Kitapcan'la Darüşşafakalılar daha da çok okuyacak!

 ›  Haberler  › ↓ 

kitapcan (10)_rsz.jpg
 

Türkiye’de kitap okumayı sevdirmek ve okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak amacıyla kurulan "Herkese Kitap Vakfı", Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nı Kitapcan Velileri ile buluşturdu.
 
İhtiyacı olan herkesin eşit şartlarda kitaba kavuşmasını sağlamak amacıyla, “Okuyan Türkiye için herkese her yerde kitap” sloganı ile yola çıkan Herkese Kitap Vakfı, "Kitapcan Velisi"  kampanyasının ilkini Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti ile gerçekleştiriyor.
 
İhtiyaç sahibi çocukları kitaba kavuşturmak ve kitap okumalarını sevdirmek amacıyla hayırsever kitap dostu velileri bulan Herkese Kitap Vakfı, Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda ilk Kitapcan velilerini öğrencilerle buluşturuyor. Hayırsever beş şirket, bu yıl Darüşşafaka’ya yeni katılan 125 beşinci sınıf öğrencisine “Kitapcan Kart” vererek, onların “Kitapcan Velisi” oldu.
 
Beş farklı sınıfta öğrenim gören tüm öğrencilere Kitapcan Velisi olan; AXA Sigorta, Aktif İleti Kurye, Ekol Lojistik, Garanti Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası, bir yıl boyunca her ay, sınıftaki her öğrencinin “Kitapcan Kartı'na” 50TL yükleyecek.
 
Kitapcan Velisi firmalara teşekkür sertifikalarının, öğrencilere ise kartlarının takdim edildiği tören, 5 Eylül 2014 Cuma günü Darüşşafaka Mete Yılmaz Salonu’nda yapıldı.
 
kitapcan (2)_rsz.jpg
 
Etkinlik, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş’ın açılış konuşmasıyla başladı. Çamaş, Darüşşafaka'nın öğrencilerini, yaşam boyu öğrenen, evrensel değerleri benimsemiş, özgüvenli, ülkesine ve topluma karşı sorumluluklarının bilincinde lider bireyler olarak yetiştirmeyi hedeflediğini belirterek, projeye ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Öğrencilerimizin kitap okuma alışkanlıklarını okulun dışına taşıyacak, onlara kitapçıda vakit geçirmenin, yeni çıkan kitapları takip ederek satın almanın o tarifsiz zevkini yaşatacak Kitapcan projesi, bu yıl Darüşşafaka'ya başlayacak 125 öğrencimize büyük bir mutluluk yaşatacak. Ahmet Rasim, Aziz Nesin, Berna Moran, İsmail Safa gibi Türk edebiyatının kilometre taşlarını yetiştiren, Sait Faik gibi bir üstadın mirasını üstlenen Darüşşafaka için bu proje çok özeldir."
 
Projenin uzun soluklu olarak yoluna devam edeceğine dair inancını ifade eden Çamaş, başta 1970 Darüşşafaka mezunu Sayın Bülent Şenver olmak üzere Darüşşafakalı öğrencilerin Kitapcan Velisi olan Axa Sigorta, Aktif İleti Kurye, Ekol Lojistik, Garanti Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası'na teşekkür etti.
 
kitapcan (3)_rsz.jpg
Bülent Şenver, Ali Aksöz ve öğrencilerle 
 
 
“Kitap Veliliği” projesinde ilk adımı Darüşşafaka Eğitim Kurumları ile atan Herkese Kitap Vakfı Kurucu Genel Başkanı Bülent Şenver ise, “Türkiye kitap okumuyor. Gençlerimize kitapçıya gitme, kitap alma ve okuma alışkanlığını kazandırmamız gerekiyor. Bu maksatla “Kitapcan Veliliği” kampanyasını başlattık. Çocuklarımıza verilecek “Kitapcan Kart” ile onların kendilerinin seçip beğenecekleri kitapları düzenli olarak alıp okumalarını sağlayacağız. Kendine güvenen, medeni cesareti olan, kitap okuyan, düşünen, vizyon sahibi çocuklarımızın sayısı artsın istiyoruz” dedi.
 
Şenver ayrıca, öğrencilere Darüşşafaka'daki yıllarından ve bankacılık mesleğinden de bahsetti. Onlara sorular sorarak keyifli bir sohbet havası yarattı.
 
kitapcan (1)_rsz.jpg
 
Projeye destek vererek Darüşşafakalı öğrencilerin Kitapcan Velisi olan firmalar; Garanti Bankası, Aktif İleti, Türkiye Finans Katılım Bankası, Ekol Lojistik ve AXA Sigorta yetkililerine, Talha Çamaş ve Bülent Şenver tarafından sertifikaları takdim edildi.
 
Garanti Bankası_rsz.jpg
Garanti Bankası Anadolu 1 Bölge Müdürü Ayşegül Gülgör
 
Aktif İleti_rsz.jpg
 Aktif İleti Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Köse             
 
AXA Sigorta_rsz.jpgAXA Sigorta Eğitim Gelişim ve İletişim Müdürü Erdal Serbest  
 
Türkiye Finans Katılım Bankası_rsz.jpg
 Türkiye Finans Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Derya Gürerk
 
Ekol Lojistik_rsz.jpg
Ekol Lojistik Danışma Kurulu Üyesi Eyüp Soner
 
 kitapcan (5)_rsz.jpg
Oyuncu Ali Aksöz de etkinliğe katılarak, bir Darüşşafakalı öğrencinin Kitapcan Velisi oldu.
 
kitapcan (6)_rsz.jpg
 
Etkinlik, öğrencilere sınıflarında “Kitapcan Kartları”nın tek tek verilmesiyle sona erdi.
 
kitapcan (9)_rsz.jpg 
İyi okumalar Daçkalılar!          
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?