"İyi bir insan olmayı Darüşşafaka'da öğrendik"

 ›  Haberler  › ↓ 

"Bazen Darüşşafaka'da okumasaydım, hayatımın nasıl olacağını düşünüyorum. Büyük ihtimalle basketbolcu olamayacaktım. Buraya geldiğimde yeteneğime uygun alanlara yönlendirildim."

Bayern Münih’le oynanan EuroCup yarı final karşılaşmasındaki performansıyla Darüşşafaka Basketbol Takımı’nın finale çıkmasında ve tarihindeki ilk Avrupa şampiyonluğuna ulaşmasında büyük payı olan Doğuş Özdemiroğlu, 2015 yılı Darüşşafaka Lisesi mezunu... Türk basketbolunun yıldızları arasında gösterilen Doğuş Özdemiroğlu'yla daha Daçka sıralarında öğrenciyken yaptığımız röportajı aşağıda okuyabilirsiniz. 

           

Doğuş, Darüşşafaka’nın kendisi için önemini şu sözlerle dile getiriyor: “Bazen Darüşşafaka'da okumasaydım, hayatımın nasıl olacağını düşünüyorum. Büyük ihtimalle basketbolcu olamayacaktım. Buraya geldiğimde yeteneğime uygun alanlara yönlendirildim... Sonra o yeteneğimi geliştirmem için bana her türlü olanak sağlandı.”

             

1996 doğumlu Doğuş, başarılı performansıyla Genç B Milli Basketbol Takımı kadrosuna seçildi. Gerek oyunculuğu gerek karakteriyle Türk basketbolunun gelecek vaat eden isimlerinden biri olarak gösterilen Doğuş, Balıkesir'den geldiği Darüşşafaka'da 10 yıllık eğitimini tamamladıktan sonra 2015'te mezun oldu.

         

Kendisini Darüşşafaka Sınavı'na hazırlayan ilkokul öğretmenini minnetle anan Doğuş, "Orta düzeyde bir okulda öğrenim görüyordum. Yapabileceklerim kısıtlıydı. Darüşşafaka'ya geldiğimde ise yapabileceklerimin sınırı yoktu" diyor ve basketbola başlama öyküsünü şöyle anlatıyor: "Darüşşafaka'ya gelmeden önce futbol oynuyordum. Buraya geldiğimde spor hocamızla karşılaşmıştım. Boyum uzun olduğu için beni Darüşşafaka Basketbol Takımı altyapısına çağırdı. Futbol oynadığım için ilk önce istememiştim. Ama idmanlara gidince fikrim değişti. Böylelikle 4. sınıfta altyapıda oynamaya başladım. Geçtiğimiz sene Genç Erkek Milli Takımı'na seçildim. Ayrıca Darüşşafaka Basketbol Takımı'nın kadrosuna girdim. Genç Milli Takımı olarak Avrupa Şampiyonu olduk. Darüşşafaka Basketbol Takımı olarak ikinci ligde oynuyorduk, yine şampiyon olduk ve birinci lige çıktık."

"Arkadaşlığı, paylaşmayı, yardımseverliği öğrenmek için Darüşşafaka'yı bitirmek gerek"

            

Darüşşafaka'da okumasaydı, hayatının nasıl olacağını düşündüğünü söyleyen Doğuş, "Büyük ihtimalle basketbolcu olamayacaktım. Mesela Ayvalık’taki arkadaşlarımın çoğu, imkânları kısıtlı olduğundan yapabilecekleri şeyleri yapamadılar. Buraya geldiğimde yeteneğime uygun alanlara yönlendirildim. Sonra o yeteneğimi geliştirmem için bana her türlü olanak sağlandı. Ayrıca Darüşşafaka'nın insana kattığı bir sürü değer var. Bence arkadaşlığı, paylaşmayı, yardımseverliği gerçek anlamıyla öğrenmek için herkesin Darüşşafaka'yı bitirmesi gerekiyor. Yine bilinçli ve iyi bir insan olmayı Darüşşafaka sayesinde öğrendik." görüşünü dile getiriyor.

Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde okuyan Doğuş, "Bununla birlikte geleceğe yönelik en büyük hayalim Darüşşafaka'yla Avrupa Kupaları’nda oynamak... Darüşşafaka Basketbol Takımı, Türk basketbolunda derin izler bırakacaktır. Benim de yuvam... Burada kalıp ilerlemek istiyorum." diyor.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?