Darüşşafakalılardan İnovasyon Yarışması’nda Üçüncülük 

 ›  Haberler  › ↓ 

Başakşehir Living Lab, Başakşehir Belediyesi ve TÜGVA İstanbul işbirliğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen Başakşehir Living Lab İnovasyon Yarışması’nda, Darüşşafaka 7. sınıf öğrencileri Barış Can Akyıldız ve Furkan Özgen, danışman öğretmenleri Gürsoy Mantaş ile birlikte çalışarak hazırladıkları “TEMİZ ELLER TEMİZ GELECEK” isimli projeleriyle üçüncülük elde etti.

Barış Can Akyıldız ve Furkan Özgen ödüllerini alırken

Türkiye genelinde 227 proje arasından farklı kategorilerde 27 projenin seçilerek sergilendiği İnovasyon Ödül Sergisi’nde ortaokul kategorisinde “TEMİZ ELLER TEMİZ GELECEK” projesi de sergilendi. 

Barış Can Akyıldız ve Furkan Özgen, danışman öğretmenleri Gürsoy Mantaş'la

Barış Can Akyıldız ve Furkan Özgen, danışman öğretmenleri Gürsoy Mantaş, 6. Sınıflar Müdür Yardımcısı Şule Uyar, Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey ve Darüşşafaka Ortaokulu Akademik Koordinatörü Meltem Ceylan Alibeyoğlu'yla

Darüşşafakalı öğrencilerin hazırladıkları mekanizmayla, yürüyen merdivenlerdeki tutma bantlarında oluşan mikroorganizmaların hastalık yapıcı etkisinin azaltılarak sağlıklı yaşam alanları oluşturulması amaçlanıyor.

Yürüyen merdivenlerdeki tutma bantlarında oluşan mikroorganizmaların hastalık yapıcı etkisini azaltarak sağlıklı yaşam alanları oluşturmayı amaçlayan Darüşşafakalı öğrenciler, projeleri hakkında şöyle bilgi veriyor: “Yaptığımız araştırmalarda, hava ve yüzey dezenfektasyonunda ultraviyole ışınlarının dezenfekte edilmiş solüsyonla birlikte kullanıldığında mikroorganizmaları yok etme etkisini artırdığı sonucuna vardık. Yaptığımız modelde yürüyen merdivenin tutma bantı, yürüyen merdivenin alt kısmına inince solüsyon zaman ayarlı olarak püskürtülerek mikroorganizmalardan temizleniyor ve daha sonra da ultraviyole ışın alanından geçiyor. Bu sayede mikroorganizmaların hastalık yapıcı etkisinin azaltıldığı yaptığımız kontrollü deneyler sonucunda tespit edilmiştir. Böylece üst yüzeye çıkan tutma bandından hızla yayılan mikroplardan etkilenmemiz azaltılmış olmaktadır.”

Başakşehir Living Lab İnovasyon Yarışması, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri ile ilk ve ortaöğretim öğretmenlerini yenilikçi projeler üretme konusunda desteklemek ve teşvik etmek amacıyla düzenleniyor. Yarışmayla ilgili detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?