İlkelerinin ışığında geleceğe doğru!

 ›  Haberler  › ↓ 

O'nu Anıyoruz, Anlıyoruz, Anlatıyoruz...

Darüşşafaka Ailesi, 10 Kasım Cuma günü Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümsüzlüğe uğurlanışının 79. yılında O’nu bir kez daha saygı, minnet ve şükranla andı.

TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen anma töreni, Ulu Önder Atatürk ve aziz şehitlerimizin manevi huzurunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Sosyal Bilgiler Öğretmeni Nuray Oğan

Ardından kürsüye gelen Darüşşafaka Eğitim Kurumları Sosyal Bilgiler Öğretmeni Nuray Oğan, Atatürk’ün öğretisini anlamanın önemi üzerinde durarak, “Uygarlık yolunda ilerlediğimiz 21. yüzyılda ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan yeni nesiller yetiştirmek, Mustafa Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımıdır. Bu adımı atarken; siz sevgili gençler, şimdi asıl önemli olan sizlerin, ilmin ve fennin rehberliğinde, Atatürk ilke ve devrimlerinden ilham alarak ufku değil ufkun ötesini görmenizdir. Sizlerin; aldığınız eğitim ve yarattığınız farkındalıkla daima ufkun ötesine bakacağınıza olan inancımızı belirtirken; bize özgürlük ve bağımsızlığımızı kazandıran Atatürk ve silah arkadaşlarına bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bugün, Büyük Atatürk’ün yolundan giden bizlere düşen görev yüzümüzü geleceğe dönmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır. Bunun için, 10 Kasım’ları aydınlık geleceğimize yönelik atılımlarımızın esin kaynağı haline getirmeliyiz. Atatürk’e saygının ve sevginin gereği budur” dedi.

Törende, Atatürk’ün “Yolunda yürüyen bir yolcunun, yalnız ufku görmesi kâfi değildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi lazımdır” sözünden hareketle yola çıkan Darüşşafakalı öğrenciler, hazırladıkları “Memleketim” isimli gösteriyi sahneledi.

Gösterilerinde Atatürk’ün liderlik özelliğini, kitap okuma alışkanlığını ve memleket sevgisini işleyen öğrencilerin performansı büyük alkış topladı.

UNESCO’nun 152 ülkesinin oy birliğiyle Atatürk'ün doğumunun 100. yılı olan 1981 yılının bütün dünyada, “1981 Atatürk Yılı” olarak kutlanmasına karar verdiğini ve bu uygulamanın dünyada ilk ve tek olduğunu hatırlatan Darüşşafakalılar, UNESCO'nun Atatürk’ü “Uluslararası anlayış, iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkılapçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayırımı gözetmeyen, eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu” diye tanımladığını belirtti. 

Tören, Darüşşafakalı öğrencilerin toplu olarak verdikleri şu sözle sona erdi: “Bizler özgür bir şekilde yaşıyorsak ve her birimiz geleceğin liderleri olma yolunda özgürce kendimizi ifade edebiliyorsak Atatürk sayesindedir. O’na özgürlük ve demokrasiyi getirdiği için minnettarız. Ve biz Darüşşafakalı gençler olarak söz veriyoruz, ilkelerin doğrultusunda, özgürlük ve bağımsızlığımızı korumak ve devam ettirmek ülküsünden ayrılmayan birer lider olarak bize emanet ettiğin Cumhuriyet’e, değerlerimize daima sahip çıkacağız.”

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?