IV. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması sonuçlandı

 ›  Haberler  › ↓ 

​Darüşşafaka Eğitim Kurumları İstanbul Liseler Arası IV. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması Finali, 30–31 Mayıs 2013 tarihlerinde gerçekleştirildi. Darüşşafaka'nın kuruluşunun 150. yılının kutlandığı açılış töreninde Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nevzat Kulaberoğlu’nun yaptığı açılış konuşmasının ardından Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen, “Darüşşafaka ve Matematik” adlı bir konuşma gerçekleştirdi. ODTÜ Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Tezer, “Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa ve Çağı” adlı konuşmasında Darüşşafaka'nın kurucularından matematikçi Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa’yı anlattı.

Soldaki Resim: Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş ve Prof. Dr. Cem Tezer
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş ve
Prof. Dr. Cem Tezer

salih-zeki-2013-birincilik ödülü_rsz.jpg
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen ve
Yarışma Birincisi Ahmet Abdullah Keleş

Açılış töreninin ardından değerlendirmelere geçildi. Mimar Sinan Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Feza Arslan, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Gürel, ODTÜ Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Tezer ve 1973 Darüşşafaka mezunu Prof. Dr. Sinan Sertöz’ün jüri üyesi olma nezaketini gösterdiği yarışmada ilk gün, değerlendirmelerin yapıldığı esnada konuklar Darüşşafaka Müzesi ve Fatin Gökmen Planetaryumu’nu ziyaret etti.

Etkinliğin ikinci gününde yarışmacı öğrenciler birbirlerinin projelerini inceleyerek değerlendirdiler ve Doç. Dr. Feza Arslan da konuklar ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları Matematik Bölümü öğretmenlerinin katılımıyla “İspat Fikrinin Tarihsel Evrimi” adlı bir konuşma gerçekleştirdi.

İki gün süren değerlendirmelerin sonucunda, Özel Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi öğrencisi Ahmet Abdullah Keleş, Zafer Büber danışmanlığında hazırladığı “Simedyan Doğrusu ve Yeni Uygulamaları” adlı proje ile birincilik ödülünü; İhsan Yücel danışmanlığında Özel İstanbul Anafen Lisesi öğrencileri Hikmet Seha Öztürk ve İhsan Mert Atalay'ın hazırladığı “Turan Teoreminin Kombinatorik Sorularında Uygulanması” adlı projesi ikincilik ödülünü; Seyfullah Halit Karagöz ve Kasım Işık'ın “Apollonius Çemberinin Olimpiyat Problemlerindeki Uygulamaları” adlı projesi de üçüncülük ödülünü almaya hak kazandı.

salih-zeki-2013-ikincilik ödülü_rsz.jpgsalih-zeki-2013-üçüncülük ödülü_rsz.jpg
   İkincilik Ödülü Sahipleri                                                    Üçüncülük Ödülü Sahipleri 

 

Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Mehmet Rıfat Güzel, Fatih Ayan danışmanlığında hazırladığı “Belli Değerleri Sağlayan Bir Polinomun Farklı Derecelerden Yazılabilmesi” adlı proje ile Jüri Özel Ödülünü aldı. 

Özel MEF Lisesi öğrencileri Burakhan Ertürk ve James E. A. Dobie, öğretmenleri Ömer Parlu danışmanlığında hazırladıkları “Evritimin Homoteti ve Eksen Simetrisi ile İlişkisi” adlı proje ile, Özel Büyükçekmece Çınar Fen Lisesi öğrencileri Halenur Aydın ve Elif Betül Acar ise Fatih Kürşat Cansu danışmanlığında hazırladıkları “Bölmenin Patikalı Yollarında Seyahat” adlı proje ile teşvik ödülünü aldılar.

Öğrencilerin birbirlerini değerlendirdikleri kategorinin sonucunda Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri Sedat Öz ve Hamza Ali Çetin, Adem Kırmızıgül danışmanlığında hazırladıkları “Binom Açılımının Yardımıyla Kuvvet Hesaplama” adlı proje ile “Genç Matematikçi Ödülü”nü kazandı.

Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak seçici kurul üyeleri Darüşşafaka Lisesi projelerini de kendi içlerinde değerlendirdiler. Darüşşafaka öğrencilerinin hazırladığı sekiz proje arasından Merve Demirci ve İzay İpek’in öğretmenleri İpek Ağgez danışmanlığında hazırladıkları “Düğüm Teorisine Yeni Yaklaşımlar” adlı proje birincilik ödülü almaya hak kazandı.

salih-zeki-2013-darüşşafaka birincilik ödülü_rsz.jpg
Yarışmanın Darüşşafaka Birincileri Merve Demirci ve İzay İpek, Prof. Dr. Cem Tezer ile birlikte...

Can Öz ve Öner Sarp Nalçın’ın Ahmet Murat Zeytçioğlu danışmanlığında hazırladığı “Biri Bizi Gözetliyor”; Elif Karaatlı ve Cem Batuhan Bohan’ın Zeynep Yıldırım danışmanlığında hazırladıkları “Dairesel Asal Sayıların Varlığı ve Sonsuzluğu” adlı projeler de seçici kurul üyeleri tarafından övgüye değer bulundu.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda görev yapmış matematik öğretmenlerinin de anıldığı etkinlikte yarışmaya katılan tüm öğretmen ve öğrencilere, Darüşşafaka matematik öğretmenlerinden Vehbi Kemal Güney’in kızı Nurten Güney’in yazdığı ‘Vehbi Kemal Güney: Bir Aydınlanma Eğitimcisinin Portresi’ adlı kitap da armağan edildi.

Darüşşafaka'nın kuruluşunun 150. yılında, değerli matematikçi ve bilim tarihçimiz Salih Zeki’yi anmamızı, kurucumuz Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa’yı daha yakından tanımamızı; genç matematikçi adaylarının ülkemizin değerli matematikçileri ile buluşmasını sağlayan yarışma, 31 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi. 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?