Darüşşafaka'nın tarihi binasına ilişkin kamuoyu açıklaması

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti olarak "Darüşşafaka'nın tarihi binasına" ilişkin medyada yer alan haberler nedeniyle açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur.  

1863'ten bu yana "eğitimde fırsat eşitliği" misyonuyla varlığını kesintisiz sürdüren Darüşşafaka, 1994'ten beri Maslak'taki modern kampüsünde eğitim vermektedir. 

Tüzüğümüzün 2. Maddesi'nde de belirttiği gibi Darüşşafaka; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, babası ve/veya annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz ve yetenekli çocukları, eğitimde fırsat eşitliğini sağlayarak yurt içinde ve dışında çağdaş eğitim esaslarına göre okutmak, yaşam boyu öğrenen, evrensel değerleri benimsemiş, özgüvenli, ülkesine ve topluma karşı görev ve sorumluluklarının bilincinde lider bireyler olarak yetiştirmek amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

1994 yılında daha fazla çocuğa fırsat eşitliği sağlamak ve daha modern koşullarda eğitim sunmak amacıyla Darüşşafaka Lisesi, Fatih'teki 121 yıllık binasından Maslak'taki yeni kampüsüne taşınmıştır.

Fatih’teki tarihi binamız ise yeni kampüsün ihtiyacı olan finansmanın sağlaması için Ziraat Bankası’na satılmıştır. Maslak kampüsüne taşınmanın gerçekleşmesinden sonra Cemiyetimizin eski binayla bir ilişkisi kalmamıştır.

Bilgilerinize sunar, kamuoyunun gösterdiği hassasiyet için teşekkür ederiz.

Darüşşafaka Cemiyeti

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?