İş Bankası’nın “Karneni Göster Kitabını Al” kampanyasıyla şiir dünyasına yolculuk

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti’nin en büyük kurumsal destekçisi Türkiye İş Bankası’nın, çocuklara küçük yaşlardan itibaren kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla 2007-2008 öğretim yılının sonunda başlattığı “Karneni Göster, Kitabını Al” kampanyası 8. yılına ulaştı. 

İş Bankası, çocuklarımızı bu yıl edebiyatımızın usta şairleri ile bir araya getiriyor ve deprem konusunda bilinçlendiriyor. Çocukların Türkçe’nin zengin şiir birikimi ile tanışmalarını sağlamak amacıyla şair ve yazar Eray Canberk’in danışmanlığında hazırlanan “Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyasına Yolculuk” başlıklı şiir seçkisi ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. M. Sinan Özeren’in yazdığı “Depremden Korkmuyorum – Nasıl Korunacağımı Biliyorum” adlı kitaplar çocuklara armağan ediliyor. 

Kampanya ile 2014-2015 ders yılı için zillerin son kez çalacağı 12 Haziran Cuma gününden itibaren, İş Bankası şubelerinden,  1 milyon ilk ve ortaokul öğrencisine Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından hazırlanan iki ayrı kitap birden armağan edilmeye başlandı.

Darüşşafakalı öğrenciler de her yıl olduğu gibi bu yıl da karnelerini aldıkları gün olan 12 Haziran 2015 Cuma günü, İş Bankası Genel Müdürlüğü’nde ağırlanarak kitaplarına kavuştu. Karne sevincine bir de kitap sevinci eklendi.

Tevfik Fikret’ten Nazım Hikmet’e, Yaşar Kemal’den Mehmet Akif Ersoy’a, Sait Faik Abasıyanık’tan Necip Fazıl Kısakürek, Rıfat Ilgaz, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Orhan Veli Kanık’a Türk edebiyatının unutulmaz isimleri ile Murathan Mungan ve Sunay Akın gibi günümüz şairlerinin de aralarında olduğu 78 değerli ismin şiirleri bu seçkide yer alıyor.

Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de çocukların bu doğa olayını yakından tanımalarını, oluşumu ile ilgili bilgi edinmelerini ve korunma yöntemlerini öğrenmeleri için hazırlanan  “Depremden Korkmuyorum – Nasıl Korunacağımı Biliyorum” kitabının önsözünü Prof. Dr. A. M. Celâl Şengör kaleme aldı.

Kampanyanın ilk yılında iştiraki olan Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan Alice Harikalar Diyarında adlı kitabı, 2009’da “Yazarlarımızdan Masallar ve Öyküler”, 2010’da “Yazarlarımızdan Öyküler”, 2011’de “Halime Kaptan” ve “Küçük Mavi Gezegen”, 2012’de “Sait Faik’ten Çocuklara Hikayeler”, 2013’te ise “Aziz Nesin’den Çocuklara En Güzel Öyküler” ve 2014’te de “Yazarlarımızdan Öyküler” kitaplarını çocuklarla buluşturan İş Bankası’nın, 8 yılda çocuklara dağıttığı kitap sayısı 10 milyonu aşacak.

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?