Kanada’daki mezunlarımız Berna ve Muradiye’den selam var!

 ›  Haberler  › ↓ 

2016 yılında Darüşşafaka Lisesi’nden mezun olan Berna Öz ve Muradiye Kaya, Darüşşafakalı abla ve ağabeylerinin burslarıyla üniversite eğitimlerini Kanada’da sürdürüyor. 

Berna Öz, Kanada’nın ilk üniversitesi olan ve dünyanın en iyi üniversitelerinin belirlendiği The Times Higher Education World University Rankings 2016-2017 listesinde 22. sırada yer alan University of Toronto’da İşletme okuyor.

Muradiye Kaya ise, aynı listede 36. sırada olan, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun da mezunu olduğu, ülkenin prestijli üniversitelerinden University of British Columbia’da Uluslararası İlişkiler eğitimi alıyor. 

Gelin, birinci dönemlerini geride bırakan Berna ve Muradiye’ye kulak verelim, deneyimlerini ve duygularını öğrenelim.

Berna Öz:

“Toronto'ya geldiğim andan itibaren Toronto Üniversitesi'nde okuduğumu duyan herkes bana başarılar ve şans diledi. Öyle laf olsun diye de değil; gerçekten şansa ve başarıya ihtiyaç varmış burada okumak için. Üç anadal ve bir yandal içeren 'Management' programı, kampüsün gözdesi ve bu programa girmek de herkesin hayali. Ben bu hayale daha üniversiteye başlamadan kapılmıştım zaten. Üniversitemin birinci döneminde her gün bu hayal peşinde koştum. Benimle aynı hayalleri paylaşan arkadaşlarımla çalışma grupları kurduk. Burada daha farklı arkadaşlar edinme şansım oldu; dünyanın her yerinden, hepsi farklı diller konuşan insanlar... Arkadaşlarımın her birinin farklı hayalleri var: NASA'da çalışmak, kendi şirketini kurmak, önemli araştırmalar yapmak vs. Bu büyük hayaller beni biraz daha hırslandırıyor, hayatta daha büyük hamleler atmaya zorluyor. Bu dönem attığım en büyük adımlardan biri, kendi Web Tasarımı ve Fotoğraf işimi kurmaktı. Okuldan çok zaman kalmasa da, birkaç müşterim için site kurma fırsatım oldu. Kendi işini kuran bu girişimcilerle tanışmak bana çok şey öğretti. Bu yarıyıl tatilinde bunun biraz daha üzerine giderek, kendi reklamımı yapıp, ikinci dönem daha da fazla insanla çalışmak istiyorum. İkinci bir hayalimse Google San Francisco ofisinde staj yapmak. Neredeyse Google'da çalışmaya hak kazanmak kadar zor olan bu fırsat için hazırlıklara başladım bile. Tanıdığım insanların bağlantılarını kullanarak Google Canada'da çalışan iki yöneticiyle tanışma fırsatı buldum. Doğru bağlantıları kullanarak, kendime doğru yatırımları yaparak ve üniversitedeki notlarımı yüksek tutarak bu hedefimi de gerçekleştirebileceğimi düşünüyorum.

Kanada'daki odamda her sabah kalktığımda, bir yıl önce olmak istediğim yerde olduğumu bilmek bana çok mutluluk veriyor. Günlerim her ne kadar yoğun geçse de, bu yoğunluk bana ayrı bir haz veriyor. Yeni kültürler tanımak, farklı fikirleri tartışmak, aldığım okul dersleri ve tanıştığım insanlar ufkumu açıp, beni daha bilgili bir insan yapıyor. Yaşadığım değişimden ve gelişimden çok mutluyum. Neredeyse 4 aydır Toronto'dayım, şehir merkezine 40 dakika uzaklıkta yaşıyorum ancak sadece 4 kez gittim oraya. Bu kadar dolu geçiyor günlerim, böyle dolu dolu yaşıyorum üniversite hayatımı. Şimdi dönem bitti, final sonuçlarımı beklerken şehri keşfediyorum. Güzel yer Toronto.”

Muradiye Kaya:

Muradiye Kaya (ortada) arkadaşlarıyla birlikte...

“Ne yapacağımı bilememiştim. Bambaşka bir yerde, Dünya'nın öteki ucundaydım. İlk zamanlarda uzak ve yalnız gelmişti bu yeni Dünya bana.  

Ancak insanlar güler yüzlü ve çok yardımseverdiler. Sonra yakın arkadaşlarımı buldum ve en başta uzak gelen bu yer bana yuva oldu. 

Bana geçen sene Kanada'yı sorsanız, sadece soğuk derdim. Büyük ve soğuk. Ancak buradaki insanların gülümsemeleri sıcacık yapıyor burayı. 

Çabucak alıştım yeni okuluma. Derslerim daha önce hiç almadığım derslerdi. O yüzden başta biraz zorlandım. Sonra ona alışıyor insan. Bu sürecin doğal olduğunu düşünüp daha da rahat alışıyorsunuz. 

Bana şimdi sorsanız Kanada'yı, havası karlı ama dünya tatlısı insanlarla dolu yuvam derim. 

Daçka'yı ve Türkiye'yi anlattıkça insanların dikkatleri daha da artıyor. Onlara "yuvamı" anlatıyorum, başka bir eşi olmayan yuvamı, beni heyecanla dinliyorlar. 

Son olarak hayal ettiğim bu maceranın başlamasıyla duyduğum heyecan katbekat artıyor. İkinci döneme daha da hazır hissediyorum. 

Hepinize selam olsun. 

Sevgilerimle,

Muradiye”

Muradiye Kaya (en sağda) arkadaşlarıyla birlikte...

Siz de Berna ve Muradiye gibi Darüşşafaka mezunlarını üniversite eğitimleri boyunca desteklemek isterseniz, Darüşşafaka Yükseköğrenim Burs Fonu’na bağış yapabilirsiniz. Detaylı bilgi ve destek için lütfen buraya tıklayınız.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?