İngiltere Yüksek Öğretim ve Telif Hakları Bakanı Darüşşafaka Eğitim Kurumları’ndaydı

 ›  Haberler  › ↓ 

Türkiye ve İngiltere arasında yüksek öğretim alanında halen yürütülen verimli ilişkilerin güçlendirilmesi ve yeni fırsatların değerlendirilmesi amacıyla British Council Türkiye’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Bakan David Lammy, 21 Mart 2009 Cumartesi günü saat 10.00’da Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nı ziyaret ederek buradaki öğrencilerle bir araya geldi.


          İngiltere Yüksek Öğretim ve Telif Hakları Bakanı David Lammy, "Anı Defteri" ni imzalarken

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nilgün Akalın tarafından karşılanan Lammy, ziyaret sırasında, British Council’ın geçtiğimiz yıllarda düzenlediği FAMELAB* (Bilim Elçileri) yarışmasının finalistlerinden oluşan bir grup Türk bilim elçisinin, öğrencilere ve ziyaretçilere yapacağı bilimsel bir gösteriyi izledi. Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nı ziyareti sırasında Bakan Lammy’ye İngiltere Büyükelçisi Nick Baird de eşlik etti. Bu gösterinin ardından Bakan Lammy, aralarında Harringey School, Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 2010 İstanbul Kültür Başkenti ve İngiliz Konsolosluğu temsilcilerinin de yer aldığı bir yuvarlak masa toplantısına katıldı. Ardından Darüşşafaka’nın 146 yıllık tarihindeki ziyaretçilerinin notlarının yer aldığı Anı Defteri’ni imzaladı.Türkiye’deki fen bilgisi öğretmenlerini, İngiltere’deki meslektaşlarıyla bir araya getirecek olan bu program, alanında ilk olmasıyla dikkat çekmektedir. Öncelikle gerek İngiltere ve gerekse Türkiye’de yaşayan Türk öğrenciler ve gençler arasında başlatılacak olan programda bu aşamada İstanbul Darüşşafaka Eğitim Kurumları ile Londra’nın Harringey bölgesindeki okulları içerecek. Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın bu programa seçilmesinin nedeni okulun babasız ve maddi olanakları yetersiz çocuklara eğitim fırsatı vermesi. Bu programın İngiltere ayağını oluşturan The Nightingale İlkokulu ve Alexandra Park İlkokulu fen bilgisi öğretmenleri Darüşşafaka Eğitim Kurumları’ndaki meslektaşlarıyla bir araya geldi. Bu toplantıda özellikle fen öğretimi, müfredat ve fen öğretmen eğitimi ve öğretmenlerin bu konuda yaşadığı zorluklar ile bilgi alışverişinin ve daha ileri aşamasında olası karşılıklı öğretmen ziyaretlerinin ve ortak çalışma atölyelerinin geliştirilmesi tartışıldı.

Darüşşafakalı öğrencilerle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten David Lammy’ye Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Zekeriya Yıldırım, öğrencilerin yaptığı Seramik çalışmayı takdim etti.

*FAMELAB bilimle uğraşan yetenekli kişileri bulmak ve desteklemek amacıyla yapılan ve kazananların buluşlarını izleyiciler önünde sergilemesini sağlayan bir bilim yarışmasıdır.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?