitaplığını oluşturma ve her şeyden önemlisi kitap okuma alışkanlığı kazandırma hedefiyle gerçekleştiriliyor. Öğrenciler, “Kitapcan Velileri” tarafından her ay belli bir miktar yüklenen kartlarıyla D&R mağazalarından diledikleri kitapları satın alabiliyor.

Kitapcan kampanyasıyla artık daha da çok okuyan öğrenciler ve onların kitap sevgisini büyüten “Kitapcan Velileri”, 01 Haziran 2016 Çarşamba günü Darüşşafaka Eğitim Kurumları Kütüphanesi’nde düzenlenen etkinlikte buluştu.

Ayşe Görey

Öğrencilerin sunum ve performanslarının da katkısıyla keyifli geçen etkinlikte konuşan Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey, “İlk olarak 2014 yılında Herkese Kitap Vakfı iş birliğiyle 5. sınıf öğrencilerimiz için hayata geçirdiğimiz "Kitapcan Velilerini Arıyor" kampanyası, büyüyerek bugünlere geldi ve desteklerinizle 636 öğrencimiz “Kitapcan Kartı” sahibi oldu. Öğrencilerimiz, sizlerin bağışlarıyla diledikleri kitapları satın almaya, kendi kitaplıklarını oluşturmaya, hatta okudukları bazı kitapları kütüphanemizde oluşturulan Kitapcan Kitaplığı’na arkadaşları da okusun diye bağışlamaya başladı. Sadece Darüşşafaka'da değil Türkiye'nin her köşesinde binlerce çocuğumuzu kitaplarla buluşturan Bülent Şenver’e en içten teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

Talha Çamaş

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş ise konuşmasında şunları söyledi: “Yapılan araştırmalar Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 21 olan düzenli kitap okuma oranının Türkiye'de yüzde 0.01 civarında olduğunu gösteriyor. Sizler, bağışlarınızla bu oranın değişmesine katkı sunuyorsunuz. Bu çocuklar, sizce hayatları boyunca artık kitap almadan, okumadan yapabilir mi bundan sonra? Elbette yapamazlar, çünkü kitap okumak onlar için yemek yemek, su içmek, nefes almak gibi temel bir ihtiyaca dönüştü. Elinden kitabını düşürmeyecek nesilleri Türkiye'nin yarınlarına miras bırakma çabamıza verdiğiniz destekten ötürü teşekkür ediyorum.”

Bülent Şenver

Bülent Şenver ise, öğrencilere yaptığı konuşmasında en büyük zenginliğin bilgili olmak olduğunu vurgulayarak hep çok okumalarını tavsiye etti ve bu sayede başarı ve saygınlık kazanabileceklerini ifade etti. Şenver ayrıca, Darüşşafaka’da henüz “Kitapcan Kart”larına kavuşamayan öğrenciler ve Eylül 2016’da Darüşşafaka'daki eğitimlerine başlayacak beşinci sınıf öğrencileri için "Kitapcan Velileri” aranmaya devam ettiğini duyurdu.

5. Sınıf Öğrencileri 5A’dan İkra Tuncer, İdil Şimşek, Ahmet Efe Sezer, 5B’den Esma Topal, Şeyda Yumaç, Muhammet Sağırca, 5C’den Suda Kısaoğlu, Tuba Aydın, Sıla Yıldırım, 5D’den Baran Sürmeli, Eylül Şahin, Halenur Tavşan, 5E’den Kıvançbey Kılavuz, Nisanur Altunköse, Gurur Arıkan okudukları kitapları tanıtırken

6. sınıf öğrencileri Eren Ekinci (6B), Esat Kahraman (6A) ve Halil Gür (6E), Aziz Nesin, Müjdat Gezen ve Yaşar Kemal’i canlandırırken

5. sınıf öğrencilerinin kartlarıyla aldıkları ve sevdikleri birer kitabı tanıtması, 6. sınıf öğrencilerinin Aziz Nesin, Müjdat Gezen ve Yaşar Kemal’i canlandırmasının ardından, Melissa Çelik (9B) de “Kitapcan Kartı”yla aldığı bir kitaptan beğendiği bir bölümü okudu.

Melissa Çelik

Kitapcan Kitap Kulübü Üyeleri Selma Baş (7H), Hamdiye Efe (7D), Berkay Akayran (7A) ve Nazlı Gül Yalçın (6D)

Darüşşafaka’da bu eğitim-öğretim yılında kurulan Kitapcan Kitap Kulubü üyeleri ise ortak projeleri olan kitap yazma serüvenlerini anlattı.

Ardından Darüşşafaka Ortaokulu ve Lisesi’nde yıl boyunca en çok kitap okuyan 2 öğrenciye “Yılın Okuru Ödülü” verildi.

Ayşe Görey Bedirhan Özkan’a ödülünü verirken

Nevzat Kulaberoğlu Rabia Uzun’a ödülünü verirken

Ortaokul öğrencileri arasından, 66 kitap okuyarak yılın okuru seçilen Bedirhan Özkan’a (5D) Ayşe Görey, yıl boyu 28 kitap okuyarak lise öğrencileri arasında ödüle layık görülen Rabia Uzun’a (9C) ise Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu tarafından ödülü sunuldu.

Bugüne kadar 636 Daçkalı öğrencinin kitap okuma sevgisini körükleyen “Kitapcan Velileri”ne bir kez daha teşekkür edilerek kendilerine “velisi” oldukları sınıfların temsilcileri tarafından topluca çekilmiş sınıf fotoğrafları hatıra olarak sunuldu.

Törende son olarak Kitapcan projesinin mimarı Bülent Şenver’e Talha Çamaş tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi. 

Değerli Kitapcan Velileri'ne en içten teşekkürlerimizi sunarız.

DARÜŞŞAFAKA KİTAPCAN VELİLERİ
            
SINIF    ÖĞRENCİ    KİTAPCAN VELİSİ
ADI       ADEDİ          ADI
*******************************************************
5A         26            TAV Havalimanları - Mustafa Sani Şener
5B         26            Erbel Mümessillik - Haluk Erbel
5C         26            TWIGY - Terteks Tekstil - Sinan Öncel
5D         26           Gürsel Turizm - Hürer Fethi Gündüz
5E         26            Cevdet İnci Eğitim Vakfı İNCİVAK - Şerife İnci
6A         24            Garanti Bankası
6B         24            Aktif İleti - Yusuf Köse
6C         25            Ekol Lojistik - Eyüp Soner
6D         25            Ekol Lojistik - Ahmet Musul
6E         23            Axa Sigorta
7A         24            Rotary 2420, Nezih Bayındır
7B         24            Asuman Güreli, Hasan Yekta Gerali ve arkadaşları
7C         24            Assan Alüminyum - Asım Kibar
7D         24            1982 Dönemi Darüşşafakalılar
7E         22            1969 Dönemi Darüşşafakalılar
7F         23            ABD'de yaşayan Darüşşafakalılar
7G         24            1980 Dönemi Darüşşafakalılar 
7H         23            Darüşşafakalılar Derneği
8A         23            Ernamaş Makine - İlhan Gürsel
8B         23            Focus Film - Nilgün Sağyaşar
8C         23            Doğan Holding - Arzuhan Doğan Yalçındağ
8D         24            Flogaz - Eli Meranda
8E         24            Nurol Holding - Oğuz Çarmıklı
Haz.A    20            63-65 Dönemi Darüşşafakalılar
Haz.B    19            64 Dönemi Darüşşafakalılar
9A         21            Torunlar GYO - Zeynep Torun
9B         20            Nişantaşı Üniversitesi - Levent Uysal
 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?