Kars’ta “Vasfiye Eriş Sokağı”

 ›  Haberler  › ↓ 

Kars Belediye Meclisi’nin aldığı kararla, Kars’ta eski Buzhane 2 Sokağı’na “Vasfiye Eriş Sokağı” adı verildi.


Vasfiye Eriş, Darüşşafaka Yakacık Rezidans bağışçısı ve Darüşşafaka Bağışçılar Danışma Kurulu üyesi. Beş yıldır Yakacık Rezidans’ta yaşıyor. 1955 yılında evlilik sebebiyle 12 Adalar’dan İstanbul’a gelmiş. 12 Adalar’da hiç Türk okulu olmadığı için İtalyan kolejini bitirmiş. Kız çocuklarının mutlaka okutulması ve okumaları için destek olunması gerektiğini düşünüyor. Vasfiye Hanım'ın aklında hep uzak bir şehirde kız öğrenci yurdu yaptırmak varmış. Bu nedenle, 2007’de Kars'a yaptırdığı 100 yatak kapasiteli kız öğrenci yurdunun onu çok mutlu ettiğini söylüyor. Yurda rahmetli eşinin adı verilmiş: Kazım Eriş Kız Öğrenci Yurdu.
 
Hayırsever Vasfiye Eriş, aynı zamanda “Kars Ardahan Iğdır (KAI) Kalkınma Vakfı” üyesi. Vasfiye Eriş'in KAI Kalkınma Vakfı dergisi, Mayıs 2008 sayısı için verdiği röportajdan:
 
"...Kafkas Üniversitesi'ne davet edilmiştim. Kafkas Üniversitesi çok mükemmel bir yer, orada huzur var. Uçaktan aşağı bakınca öbek öbek köyler gördüğümde kendime şu soruları sordum: 'Acaba buradaki öğrenciler okula nasıl gidip geliyor? Kızlar da okuyabiliyor mu?' Ben, buralara yakın bir yerde bir yurt olsa ve kızlarımız da okusa diye düşünürken Kafkas Üniversitesi'nde, yemek esnasında buraya bir yurt yapılmasından bahsedildi. O kadar mutlu oldum ki hiç düşünmeden bu projeyi destekleyeceğimi söyledim.
 
Daha sonra, Vali Bey ve Belediye Başkanıyla birlikte yurdun temelini attık. Ve zaman geldi, yurdun yapımı bitti. İşte benim doğduğum gündü, öylesine mutlu oldum ki sevinçten dudaklarım uçukladı. Çünkü artık kızlarımız okuyacaktı."
 
Vasfiye Eriş, Kars Kafkas Üniversitesi yerleşkesi içerisinde 200 kişilik suit odalardan oluşan bir kız öğrenci yurdu daha yaptırıyor. Henüz inşaat halinde olan KAI Vakfı Vasfiye Eriş Kız Öğrenci Yurdu binası 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında hizmete açılacak.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?