II. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması sonuçlandı

 ›  Haberler  › ↓ 

​Darüşşafaka Eğitim Kurumları tarafından 1882’de Darüşşafaka Lisesi’ni birincilikle bitiren ünlü matematikçi Salih Zeki’nin anısına düzenlenen “Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması”nın ikincisi, 2-3 Haziran 2011 tarihleri arasında yapıldı.

Yarışma neticesinde; İstanbul Lisesi öğrencisi Murat Barış Paksoy, “İkinci Derece Ramanujan Asallarına Dair” adlı projesi ile birincilik ödülünü, Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi öğrencisi Murat Sayın, İftihar Hacıoğlu’un danışmanlığında hazırladığı “Rekursif Fonksiyonlar Yardımıyla Oluşturulan Teoremle Kombinatorik Sorularının Çözümü” adlı projesi ile ikincilik ödülünü,  Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi öğrencisi Selim Abenyakar, Bernis Özgönül danışmanlığında hazırladığı “Kenar Uzunlukları Tam Sayı ve Çevre ve Alanları Sayıca Eşit Olan Üçgenler” adlı proje ile üçüncülük ödülünü almaya hak kazandı.

Ortaöğretim öğrencilerinin matematik alanında yaratıcılıklarını ortaya çıkarmak, onları bilimsel araştırma yapmaya özendirmek amacıyla İstanbul’daki liseler arasında organize edilen yarışmaya bu yıl 38 proje başvuru yaptı ve bu projelerden 17’si finale kaldı.

Finale kalan 17 proje, 2-3 Haziran 2011 tarihlerinde Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda sergilendi. Darüşşafaka Eğitim Kurumları Lise Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinliğin ilk gününde İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Feza Günergun, “Darüşşafakalı Salih Zeki Bey: Matematik Eğitiminin ve Bilim Tarihinin Ülkemizdeki Öncüsü” başlıklı konuşma gerçekleştirdi. Proje sergisinin açılışının ardından Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Sinan Sertöz (DŞ’73) Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Haluk Oral ve Mimar Sinan Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sefa Feza Arslan’dan oluşan seçici kurulun projelere ilişkin değerlendirmelerini yaptı. Etkinliğin ilk günü, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Gürel, konuk okulların ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın matematik öğretmenleriyle bir söyleşi gerçekleştirdi.


               Yarışmanın birincisi Murat Barış Paksoy                Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen ile
                                                                                                              yarışmanın ikincisi Murat Sayın

Etkinliğin ikinci günü, yarışmacı öğrenciler birbirlerini dinleyerek değerlendirdi. Yarışma neticesinde; İstanbul Lisesi’nden Murat Barış Paksoy, “İkinci Derece Ramanujan Asallarına Dair” adlı projesiyle birinci; Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nden Murat Sayın, öğretmeni İftihar Hacıoğlu’nun danışmanlığında hazırladığı “Rekursif Fonksiyonlar Yardımıyla Oluşturulan Teoremle Kombinatorik Sorularının Çözümü” projesiyle ikinci ve Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi’nden Selim Abenyakar, öğretmeni Bernis Özgönül’ün danışmanlığında hazırladığı Kenar Uzunlukları Tam Sayı ve Çevre ve Alanları Sayıca Eşit Olan Üçgenler” projesiyle üçüncü oldu.


Soldan sağa: Feza Arslan, Selim Abenyakar, Bernis Özgönül

Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Ayazağa Işık Lisesi’nden Sercan Alkan ve Abdullah Can Zabcı, matematik öğretmenleri Savaş Akyıldız’ın danışmanlığında hazırladıkları “Trigonometrik Özdeşliklerin Üçgen İçindeki Doğru Parçaları Yardımı ile İspatı” adlı projeyle “Jüri Özel Ödülü”nü alırken, Özel Irmak Anadolu Lisesi’nden İpek Akbaş, öğretmeni Hüseyin Baş’ın danışmanlığında hazırladığı “Genel Terimi 2. Dereceden Polinom Olan Dizilerin Monotonluk Analizi” ve Ulus Özel Musevi Lisesi’nden Cesi Eskinazi ile Selin Deseban, Sanra Güner’in danışmanlığında hazırladıkları “Mihrimah Cami Motiflerinin Geometrik Modellemesi” adlı projelerle teşvik ödülünü kucakladı.

Genç matematikçilerin birbirlerini değerlendirdikleri kategoride ise Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Kağan Kapıcıoğlu, Hüya Smail Buğra danışmanlığında hazırladığı “Dörtlü Satranç” adlı projeyle “Genç Matematikçi Ödülü”nü almaya hak kazandı. Dereceye giren öğrenciler 3 Haziran’a gerçekleştirilen törenle ödüllerini aldı.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?