İyi ki doğdun, Darüşşafakalılar Derneği; iyi ki varsın!

 ›  Haberler  › ↓ 
Darüşşafakalılar Derneği bu yıl 100 yaşını kutlayacak, büyük bir gurur, büyük bir tarih bilinciyle...
 
Gurur kendi başına bir hiçtir, dahası tehlikelidir; tarih bilinci olmayınca anlamsız...
 
8 Ağustos 1324’te (1908) okul binasında biraraya gelen 150 kadar Darüşşafakalı, Darüşşafaka Mezunin Cemiyeti’ni kurduklarında amaçları olağan bir “mezun-yetişenler derneği”nin amaçlarından farklıydı.
 
Darüşşafakalıların önünde önemli bir sorun vardı: 1903’te okul yönetiminden memnuniyetsizliklerine tepki gösteren öğrencilerin bu başkaldırısını kendisine karşı bir başkaldırı olarak gören Padişah Abdülhamid, bütün çabalara karşın Darüşşafaka Cemiyet’ini kapatmış, Darüşşafaka’yı da Maarif Nezareti’ne bağlamıştı.
 
Darüşşafakalılar Derneği, Cemiyet’i yeniden kurma ve Darüşşafaka’yı Maarif Nezareti’nden alıp Cemiyet’e devretme görevini koydu önüne. Bir yıl içinde de bu iki görevi yerine getirdi.
 
Darüşşafaka Cemiyeti de Darüşşafaka da bağımsız varoluşunu Darüşşafakalılar Derneği’ne, yani kendi yetiştirdiği evlâtlarına borçludur.
 
Darüşşafakalılar Derneği, bununla yetinmedi; bir cemiyetin, vakfın ya da okulun uzantısı olan mezun-yetişenler derneklerinden farklı bir adım daha attı. Madem ki Darüşşafaka artık emin ellerdedir; Darüşşafakalılar tarafından yönetilmektedir, o zaman biz de yolumuza kurucu atalarımızın başladığını sürdürerek devam ederiz, dedi. Doğrudan eğitim-öğretim çalışmalarına yöneldi; Çırak Mektebi’ni yeniden kurdu ve 1926’da devlet, çırak yetiştirmeyi üstlenene kadar bu görevini sürdürdü.
 
Darüşşafakalılar Derneği, tarihi boyunca bir okuldan yetişenlerin okulla bağının en üst düzeyde olduğu bir mezun-yetişenler derneği özelliğine sahip oldu. Okuldaki başarılarla gururlanırken, başarısızlıklarda da üzüntüye boğuldu. Başarıların sürdürülmesi, başarısızlıkların aşılması için girişimlerde bulundu. Bunu yaparken önemli dönemeçlerde Darüşşafaka Cemiyeti yönetimleriyle ters düştü ama çatışmaktan kaçınmadı.
 
Çatışmak için çatışmadı.
 
Darüşşafakalılar Derneği için Darüşşafaka yalnızca bir okul değildi; bir yuvaydı. O yuvada kardeşleri vardı. Darüşşafakalılar Derneği, her zaman kardeşlerinin yanında yeraldı; yalnızca o an okuyan kardeşlerinin yanında değil, gelecekte o okulu yuva edinecek kardeşlerinin de yanında yer aldı.
 
Darüşşafaka’yı orta karar bir öğretim kurumuna dönüştürmeye çalışanların karşısında da Darüşşafakalılar vardı, Darüşşafaka’nın kamuoyunda olumsuzluklarla anılmasına sebep olanların karşısında da... Darüşşafakalıların olduğu her yerde Darüşşafakalılar Derneği vardı.
 
Darüşşafakalılar Derneği, bütün bir Darüşşafaka değerlerinin savunucusu oldu, Darüşşafakalıların vicdanı oldu.
 
***
 
Darüşşafakalılar Derneği, Darüşşafaka’nın içinden geçmekte olduğu sürecin öneminin farkında olarak bir yandan Darüşşafakalılar arasındaki birlik ve dayanışmayı devam ettirme ile yükseköğrenimlerini sürdüren Darüşşafakalılara yardımcı olma aslî görevlerini yerine getirmeye çalışırken diğer yandan Darüşşafaka Cemiyeti ile sağlıklı bir iletişim ve ortak çalışma ortamı kurarak Darüşşafakalıların yuvalarına katkıda bulunmalarını sağlamaya uğraşıyor.
 
Darüşşafakalılar Derneği, tarihinden aldığı güçle, bugüne olan güven ve geleceğe olan inancıyla Darüşşafaka için iyi şeyler yapmayı sürdürüyor.
 
“Birlikte başarabiliriz” demişti Darüşşafakalılar Derneği.
 
Birlikte başarabiliriz.
 
Orhan Yalçın Gültekin DŞ 1970-78
Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?