Kantatla Yankılanan Tarih: Darüşşafaka'nın 160. Yılı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti, Cumhuriyetin 100. yılına ithaf ettiği ve Darüşşafaka’nın 160 yıllık köklü tarihini yeniden yaşatan Darüşşafaka Kantatı’nın dünya prömiyerini 25 Kasım’da, tarihi Süreyya Operası’nda gerçekleştirdi.

Darüşşafaka Cemiyeti, Cumhuriyetimizin 100. yılına özel bir armağan olarak, 160 yıllık köklü geçmişini tarihî Süreyya Operası'nda unutulmaz bir kantat ile taçlandırdı.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç ve Turgay Erdener

Turgay Erdener tarafından bestelenen, Murat Göksu'nun kaleminden çıkan ve Türkiye'nin önde gelen şeflerinden Rengim Gökmen'in yönettiği "Darüşşafaka Kantatı", büyülü bir atmosferde Darüşşafaka Cemiyeti’nin köklü tarihini yeniden yaşattı.

Şef Rengim Gökmen ve Oğuz Güleç

Soprano Ceren Aydın, Mezzo Soprano Ayçin Sürücüer, Bariton Alper Göçeri, Koro Şefi Volkan Akkoç, Symphonista Senfoni Orkestrası ve Korosu eşliğinde seyircilere unutulmaz bir müzik şöleni yaşattı. Erdener'in derin ve duygusal besteleri, Türkiye'nin önde gelen eğitim kurumunun 160 yıllık serüvenini notalara döktü.

Darüşşafaka Cemiyeti’nin Cumhuriyetin 100. yılına ithaf ettiği ve Yüce Auto Skoda’nın desteğiyle gerçekleşen geceye; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim  Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar,  Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Başkanı Talha Çamaş, Başkan  Vekili Erman Süsler,  Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Cem Şipal, Yönetim Kurulu Üyeleri Müge Ören, Eşref Biryıldız, Vedat Bayrak, İpek Üstündağ, Burak İhsan Çetinçeker, Akın Rota, Büşra Giray, Genel Sekreter Suat Çetin, Hukuk Baş Müşaviri İnci Ercan, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen, Darüşşafaka bağışçıları, öğretmenleri, çalışanları, mezunları, Yüce Auto Skoda çalışanları ile sanatseverleri buluşturdu.

Darüşşafaka Kantatı'nın yazarı Murat Göksu ve Oğuz Güleç

Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç: “Darüşşafaka Kantatı bu gece tarihteki yerini alacak”

Kantat öncesi konukları karşılayan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, Cumhuriyetimizin 100. yılında ve Darüşşafaka'nın 160. yılı anısına düzenlenen etkinlikle ilgili duygularını paylaştı. Güleç,

"Bu özel gecede bizlerle birlikte bu heyecanı yaşayan tüm konuklarımıza çok teşekkür ederiz. Cumhuriyetimizin 100., Cemiyetimizin 160. yılında, sizleri Süreyya ve Adalet İlmen çiftinin Cemiyetimize bağışladığı Süreyya Operası’nda ağırlamaktan onur duyuyoruz. Darüşşafaka Kantatı, sadece bir müzik eseri değil, aynı zamanda Darüşşafaka'nın değerleri ve misyonuyla yoğrulmuş bir gurur abidesi olarak tarih sayfalarında yerini alacak.” dedi.

Güleç sözlerine şöyle davam etti: “Darüşşafaka Kantatı”nın ortaya çıkması sürecinde büyük emek veren Yönetim Kurulu Eski Başkanımız Talha Çamaş abimize, Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyemiz Beşir Özmen’e ve Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Cem Şipal’e huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. 
Darüşşafaka Kantatı’nın yaratım ve sahnelenme sürecine katkıda bulunarak, 1863'ten bu yana yaşattığımız "Eğitimde Fırsat Eşitliği" misyonumuza güç katan Yüce Auto Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yüce’ye geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar’a teşekkürlerimizi sunmak ve bugüne dair duygularını öğrenmek üzere sahneye davet ediyorum.
Bugün bizlerle bir arada bulunduğunuz ve 160. yıl heyecanımıza ortak olduğunuz için hepinize şükranlarımı sunuyorum. 

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar: “Atatürk’ün fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller vizyonu Darüşşafaka’da hayat buluyor”

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar ise yaptığı konuşmada “Cumhuriyetimizin 100. yılında kardeş olarak nitelediğim Darüşşafaka Cemiyeti’nin 160. yılına böyle bir eser armağan etmek beni ayrıca memnun etmiştir. Çünkü tıpkı cumhuriyet gibi Darüşşafaka da ülkemizin aydınlık ve vizyoner yüzünü temsil etmektedir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller vizyonunun Darüşşafaka’da hayat bulduğunu görüyorum.” dedi.

Zafer Başar ve Oğuz Güleç

Süreyya Operası’nda sanatseverlerle buluşan Darüşşafaka Kantatı, Darüşşafaka Cemiyeti'nin geçmişten günümüze uzanan kahramanlık hikâyesini tüm ihtişamıyla izleyenlere sunarken, sanatın ve eğitimin birleşiminden doğan güçlü bir mesajı da seyircilere iletti. Türkiye'nin öncü eğitim kurumlarından biri olan Darüşşafaka Cemiyeti, bu unutulmaz gece ile geleceğe uzanan bir köprü kurdu.

Soprano Ceren Aydın ve Oğuz Güleç
Mezzo Soprano Ayçin Sürücüer ve Oğuz Güleç
Bariton Alper Göçeri
Koro Şefi Volkan Akkoç

Darüşşafaka Kantatı

Yazar: Murat Göksu
Beste: Turgay Erdener
Şef: Rengim Gökmen
Solistler:
Soprano: Ceren Aydın
Mezzo Soprano: Ayçin Sürücüer
Bariton: Alper Göçeri
Koro Şefi: Volkan Akkoç

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?