İşte, Ahmet Rasim’i yaşatan genç köşe yazarları...

 ›  Haberler  › ↓ 
ahmet-rasim-yasiyor-2014 (2)_rsz.jpg
 
7. “Ahmet Rasim Yaşıyor!” Köşe Yazısı Yazma Yarışması sonuçları açıklandı. Darüşşafaka mezunu gazeteci-yazar Ahmet Rasim’in anısını yaşatmak; öğrencileri çevrelerinde, ülkemizde, dünyamızda yaşananlar konusunda duyarlı kılmak, farkındalıklarını arttırmak ve yazma becerilerinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Darüşşafaka Ortaokulu tarafından geleneksel olarak düzenlenen köşe yazısı yazma yarışmasına bu yıl, İstanbul genelinde 43 ortaokuldan 98 öğrenci katıldı.
 
Ahmet Rasim'i yaşatan genç yazarların yazıları, kendileri de Darüşşafakalı olan Akşam Gazetesi Köşe Yazarı Funda Özkan (Seçici Kurul Başkanı), Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ ve Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Figen Atalay tarafından değerlendirildi.
 
Yarışmada derece alanlar, 7 Mayıs’da TİM Maslak Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle açıklandı.
 
Ahmet_Rasim_Yarismasi - yarisma birincisi Zehra Özdemir_rsz.jpg
Yarışma Birincisi Zehra Özdemir
 
7. “Ahmet Rasim Yaşıyor!” birincilik ödülünün sahibi, “TEOG Mu Dediniz?” başlıklı yazısında değişen sınav sistemini eleştirel bir dille kaleme alan Özel Büyük Çamlıca Ortaokulu öğrencisi Zehra Özdemir olurken Darüşşafaka Ortaokulu birincisi ise “Doğu’da Kız Çocuğu Olmak” başlıklı yazısıyla Nida Nur Ergen oldu.
 
Ahmet_Rasim_Yarismasi - Darüşşafaka 1.si Nida Nur Ergen_rsz.jpg
                          Nida Nur Ergen, Darüşşafaka Ortaokulu kategorisinde birinci oldu.
  
 
Tören, Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey’in konuşmasıyla başladı. Ayşe Görey, Ahmet Rasim’in yazarlık yönü dışında da yaptığı çalışmalarla çok önemli bir aydın olduğunu belirtti.
 
Ayşe Görey’in konuşmasının ardından sahneye davet edilen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş da konuşmasında her ne kadar bir derecelendirme olsa da bütün yazıların çok değerli ve dereceye layık olduğunu vurguladı.
 
ahmet-rasim-yasiyor-2014 (1)_rsz.jpg
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Yarışma'nın Seçici Kurul Üyeleri Halan Güldağ ile Figen Atalay ve Darüşşafakalı öğrencilerle...
 
 
Hakan Güldağ, yaptığı konuşmada öğrencilerin yazılarını çok beğendiğini, öğrencilerin özellikle eğitim sistemini eleştiren yazılar yazdığını belirtti. Konuşmasında iyi bir köşe yazısının nasıl olması gerektiğini de vurgulayan Güldağ, Ahmet Rasim’in nüktedan kişiliğini de anmak için bir fıkra anlattı. Öğrencilere; yazarlığın “merak” duygusundan beslendiğini deneyimleriyle birlikte anlatırken, genç meslektaşlarına gazetecilik mesleği hakkında bilgiler verdi.
 
Yapılan konuşmaların ardından Darüşşafakalı öğrenciler Attila Aytek Sav ve Elif Karaatlı bir piyano dinletisi sundu. Bu dinletinin ardından 5. sınıf öğrencilerinden Leyla Özcan ve Mihriban Çelik, Türkçe derslerinde okudukları Ahmet Rasim’in “Falaka” adlı eserinden yola çıkarak yazdıkları “Darüşşafaka’dan Mezun Olduğumda…” konulu  mektupları izleyenlerle paylaştı.
 
ahmet-rasim-yasiyor-2014 (3)_rsz.jpg
 
Ahmet Rasim’in hayatından kesitlerin sergilendiği ve öğrencilerin hazırladığı “Ben Ahmet Rasim” adlı bir canlandırmanın yapıldığı tören, Türkçe-Edebiyat Bölüm Başkanı İsmail Yelaldı’nın  dereceye giren köşe yazılarını açıklaması ve öğrencilerin ödüllerini almasıyla sona erdi.
 
Genç köşe yazarları açlık sorunundan, değişime; sinemadan, sosyal medyaya; hayatın anlamından, başarının anahtarına çeşitli güncel konulara değindi.
 
 
2014 Darüşşafaka Ortaokulu “7. Ahmet Rasim Yaşıyor Köşe Yazısı Yazma Yarışması” Sonuçları:
 
İstanbul Geneli Dereceye Girenler:

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
“TEOG mu Dediniz?” Zehra Özdemir (Özel Büyük Çamlıca Ortaokulu)
Türkçe Öğretmeni: M. Özge Demir
 
İKİNCİLİK ÖDÜLÜ
“Var mısın, Yok musun?” Nensi Dingillioğlu (Özel Feriköy Ermeni Ortaokulu)
Türkçe Öğretmeni: Mehmet Şah Erincik
 
ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ
“Başarının Anahtarı” Feyza Aydınalp (Mehmet İpgin Ortaokulu)
 
MANSİYONLAR (JÜRİ ÖZENDİRME ÖDÜLLERİ)
“MEB ve Eğitime Dair” Zeynep Göktürk (Özel Merter Fatih Ortaokulu)
“Sokağa Bakan Küçük Gözler” Eliz Amasya (Özel Doğan Ortaokulu)
Türkçe Öğretmeni: Seyide Taşeli 
 
Darüşşafaka Dereceleri:
 
BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
“Doğuda Kız Çocuğu Olmak” Nida Nur Ergen
Türkçe Öğretmeni: A. Dila İren
 
İKİNCİLİK ÖDÜLÜ
“Kentten Düşüşüm” Özge Danacı
Türkçe Öğretmeni: Ümit Düzgün
 
ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLLERİ
“Ölüler Aynı Tepsi İçinde” Birol Aladağ
Türkçe Öğretmeni: A. Dila İren
 
“İfade Özgürlüğü” Bengisu Bağcı
Türkçe Öğretmeni: Ümit Düzgün
 
“Yaşıtlarım Bir Milyon Çocuk Gelin” Feray Akçam
Türkçe Öğretmeni: A. Dila İren
 
 

Dereceye giren yazıları, yarışmanın anı gazetesinde okuyabilirsiniz. Lütfen buraya tıklayınız.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?